Agrotech ne demek?

Teknoloji, hayatın her alanında giderek daha fazla yer alıyor ve tarım da bir istisna değil. Bunu nasıl desteklediğini hayal edebiliyor musunuz? Agrotech şirketleri, gıdanın üretilme biçiminde devrim yarattı. Nasıl yaptıklarını bilmek ister misin?

Geleneksel çiftçilik yöntemini hayal edin. Yüzyıllar boyunca bu görev, tüm süreçlerde zorlu el emeği gerektirdi. Ayrıca uzun vadede tarım-gıda sektörünün kısıtlı üretimi büyük kıtlıklara yol açacaktır. Tarımın karşı karşıya olduğu sorunları da göz önünde bulundurursak kaçınılmaz görünen bir sonuç: yaygın çölleşme, bitki zararlıları ve hastalıkları, altyapı eksikliği.

Bu gerçekle karşı karşıya kalan teknoloji, üretim engellerini en aza indiren daha otomatik süreçlerle çiftçileri desteklemek için geliyor. Bu nedenle, agrotech şirketleri kurtuluşu temsil ediyor ve bu endüstrinin zorluklarının üstesinden gelmek için gelişiyor.

Agrotech nedir ve tarımı nasıl kurtarabilir?

Agrotech teknolojisi, tarımı başka bir düzeye taşımak için dijital ve geleneksel araçları birleştiriyor. Bu, verimliliği, üretkenliği ve sürdürülebilirliği artırır. Başka bir deyişle, misyonları alanı dijitalleştirmek.

Bu ilerleme, dijitalleşme ve yeni teknolojilerin uygulanması için teknolojik hizmetler sunan şirketler tarafından tanımlanmaktadır. Etki alanları şunlardır:

 • Sığır yetiştirme.
 • Tarım.
 • Balık tutma.
 • Kırsal ayarlar.

Ayrıca, tarımsal gıda zincirindeki dört halkayı da kapsar:

 • Üretme.
 • Dönüşüm.
 • Ticarileştirme.
 • Dağıtım.

Ama bütün bunlar neden gerekli? McKinsey Consulting, dünya nüfusunun 2050 yılına kadar yaklaşık 9.700 milyon kişiye ulaşacağını vurguluyor. Bu gerçek, gıda gereksinimlerine dönüşüyor ve aşağıdakiler gibi çeşitli değişkenleri ön plana çıkarıyor:

 • İklim değişikliği.
 • Felaket hava olaylarının ekonomik etkisi.
 • Daha etik ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının teşvik edilmesi.
 • Kimyasal ve su kullanımının azaltılması.

Tarım teknolojisinin kullanım biçimleri

Nüfus artış eğilimine bakıldığında, daha fazla gıdaya ihtiyacımız olacağı açıktır. Bu talep ve değişkenleriyle yüzleşmek için, tarımın dönüşümü kesinlikle gereklidir. Bu nedenle, agrotech teknolojisi şunları sunar:

 • Ekinleri izleyen dronlar ve sensörler. Bu, büyüme, sağlık ve sulama ihtiyaçları dahil olmak üzere durumu hakkında bilgileri içerir.
 • Otomatik sulama sistemleri. Ekinlerde otomasyon esastır, bu nedenle bu sistemler suyun doğru ve verimli dağıtımını belirlemek için sensörler kullanır.
 • Toprak haritalaması. Toprak özellikleri hakkında bilgi, gübreleme ve yönetimi için hayati öneme sahiptir. Bu, üretimi en üst düzeye çıkaracak ve kimyasalların kullanımını azaltacaktır.
 • Gerçek zamanlı veri analizi. Kullanıcılar, mahsul verimindeki kalıpları ve eğilimleri görselleştirecekler. Sonuç, daha fazla verimlilik ve üretkenlik olacaktır.

Bir mahsulün ulaşabileceği yenilikler

Tarım teknolojisi şirketleri tarafından en çok geliştirilen teknolojilerden bazıları şunlardır:

 1. Çiftliklerdeki tüm cihazların birbirine bağlanmasına izin veren Nesnelerin İnterneti (IoT). Otonom olarak çalışan akıllı çiftlikler yaratması bekleniyor.
 2. Ekin dikme, ekme ve ekinlerin bakımı gibi görevlerde yardımcı olan tarım robotları.
 3. Hâlâ geliştirilmekte olan ve aşağıdakileri yönlendirmesi beklenen yapay zeka: mahsul izleme; performans tahminleri; haşere ve hastalık tespiti; hava Durumu tahmini; ve tarım ve saha araştırmaları için otonom araçlar.
 4. Ekinlerin, fümigasyonun ve sulamanın haritalandırılmasını ve denetlenmesini desteklemek için dronların kullanımı.
 5. Daha az su ve kaynakla daha fazla gıda elde etmek için yeni üretim biçimlerinin geliştirilmesini kapsayan tarımsal biyoteknoloji. Aynı zamanda zararlılara ve hastalıklara karşı daha dayanıklı bitki mühendisliğine sahiptir.

Agrotech teknolojisi, tarım endüstrisi için değerli bir aracı temsil eder. Gıda yetiştirmede ve doğal kaynakları yönetmede daha fazla etkinlik ve üretkenlik sağlar. Bu gelişmelere erişimin bazı bölgelerde sınırlı olduğunu dikkate almak önemlidir. Öte yandan, teknoloji tek başına tarım sektörünün tüm zorluklarını çözmek için yeterli değildir. Tarım ve çevre için daha müreffeh ve sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmak için inovasyon, politika ve iyi uygulamanın bir kombinasyonu gereklidir.