IPv6 ne işe yarar?

Şu anda IPv6’nın dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara ulaşması, şirketler tarafından benimsenmesini hızlandırıyor ve IPv6 için tahmini pazar büyüklüğünü önemli ölçüde artırıyor.

Bilmemiş olabileceğiniz şey, bugün IPv6 ile yapılabilecek, ancak IPv4 ile yapılamayan daha fazla şey olduğudur. Altı tanesine bakalım:

1. Evdeki IoT için IP Mesh Ağları

Ev ortamında çok sayıda sensör pille çalışır ve ışık kontrolü gibi çok düşük tepki süreleri gerektiren cihazlar vardır. Her iki durumda da, Wi-Fi ağları yerine, geçmişte zigbee veya z-wave gibi iyi bilinen ev otomasyon çözümlerinin ortaya çıkmasına neden olan daha hafif protokollere sahip örgü ağların (mesh ağlar) kullanılması gerekir.

İnternet standartları kuruluşu (IETF, İnternet Mühendisliği Görev Gücü), bu düşük maliyetli ve enerji ağları (LowPAN’lar) için bir IP protokolünün tanımını ele aldığında, bunu IPv6’ya dayalı olarak yapmaya ve IPv4’ü bir kenara bırakarak 6LowPAN standardına (Düşük Güçlü kişisel Alan Ağı üzerinden IPv6) yol açmaya karar verdi. 6lowpan standardını ilk benimseyenlerden biri, daha sonra openthread.io referans uygulamasını yayınlayan Google tarafından satın alınan Nest’ti.

2022’de Amazon, Apple, Google, Samsung ve dünyanın dört bir yanındaki iki yüzden fazla şirket, Wi-Fi üzerinden IPv6’ya ve mesh ağlar üzerinden Thread’e (sırayla IETF 6LowPAN’a dayalı) dayanan “Matter” adlı bir ev otomasyonu birlikte çalışabilirlik standardını benimsemeye karar verdi.

Bu nedenle, 2023’te Google Home, Amazon Alexa veya Apple Home kit cihazları halihazırda (ya yeni cihazlarda veya düzenli güncellemeler sayesinde) Thread teknolojisi için Matter ve sınır yönlendiricileri uyguluyor. Ayrıca ampuller, ışık panelleri, anahtarlar, elektronik kapı kilitleri ve sayısız sensör için ticari çözümlere sahip onlarca üretici bulabiliriz.

2. Todo-IP segmentasyonu yoluyla Trafik Mühendisliği

Ağ bölümleme, farklı özelliklere sahip ağ bölümlerinin ve ağ hizmetlerinin benzersiz bir tanımlayıcıya (SID) sahip bölümler olarak tanımlanmasından oluşan geleneksel trafik mühendisliğinden farklı bir yaklaşımdır. Bu, bir sağlayıcıyla, farklı akışlara hangi yolun ve hangi ağ hizmetlerinin uygulanacağı öngörülebilir ve kolayca yeniden programlanabilir bir şekilde anlaşmayı mümkün kılar.

IP olmayan ağlar için segmentasyon çözümleri olmasına rağmen (MPLS veya SR-MPLS segmentasyonu gibi), bunu doğrudan IP düzeyinde yapmanın birçok avantajı vardır: ilk olarak, tüm ağ öğeleri yerel olarak IP’yi desteklediğinden uçtan uca genişletilebilir (kullanıcılardan Datacenter’daki ana bilgisayara) ve ikinci olarak, mimari daha da basitleştirilmiştir (örneğin, MPLS’yi ortadan kaldırır).

Yine IETF, İnternet Protokolü düzeyinde bir segmentasyon standardı uyguladığında, bunu SRv6 (Segment Routing IPv6) standardını oluşturarak IPv6’yı temel alarak yapmış ve IPv4 için (diğer protokoller gibi SRv6 üzerinden taşınabilen) bir eşdeğeri oluşturmamıştır.

3. Yük Ağı/Kubernet’lerin Hiper Ölçeklendirilmesi

Kubernetes kümelerini birbirine bağladığımızda, özel adresler İnternet üzerinden yönlendirilemeyeceği için bir yer paylaşımlı ağ oluşturmak önemlidir.

