E-atık nedir? Elektrik atıklar hakkında bilmeniz gerekenler

Çevreye ve üretilen atıklara yönelik endişe bariz bir endişe haline geldi. Birçoğu, sürdürülebilir, geri dönüştürülmüş veya biyolojik olarak parçalanabilir malzemeler kullanan yeni ekipmanlarda masaya bazı çözümler getiriyor. Ancak yine de bu özelliklere sahip başkaları tarafından kolayca değiştirilemeyecek pek çok parça var ve sahip olduğumuz teknoloji tüketim oranı ve planlı eskime göz önüne alındığında, e-atığın veya elektronik atıkların her türlü değerli malzeme ile geri dönüştürülmesi çok önemli bir faktör. Bu sürecin nasıl olduğunu yakından bilmek ister misiniz? Adım adım anlatacağız…

E-atık nedir?

E-atık, elektronik atık veya elektronik hurda olarak da adlandırılan e-atık, teknoloji sektöründen gelen ve ortak bir çöplüğe gitmemesi ve değerli olması için özel bir şekilde işlenmesi gereken bir çöp veya atık türüdür ve malzemeler geri dönüşüm ile elde edilebilir.

Elektronik atık türleri

Elektronik atık veya e-atık türleri arasında aşağıdakiler gibi birçok kategori bulabiliriz:

Hafif ekipman: küçük ev aletlerinden bilgisayar ekipmanlarına vb. Örneğin, buraya dahil edilebilirler:

 • Elektrikli süpürgeler, mikrodalga fırınlar, tost makineleri, havalandırma ekipmanları, mikserler, mutfak robotları, temizlik robotları vb.
 • Tıraş bıçakları, saç kesme makineleri, giyilebilir cihazlar, diş irrigatörleri, elektrikli diş fırçaları vb.
 • Radyo setleri, hesap makineleri, elektronik oyuncaklar, ölçü aletleri vb.
 • Elektrik aletleri.
 • Elektronik tıbbi cihazlar.
 • PC’ler, mobil cihazlar, çevre birimleri veya gadget’lar, televizyonlar, stereolar vb.

Ağır ekipman: Elektronik atık olarak kabul edilen daha büyük ekipmanlarımız da mevcuttur, örneğin:

 • Çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, çamaşır kurutma makineleri vb.
 • Güneş panelleri, ev otomasyonu,…
 • Büyük baskı makineleri, fotokopi makineleri vb.

Isı Değişimi: Son olarak, bazı ısı değişim sistemleri ayrıca aşağıdakiler gibi oldukça tehlikeli veya geri kazanılabilir

 • Malzemeler içerebilir:
 • Buzdolapları, dondurucular,
 • Klima sistemleri, ısı pompaları…

Adım adım geri dönüşüm süreci

İlk adım: toplama

Geri dönüşüm sürecinin ilk aşaması, kullanıcıların çöpe attığı elektronik atıkların toplama noktalarında, bazı elektronik işletmelerinin veya büyük üreticilerin vb. sahip olduğu ürün noktalarında toplanmasından başka bir şey değildir.

İkinci adım: sınıflandırma

Daha sonra ideal olan, bu elektronik atığı (her zaman aynı yerde olmayan) geri dönüşüm veya sınıflandırma tesisine götürmek ve burada genellikle manuel veya yarı otomatik olarak sınıflandırılarak farklı ekipmanları daha sonra işlemek üzere uygun kaplara ayırmaktır.

Üçüncü adım: depolama

Geri dönüşümün bir sonraki adımı veya aşaması, bu depolanan çöple ilgili dökülmeleri veya sorunları önlemek için güvenli depolamadır. Örneğin, eski televizyonlar veya CRT monitörler genellikle kurşun gibi zehirli ağır metaller içerir, bu nedenle bunların hiçbir şekilde depolanmaması önemlidir. Gümüş sınıflandırması aynı geri dönüşüm tesisi değilse, duruma göre depolamanın şu veya bu yerde yapılabileceği söylenmelidir.

Dördüncü adım: manuel sınıflandırma, sökme ve kırma

Bir sonraki aşama, çeşitli öğeleri diğerlerinden çıkarmak için başka bir manuel veya yarı otomatik sıralama olacaktır. Örneğin, pilleri entegre eden ekipmandan çıkarın, ampulleri ayırın, vb. Ayrıca daha büyük olan bazı cihazları da sökebilirsiniz.

Doğru bir şekilde ayrıldıktan sonra, ilk sınıflandırmadan sonra, zaten sınıflandırılmış elektronik atıkları daha ince bir şekilde öğütmek gelir. Özel makineler kullanılarak, daha ayrıntılı bir sınıflandırmaya izin veren küçük parçalara bölünür. Ortaya çıkan parçalar genellikle birkaç santimetreden daha büyük değildir ve mekanik olarak parçalanması daha kolay olacaktır.

Mekanik ayırma işleminde bir önceki işlemden elde edilen parçalar makine ile mekanik olarak ayrıştırılır.

Beşinci Adım: Kurtarma

Plastik, demir veya çelik gibi malzemeler PCB’ler, yongalar vb. gibi diğer bileşenlerden aşağı yukarı ayrıldıktan sonra bakır, altın vb. geri kazanmaya çalışmak için özel işlemlerle bile geri dönüşüm endüstrisine bağlı olarak çok farklı olabilen başka işlemler uygulanır. Örneğin, amalgamlar ve kimyasal arıtma vb. kullanılarak.