Oyunlarda render nedir?

Renderleme hakkında konuştuğumuzda, bir bilgisayarın bilgileri 2B veya 3B olarak sahnelere veya görüntülere dönüştürmesi gerektiği yolundan bahsetmiyoruz. Ek olarak, vektörleri piksel tabanlı görüntülere dönüştürme sürecini çağırmanın daha spesifik bir yolu olan rasterleştirme terimini de duymuş olacaksınız. Peki, bu yazıda bunun ne olduğunu ve bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız…

Render nedir?

Bildiğiniz gibi, GPU veya CPU mimarisi içinde, belirli bilgi değerlerini grafik görüntüye dönüştürmek için veriler işlenebilir. Bunu yapmak için, bu işlem birimleri, mekansal verileri, dokuları, renkleri, aydınlatmayı ve diğer efektleri elde etmek için gereken gerekli değerleri elde etmek için bir dizi talimat alacak ve bunları farklı veriler üzerinde birden çok kez uygulayacaktır.

Renderleme türleri

Tahmin edebileceğiniz gibi birkaç tür renderleme vardır. Ve bu türler çeşitli faktörlere göre sınıflandırılabilir:

CPU renderleme

İşlemeyi gerçekleştirmenin bir yolu, GPU yerine CPU kullanmaktır. Hatta birkaç yıl önce, ilk grafik hızlandırıcılar ya da ekran kartları piyasaya çıkmaya başlamadan önce CPU’lar da bu işin başındaydı.

Bildiğiniz gibi, CPU özellikle daha ağır görevlerin üstesinden gelmede mükemmelken, GPU birçok basit görevi aynı anda gerçekleştirmede mükemmeldir. Bu nedenle, işleme için en uygun birim bir GPU’dur, ancak bu, CPU’nun bunu yapamayacağı anlamına gelmez.

Eşzamanlı olarak işlenmesi gereken büyük miktarda veri nedeniyle grafik işleme gibi belirli görevler için GPU’lar CPU’lardan belirgin şekilde daha hızlıdır. Bu nedenle, işleme söz konusu olduğunda, CPU işi görebilir, ancak ideal olarak GPU tarafından yapılır. Aslında, mevcut işleme yazılımlarının çoğu doğrudan GPU’yu kullanır ve bunun için CPU’yu kullanma seçeneği sunmaz.

GPU renderleme

Öte yandan, işleme, CPU’ya göre daha verimli ve daha yüksek performansa sahip olan GPU tarafından da yapılabilir. Ayrıca bu birimler daha fazla yürütme çekirdeğine sahip olmakla kalmayıp, grafikle ilgili görevleri hızlandırmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için özel olarak oluşturulmuş belirli birimlere de sahiptir.

Depolama ortamına ve ana RAM’e doğrudan erişimleri olmasa da, genellikle ayrılmış VRAM’leri vardır. iGPU’lar veya APU’lar gibi bazı GPU’ların bu belleklere doğrudan erişimi olsa da. Ayrıca, yeni çıkan bazı teknolojiler de bu engelin aşılmasına yardımcı oluyor. Örneğin, NVIDIA GPUDirect ve AMD Smart Access Storage gibi teknolojiler.

CPU ve GPU İşleme kullanımı tamamen tüketicinin işleme ihtiyaçlarına bağlıdır. Mimari endüstrisi, daha fazla zaman alan, ancak genellikle daha yüksek kaliteli görüntüler üreten geleneksel CPU işlemeden daha fazla yararlanabilir, avantajları için çoğu iş GPU aracılığıyla yapılsa da…

Donanım ve yazılım renderleme

Yazılım renderleme, sistemde bir donanım grafik hızlandırıcı olup olmadığına bakılmaksızın, CPU üzerindeki yazılım aracılığıyla bir modelden bir görüntü oluşturma sürecini ifade eder. Yazılımla renderleme, oyun, video, resim vb. uygulamalarda bir sahneyi etkileşimli olarak işlemek için kullanılan gerçek zamanlı yazılımla oluşturma olarak sınıflandırılır. Ancak bu tür bir işleme, donanımla renderlemeye kıyasla saatlerce sürebilir.

Öte yandan, belirli noktalardan veya vektörlerden üçgenleme, çokgenler ve karmaşık şekiller oluşturma, doku uygulama, renklendirme, nesneleri bir sahnede konumlandırma yeteneğine sahip GPU renderleme gibi özel donanım kullanan işleme olan donanım oluşturma vardır. Bu durumda, performans üstündür.