ChatGPT alternatif uygulamalar

Lansmanından bu yana herkes ChatGPT’den bahsediyor. Birçoğu ChatGPT’yi farklı amaçlar için kullanır. Diğerleri onu bir arama motoru veya tavsiyeci olarak kullanmaya başladı bile. Hatta bunu içerik oluşturmak için kullananlar bile var. Ancak bu yapay zeka tabanlı araç, alanında tek araç değil. ChatGPT’nin hemen deneyebileceğiniz pek çok alternatifi vardır.

ChatGPT, bir sorgudan sorulara yanıtlar üretmek için çevrimiçi içeriği ayıklayan bir yapay zeka olan GPT’ye dayalıdır. Ve bunu mümkün olan en insani dille yapıyor. Programlama kodu, metinleri özetleme gibi başka şeyler için de yararlıdır. Ve herkes kullanabilir. Bu nedenle bu kadar popüler hale geldi. Microsoft bile onu Bing arama motoruna entegre etmeye karar verdi.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, içerik oluşturmak için yapay zekayı kullanmanın tek yolu ChatGPT değildir. Şu anda kendi yapay zekasını yaratan veya GPT ve benzerlerine dayalı içerik oluşturma hizmetleri sunan düzinelerce proje var. İşte ChatGPT’ye bazı alternatifler.

OpenAI Playground

ChatGPT kendi başına bir zeka değildir. GPT’ye dayanmaktadır. Generative Pre-trained Transformer’ın kısaltması. Aslında soru gönderebileceğimiz ve cevap alabildiğimiz sohbet şeklinde bir araçtır. Ancak başlangıçta, GPT ile etkileşime geçmek için artık ücretli olan ve bu yapay zekayla çalışmak için daha fazla özgürlük sağlayan çevrimiçi bir uygulama olan OpenAI Playground’u kullanabilirsiniz.

OpenAI Playground ile araç tarafından oluşturulan kodu görebilir, yazım denetimi, çevirmen, metinleri özetleme vb. gibi belirli bir kullanım için uyarlayabiliriz. Hepsinden iyisi, mevcut olanlardan hangi AI modelini kullanmak istediğimizi seçmek mümkün. GPT’nin farklı sürümlerine dayalı olarak, her birinin kendi “kişiliği” vardır.

Microsoft Bing Chat

GPT ve ChatGPT ile devam edersek, bu aracı kullanmanın daha kolay bir yolu, Microsoft’un Bing arama motoruna entegre sürümünü kullanmaktır. ChatGPT’nin kendisine ve yapay zekasına dayanan en pratik ChatGPT alternatiflerinden biri.

Bing Chat, resmi mobil uygulamada (iPhone ve Android) ve Microsoft Edge tarayıcısında (Windows ve macOS) kullanımına öncelik vermesine rağmen herhangi bir tarayıcıdan çalışır. Temel olarak, öneriler, yanıtları vermek için kullanılan web sitelerine bağlantılar ve aradığınız bilgileri bulmak için diğer kolaylıklar gibi iyileştirmeler içeren ChatGPT’dir.

Google Bard

Bard, ChatGPT’ye benzer yapay zeka tabanlı bir sohbet robotudur. Google, ChatGPT ile OpenAI’nin başarısına yanıt olarak Bard’ı tam olarak duyurdu. Böylece, en akıllı yapay zekayı kimin yarattığını görmek için bir yarış başlıyor.

Google Bard, GPT kullanmak yerine Google’ın yapay zekası olan LAMDA’yı kullanır. Güvenilir ve güvenli yanıtlar vermek için daha küçük bir sürümde ve gerekli filtrelerle çalışır. Google’ın kendi arama motoruna entegre edilmeli ve böylece mevcut arama motorlarının varsayılan olarak verdiği yanıtlardan kapsamlı ve daha iyi yapılandırılmış yanıtlar sunmalıdır.

Jasper

Jasper, içerik üretimine uygulanan yapay zeka ile neler olacağına dair pratik bir örnek. Pazarlama ve çevrimiçi içerik oluşturmaya odaklanan ChatGPT’nin birçok ücretli alternatifinden biridir. Jasper’ın amacı, kullanıcının isteği üzerine istenen ton ve stille içerik oluşturmaktır. Böylece blogları ve sosyal ağları yapay zeka tarafından oluşturulan içerikle doldurabilirsiniz.

Bunu mümkün kılmak için içerik isteklerini kolaylaştıran şablonlara, çeviriye ve diğer öğelere sahiptir. Ayrıca dilbilgisi düzeltmesi, intihal araması ve tabii ki gerekli SEO optimizasyonlarını da içerir. Ve zaten Sports Illustrated gibi müşterileri var. Geri kalanı için kendi AI modelini, kendi API’si ile kullanıyor, ancak bu konuda çok fazla bilgi vermiyor.

Brave AI – Summarizer

Brave şirketi, tarayıcısı ve Brave Arama motoru gibi ilgili ürünleriyle tanınır. Bu arama motoru yakın zamanda kendi yapay zekası olan Brave AI’yı entegre etti. ChatGPT’ye bir alternatif, şimdilik uzun sorulara yapılandırılmış ve özetlenmiş yanıtlar vermeye odaklandı.

Bu işlev Summarizer olarak adlandırılır ve bir şey sorduğumuzda Bing chat veya ChatGPT’nin yaptığına benzer. Temel olarak bize bir veya iki paragraflık bilgi şeklinde bir cevap verir ve gündeme getirilen konu hakkındaki bilgimizi genişletmek için başvurabileceğimiz ilgili bağlantıları gösterir. Ayrıca, arama sonuçlarında gösterilen bağlantı özetlerinden en alakalı bilgileri vurgular.