Bu, özellikle belirli sayıda kümeyi ele aldığımızda, VPN tünelleriyle birbirine bağlanmaları gerekeceğinden ölçeklendirmeyi çok karmaşık hale getireceğinden, kubernetes tabanlı mikro hizmet ekosistemlerinin tasarımını ve işletimini zorlaştırır. Ayrıca, hangi topolojiyi kullanacağımıza karar vermemiz gerekecek: full-mesh, hub&spoke, star, vs.

Ancak sağdaki şemada da görülebileceği gibi, kümelerimizde genel IPv6 adreslerini kullanmak olan çok daha basit bir çözüm var. Açıkçası, IPv6 adreslerinin toplanmasının önemli bir müttefik olacağı trafiğin uygun şekilde filtrelenmesi gerekecek.

Tam da bu nedenle, bulut hizmetlerinde mevcut lider olan AWS, arka uçlarda yalnızca IPv6 kullanımı konusunda büyük müşterilerini bilgilendirmek için ortamlarını ve araçlarını taşıdı.

4. Çok Noktaya Yayın IPv6 Bitcoin İşlemleri (Blockchain BSV)

Kripto para birimi sektöründe, özellikle Bitcoin’de, ölçeklenebilirlik, uçtan uca (peer2peer) yetenekler ve IPv6 çok noktaya yayın hizmetlerini dağıtma olasılığına dayalı daha dağıtılmış işlem modellerine dayanan bir akım var.

Gerçek şu ki, bitcoin dünyasındaki çok sayıda web sitesi ve sunucu, “coingeek” de yayınlandığı şekliyle IPv6’nın benimsenmesini hızlandırdı.

Bu hareketin WEB3.0 paradigması içinde izleyeceği yolu bilmiyoruz, ancak amacı, kriptografik olarak oluşturulmuş IPv6 adreslerine (CGA) sahip düğümler arasında ve kayıtlı düğümlerin bir listesini tutmaya gerek kalmadan (bunun yerine IPv6 çok noktaya yayın grupları aracılığıyla) doğrudan ve güvenli işlemlere izin veren bir eşler arası dijital para sistemi oluşturmaktır. Bu sistem, aracıları ortadan kaldıracak ve savunucularına göre, örneğin küçük IoT cihazları arasında mikro ödemeleri veya nano ödemeleri teşvik edecektir.

5. Home Edge Bilgi İşlem için Özel Ağlar

Bulut hizmetlerine ek olarak, kullanıcılara ve/veya verilerin kaynağına daha yakın olan çok sayıda uç bilgi işlem hizmetinin (Edge Computing) devreye alınması ortaya çıkıyor. Bu uç hizmetlerden bazıları, erişimi navigasyon cihazlarıyla, evdeki TV’ler, IoT cihazları gibi medyaya erişimi ve fotovoltaik kurulumlar gibi yönetilecek yeni unsurları paylaşmak zorunda kalacak olan kullanıcıların evlerinde olacak.

Farklı bağlantı, hizmet kalitesi ve güvenlik gereksinimlerine sahip ev veya küçük ofislerin (SOHO ortamları: Small Office / Home Office) ağlarını ve hizmetlerini organize edebilmek isteniyorsa, evde adresleme, yönlendirme ve filtrelemeyi bu özel ihtiyaçlara göre düzenlemek daha kolay bir yol olabilir.

6. Farklı coğrafi bölgelerdeki kuruluşlar için yönergelere uyum

Giderek daha fazla sayıda devlet kurumu ve kurumu, IPv6’nın benimsenmesinde artış talep ediyor, bazı durumlarda yalnızca IPv6 çözümlerinin (“yalnızca IPv6”) uygulanması için bir zaman çerçevesi sağlıyor ve hatta gelecekte IPv4’ün kapatılması için stratejiler tanımlıyor (“IPv4 gün batımı”).

Bir kuruluş telekomünikasyon veya internet protokollerinin kullanıldığı kritik altyapı ve hizmetler gibi sektörlerde faaliyet gösteriyorsa, coğrafi ayak izinde yetkili kuruluşlar tarafından yayınlanan bilgi ve tavsiyelere dikkat edilmesi önemlidir.