Sezaryen izi ne zaman geçer?

Sezaryen yara izinin bakımına başlamak için, onu tedavi etmeye başlama zamanının geldiğini bize söyleyen profesyonel bir değerlendirmeye sahip olmak çok önemlidir. Dokuların olası yapışıklıklarını önlemek, görünümünü iyileştirmek, duyarlılığı geri kazanmak veya aşırı duyarlılığı iyileştirmek faydalarından bazılarıdır.

Sezaryen gibi büyük ameliyatlardan iyileşme yavaştır ve iki yıla kadar sürebilir. Diğer yara izleri gibi yeniden şekillenme sürecinde patolojik bir doku oluşturduklarını bilmek gerekiyor.

Fizyoterapist “patolojik doku” derken, bir yara izinin her zaman vücutta az ya da çok derecede ve uzun vadede daha fazla ya da daha az yankı uyandıran bir işlev bozukluğu yarattığını belirtmek gerekir. Çünkü bu, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır: kalıtsal, epigenetik, edinilmiş…

Sezaryen ameliyatında 7 tabakaya kadar kesitler (cilt, yağ, fasya, karın kasları, periton, rahim ve amniyotik kese) daha sonra ters yönde dikilir. Başlangıçta daha sonra tip I kollajene dönüşen tip III kollajenin yüksek tezahürü nedeniyle yara izinin tedavi edilmesi her zaman tavsiye edilir, bu da yapıda daha fazla gerilim oluşturur ve ‘yapışmalara’ (kollajen fibrinler, fibronektinler, proteoglikanlar, glikozaminoglikanlar vb.’ye ek olarak iyileşme süreçlerindeki ana proteinler) neden olur.

Sözde “skar dokusu bantlarına” ve olası komplikasyonların nedenlerine neden olan tam da bu adezyonlardır, çünkü bunlar kesitli (yukarıda bahsedilen) katmanları birbirine yapışır ve iyi bir performans için gerekli kaymayı kaybeder hale getirir.

Sezaryen yara izi nasıl tedavi edilir?

Bunun dahili olarak olmasını önlemek ve ayrıca yara izinin mümkün olduğunca estetik bulanıklığını sağlamak için, aşağıdakiler gibi bir dizi önerilen tedavi ve bakım vardır:

  • Diyatermi: İlk günlerden itibaren kullanılan radyofrekans, hücre yenilenmesine yardımcı olan, doku revaskülarizasyonu yoluyla iltihaplanma ve ödemi azaltan ağrısız bir tedavidir. İyi sonuçlar ve ağrısız uygulama nedeniyle sezaryenlerde acil tedavinin kraliçesidir.
  • Miyofasyal indüksiyon: manuel tekniklerle düzlemler (katmanlar) arasında daha iyi kayma sağladığımız ve doku kısıtlamasını azalttığımız küresel tedavi.
  • Nöromodülasyon: Bölgedeki hassasiyet ve ağrı üzerinde çalışmak ve karın sinirlerinin iyileşmesi için.
  • Kuru iğneleme: karın kaslarının tedavisi ve sezaryen için.
  • Vantuz: Düzlemleri ayırmak ve bir “emme” etkisi yaratmak için
  • Manuel yara izi kaldırma manevraları.
  • Terapötik egzersiz, böylece postüral düzeltme, pelvik taban güçlendirme, karın çalışması vb. yoluyla yara izinin farklı gerilimleri kabul etmesini sağlarız ve yara nedeniyle oluşan kısalmayı aramayız.

Sezaryen İzi Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı?

En iyi şey, bir değerlendirme için mümkün olan en kısa sürede gelmeleri ve bir profesyonelin onlara ne zaman başlayacakları ve hangi tedaviyi uygulayacakları konusunda rehberlik etmeleridir. Karantinanın annelerin doğumdan sonra herhangi bir aktiviteye başlamaları için her zaman rehber olduğunu anlıyoruz ve genel anlamda durum bu, ancak sezaryen doğum yara bakımı söz konusu olduğunda uzmanlar mümkün olan en kısa sürede daha iyi tedaviye başlamayı tavsiye ediyor.

Bu nedenle tedaviye başlamanın uygun olduğu düşünülen zamanlar şunlardır: (Mümkünse) diatermi ile başlayabilirsiniz, ancak buna dikiş yöntemine göre karar verilecektir. Zımbalı ise çıkarıldığında yani 10-12 gün sonra başlayabilirsiniz. İntradermal olarak dikilirlerse tedaviye daha da erken başlanabilir, çünkü sadece skar bölgesi değil tüm karın üzerinde çalışılır.

Cilt iyileşmesinin her zaman yavaş bir süreç olduğunu ve birkaç aşamadan oluştuğunu unutmamalıyız. İlk başta yara izinin kırmızı ve iltihaplı olması hatta biraz rahatsızlığa, kaşınmaya neden olması normaldir… Ancak zaman geçtikçe daha homojen bir renk kazanacak ve rahatsızlık ortadan kalkacaktır.

Evde (dikişler alındıktan sonra) yara izini nasıl kapatabiliriz? Uzmanlar, sabun ve suyla yıkamanızı, örneğin hamilelik sırasında kullandığınız aynı çatlak önleyici kremi kullanarak, giysilerinize sürtünmesini önlemenizi ve yapışıklıkları önlemek için kendinize günlük masajlar yapmanızı tavsiye ediyor.

Bu, iyileşmeniz için sabırlı olmanız gereken bir süreçtir, ancak her şeyden önce şunu bilmelisiniz ki tedavi süresi kişiden kişiye değişir çünkü iz tipi herkeste farklıdır. Normalde yaklaşık 8-10 seans gerekir ve bunlar genellikle zaman içinde aralanır (tedavi her gün yapılmaz) bu nedenle iyileşme birkaç ay sürer. 6-8 aya kadar veya en azından gözetim altında değilse egzersiz yapılması önerilmez, bu nedenle doğum sonrası konusunda uzmanlaşmış fizyoterapist veya sağlık profesyoneli figürünün de spor hayatlarına bu katılımına eşlik etmesi önemlidir.