iPhone telefonum şarj olmuyor ne yapmalıyım?

iPhone'unuz düzgün şarj olmuyorsa, yapmanız gereken bu, iPhone'un şarj olmadığı zamanlar için 8 faydalı ipucu.

iPhone’unuz düzgün şarj olmuyorsa veya çok yavaş şarj oluyorsa muhtemelen bir tür sorunu vardır. iPhone’unuzu şarj ederken sorunlar fark ettiyseniz, bir dizi ipucunu izleyerek bunları muhtemelen kendiniz çözebilirsiniz. İyi şarj olmayan bir iPhone için birçok olası çözüm vardır ve bunlar bizim ipuçlarımızdır.

1. iPhone şarj girişini temizleyin

İnanılmaz görünüyor ama bu, bir iPhone’un şarj olmamasının en yaygın nedenlerinden biri. iPhone’u sürekli cebinizde taşımak şarj girişine pislik girmesine neden olabilir ve bu da siz fark etmeseniz de kablonun düzgün takılamamasına neden olabilir.

iPhone’u kapatın ve kiri çıkarmak için tahta veya plastik bir kürdan ile şarj bağlantı noktasını çok dikkatli bir şekilde temizleyin. Metal bağlantı noktasına zarar verebileceğinden klips veya SIM çıkarma aracı kullanmayın.

iphone-connector

2. iPhone’unuzun çok sıcak olmadığından emin olun

iPhone’un kullanımı için önerilen sıcaklık 0 ila 35 °C arasındadır, bu nedenle daha yüksek sıcaklıklarda iPhone düzgün çalışmayabilir. Aşırı sıcaklıklar özellikle pili etkiler ve iPhone çok sıcaksa şarj etmeyi durdurabilir. Bu durumda, birkaç dakika kapatıp soğumasını beklemenizi ve şarj etmeye devam etmenizi öneririz.

3. Kablonuzu veya güç adaptörünüzü değiştirin

Sorun kablonun kendisinde veya kullandığımız güç adaptöründe olabilir. Her zaman kayda değer bir hasara sahip olmayan sertifikalı ürünlerin kullanılmasının tavsiye edildiğini unutmayın. Diğer taraftan şarj olup olmadığını görmek için kabloyu çevirmeyi de deneyebilirsiniz.

4. iPhone’u bir bilgisayara bağlayın

Bu seçenek çok ilginç olabilir, iPhone’u bir bilgisayara bağlarsanız ve bilgisayar bunu algılarsa ancak iPhone şarj olmazsa, büyük olasılıkla iPhone bozulmuştur. Güç adaptörüyle ilgili sorunları ortadan kaldırmak için de kullanılabilir.

5. iPhone’unuzun pili bittiyse yaklaşık 30 dakika bekleyin

iPhone’unuzun pilini tamamen bitirmesi durumunda, birkaç dakika beklemeli ve iPhone’un hemen açılmaması konusunda endişelenmemelisiniz. Pil tamamen bittiğinde, iPhone yüzde birkaç oranında yeniden şarj olana kadar açılmayacak. Bu tamamen normaldir.

6. Kablosuz şarj cihazı kullanın

iPhone şarj cihazı veya bağlantısıyla ilgili sorunları ortadan kaldırmak için ilginç bir seçenek, kablosuz şarjı denemektir. Eğer iPhone kablosuz olarak şarj oluyorsa o zaman sorunun iPhone şarj giriş noktasında olacağı çok açık.

7. Yeniden başlatmaya zorlayın

Hiçbir şeyin işe yaramaması durumunda yapılacak en iyi şey iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamaktır. Bu, sahip olduğumuz iPhone’a bağlı olarak farklı şekilde yapılır:

  • iPhone 8 veya üstü ve iPhone SE (2. nesil): Sesi artırma düğmesine hızlıca basıp bırakın. Ses kısma düğmesine basın ve hemen bırakın. Apple logosu görünene kadar yan düğmeyi basılı tutun.
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod touch (7. nesil): Apple logosu görünene kadar Yan (veya Üst) düğmeyi ve Sesi Kısma düğmesini basılı tutun.
  • iPhone 6s veya öncesi, iPhone SE (1. nesil) ve iPod touch (6. nesil) veya öncesi: Apple logosu görünene kadar Yan (veya Üst) düğmeyi ve Ana Sayfa düğmesini basılı tutun.

8. iPhone %80’den fazla şarj olmuyorsa

iPhone’unuz %80’den fazla şarj olmuyorsa bunun nedeni, Optimize edilmiş şarj etme adlı bir işlevi etkinleştirmiş olmanızdır. Bu seçeneğin yaptığı şey, şarj etme alışkanlıklarımızdan ders almak ve iPhone’u yalnızca %80’e kadar şarj etmek, orada tutmak ve fişini çekmeden önce kalan %20’yi şarj etmektir. Bu şekilde cihazın bataryası korunur.

Ancak bunun iyi çalışmadığını ve iPhone’un yalnızca %80’e kadar şarj olduğunu fark ederseniz, Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı bölümüne gidip Optimize Edilmiş Şarj düğmesini kapatarak kapatabilirsiniz.

iPhone’unuzu iyi şarj etmek, pilin bozulmasını daha az fark edilebilir hale getirebilir, bu nedenle önemlidir. Ve yükleyemiyorsanız, bu ipuçları kesinlikle size yardımcı olacaktır. Hiçbir şey işe yaramazsa, iPhone’unuzu kontrol etmek için bir Apple Store’a veya yetkili teknik servise gitmenizi öneririz, bir tür sorunu olabilir.