ChatSonic

GPT 3.5 ve GPT 4’ü temel alan ChatSonic, sohbet yoluyla içerik oluşturmaya yönelik ücretli bir hizmettir. Ancak şablonlar, bir metin düzenleyici, WordPress ve Zapier entegrasyonu ve birden çok dil desteği ile gelir. Ek özellikler ekleyen ve profesyonel kullanım için ChatGPT arayüzünü geliştiren ücretli ChatGPT alternatiflerinden bir diğeridir.

Ücretli olarak, geçici olarak ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Ancak ChatSonic’in öne çıkan özelliği, Opera tarayıcısına entegre edilmiş olmasıdır. Bu, ChatSonic veya ChatGPT’nin orijinal sürümü ile sohbet edebileceğiniz anlamına gelir. Ve Opera’da okuduğunuz makaleleri özetleyebilecek, o makalede anlamadığınız bir şey hakkında soru sorabileceksiniz.

Claude

Claude‘un arkasında Anthropic şirketi var. Bu yapay zeka tabanlı asistan, sohbet görüşmeleri yoluyla görevleri gerçekleştirmek için kullanılır. ChatGPT’nin kendisi gibi diğer tekliflerin aksine, kendisini yararlı, dürüst ve zararsız bir AI sistemi olarak tanımlar.

Metinleri özetleyebilir, arayabilir, içerik oluşturabilir, kod oluşturabilirsiniz vb. Ve bu projenin arkasında Quora, Notion veya DuckDuckGo gibi bilinen şirketler var. Popüler anlık iletişim aracı olan Slack’e yükleyebilirsiniz.

GPT4All

Popüler OpenAI AI dil modeli olan GPT’yi temel alan GPT4All, yüklediğimiz bilgisayarda yerel olarak çalışan yanıtlar sağlamak için tasarlanmıştır. Windows, macOS veya Linux. ChatGPT gibi, açık soruları yanıtlarsınız, kendi metinlerinizi oluşturabilir, bir belgeyi özetleyebilir veya programlama kodu yazabilirsiniz. Yaratıcıları Nomec AI’dır.

Ücretsiz ve anonim, bu açık kaynaklı AI tabanlı sohbet, harici donanıma güvenmeden kendi dil modelinizi girmenize olanak tanır. Ve mevcut birkaç model arasından seçim yapmamızı sağlar. Öte yandan, masaüstü istemcisi, GPT4All tarafından oluşturulan ekosistemde bulunan iyileştirmeleri ekleyerek otomatik olarak güncellenir.

HuggingChat

HuggingChat, ChatGPT’ye bir alternatiftir ve yine yapay zekaya dayalıdır ancak açık kaynaktır. Cihazınıza herhangi bir şey yüklemenize gerek kalmadan web sitesinden çalışır. Ve tıpkı ChatGPT gibi, birçok şey için kullanılır: programlama kodu yazmak, metin yazmak, belgeleri özetlemek, birkaç basit göstergeden bir şeyler yazmak…

HuggingChat’e güç sağlayan açık kaynaklı yapay zeka, Open Assistant tarafından geliştirilmiştir. Bu da, Stable Diffusion gibi diğer tekliflerle de çalışmış olan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan LAION tarafından hazırlanan bir AI model projesidir.

Ayrıca HugginChat, Hugging Face adlı daha büyük bir projenin parçasıdır ve yapay zeka ile ilgili araçlar, modeller ve her türlü kaynağı içeren bir havuz ve referans platformu görevi görür. ChatGPT gibi diğer sohbet botları için barındırma sunmanın yanı sıra. Hatta açık kaynak olarak sunulan kendi doğal dil işleme kitaplıkları Transformers’a bile sahipler.

Vicuna

Vicuna, daha esnek, uyarlanabilir, kullanımı ve kurulumu kolay olmak isteyen açık kaynaklı bir yapay zeka modelidir. Kodları GitHub’da mevcuttur. Test edilecek resmi bir çevrimiçi sürümü olmamasına rağmen, çevrimiçi deposundaki talimatlar izlenerek kurulabilir. Veya dağıtılmış sürümünü FastChat yükleyin. Veya diğer açık kaynaklı yapay zeka modellerini de denemenizi sağlayan bu sınırlı demoyu deneyin.

Amacı, ChatGPT kalitesini elde etmektir. Ve şu anda zaten % 90’da. Ancak OpenAi’nin yapay zekasını kullanmak yerine, eskiden Facebook olan Meta tarafından oluşturulan çok popüler bir dil modeli olan Large Language Model Meta AI’nın kısaltması olan LLaMA’yı tercih etti. İşin püf noktası, LLaMA’nın ChatGPT ve bu açık kaynak örnekleri gibi resmi sohbet sohbeti biçiminde test edilememesidir.

Raven

GitHub’da bulunan açık kaynaklı bir yapay zeka modeli olan RWKV dil modelini temel alan Raven, OpenAI Playground olarak bilinen ilk sürümündeki ChatGPT’ye benzer şekilde, eğitim için çevrimiçi sohbet sürümüdür.

ChatGPT gibi, Raven’a her şeyi sorabilir, ondan bir şarkı yazmasını isteyebilir, mantık veya matematik problemleri önerebilir, listeler yapabilir, tanımlar atabiliriz, vb. Zamanla daha karmaşık hale gelmesini ve alan veya uzunluk sınırı olmaksızın sohbet benzeri konuşmaları desteklemesini bekliyoruz.