Sanal gerçeklik gözlüğü göze zararlı mı?

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve sağlık hakkında bilgi için internette arama yaparsak, hastalarını tedavi etmek için bu teknolojileri kullanan araştırmacılar ve sağlık profesyonelleri ile ilgili çok sayıda proje buluruz. Daha önce gördüğümüz gibi AR gözlükleri ve VR kulaklıkları bir oyuncaktan çok daha fazlasıdır ve eğitim, iş toplantıları veya geleceğin pilotlarını eğitmek için kullanılabilir.

Ancak bu teknolojinin uzun süreli kullanımının sağlığımızı bir şekilde etkileyip etkilemediğini merak etmek normaldir. Yani yarın artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gözlükleri ve başlıkları ile uğraşacak olsak, yorgunluk veya göz yorgunluğu hissedecek miyiz? Uzun süreli sağlık sorunları yaşar mıyız? Bu tür bir cihaz için kullanım süresi sınırı nedir?

Tüm yeni teknolojilerin şüphe ve güvensizliğe neden olması muhtemeldir. Özellikle de günün 24 saati ekranlar ve bağlı cihazlarla çevrili olduğumuz bir bağlamda. Sağlığımız ve teknolojimizle ilgili bu soruları sormak normaldir. Sağduyu genellikle iyi bir danışman olsa da, bazen biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarız.

Piyasadaki sanal gerçeklik başlıklarının reklamları ne diyor?

Sorunun kaynağından başlayalım. Her elektronik cihaz, nasıl çalıştığını ve hangi önlemlerin alınması gerektiğini açıklayan belgelerle birlikte gelir. Cihazın bozulmaması için, cihazı iyi kullanmak ve sağlığımızla ilgili diğer hususlar hakkında. Bizim için geçerli olan durumda, diğer şeylerin yanı sıra metaverse için sıklıkla kullanılan popüler Meta Quest 2’nin sağlık ve güvenlik uyarıları ne diyor?

Bu sayfada, Meta sanal gerçeklik cihazlarının sağlık ve güvenliği ile ilgili tüm kılavuzları bulacaksınız. Meta Quest 2’de dikkatimizi çekecek birkaç uyarı bulunuyor. Birincisi, nöbetleri ifade eden. “Yaklaşık 4.000 kişiden 1’i” şiddetli baş dönmesi, nöbetler, göz veya kas seğirmesi veya flaşlar veya ışık düzenleriyle tetiklenen bayılma yaşayabilir. Sık değildir, ancak olabilir. Yine de, sanal gerçekliğe özel bir şey değil. Video oyunları oynasalar veya TV izleseler de aynı durumu yaşarlar.

Eldeki konu olan görme ile ilgili olarak, Meta sağlık kılavuzu binoküler görme anormalliklerimiz varsa doktorumuza başvurmamızı önerir. Ve bazı sağduyulu önerilerde bulunur: göz yorgunluğu, göz veya kas seğirmesi, görme bozukluğu, bulanık veya çift görme veya başka herhangi bir görsel rahatsızlık, göz ağrısı fark ederseniz VR başlığını kullanmayı bırakın…

Özetle herhangi bir cihazı uzun süre kullanmak görüşünüzü bozacak ve o yorgunluğu fark edeceksiniz. Ve bundan önce en iyi çözüm dinlenmektir. İster evde ister işte. Bir akıllı telefonla, bilgisayarınızla, televizyonla ve hatta bir kitapla. Uzun süre dikkati ve görüşü belirli bir şeye odaklamaktan oluşan her türlü aktivite, gözlerimizde ve vücudumuzun diğer bölgelerinde yorgunluk fark etmemize neden olur.

VR gözlükler çocukların sağlığı için güvenli midir?

Tüm cihaz sağlık ve güvenlik kılavuzlarında genellikle bir noktada çocuklardan ve reşit olmayan kişilerden bahsedilir. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik başlıkları ve gözlükleriyle ilgili kılavuzlar da bir istisna değildir. Bunun nedeni, bir çocuğun veya reşit olmayanın hala gelişmekte olmasıdır, bu nedenle bazı ekstra önlemlerin alınması gerekir.

Örneğin: Meta Quest 2 kılavuzuna geri dönersek, bunun bir oyuncak olmadığını ve “13 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılmaması gerektiğini” açıkça belirtir. Ayrıca, “el-göz koordinasyonunu, dengeyi ve çoklu görev yeteneğini olumsuz etkileyebileceğinden, 13 yaşın üzerindeki çocukların uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır.” Herhangi bir fiziksel veya zihinsel aktiviteye uygulanabilecek bir uyarı. İstismarın yorgunluk, fiziksel ve zihinsel yorgunluk şeklinde sonuçları vardır.

Sağlık uzmanları ne diyor?

Kısa cevap: sağduyu ve sorumlu kullanım. Uzun cevap: Şu anda üzerinde çok az çalışma olduğu için uzun vadeli sonuçları görülmeye devam etse de, göz doktorları, VR cihazlarının gözlerin gelişimine, sağlığına veya işlevine zarar verebileceği konusunda endişelenmek için hiçbir neden olmadığı konusunda hemfikirdir.

Zaman sınırlamaları ile özellikle küçükler için yoğun veya uzun süreli kullanımlarda hemen yorulma dışında herhangi bir görme problemi olmamalıdır. Dahası: göz yorgunluğunu, gözlerimizin kaşındığını veya kuruduğunu fark ettiğimizde görme duyumuz durmamız gerektiği konusunda bizi uyarır. Ve en kötü durumda, baş dönmesi fark edebiliriz.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kullanımı günümüzde bilgisayarlar ve telefonlar kadar yaygın olduğunda ne olacak? Mesleki ortamlarda, iş sağlığı veya ergonomi alanında hali hazırda verilenler gibi yönergeler ve önlemler olması muhtemeldir. Saatte bir 5 dakikalık molalar, zaman zaman pozisyon değiştirmek ya da monotonluğa düşmemek için görev değiştirmek, iş ortamında zaten var olan kurallardan bazılarıdır.

Her saat sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik etkinliği için 10 ila 15 dakika dinlenmeyi öneren profesyoneller zaten var. Ve bizi sıkıcı yapma pahasına, sağduyuya ve gözlerimizin bize verdiği uyarılara dikkat etmeye bir çağrı da var. Rahatsızlık ve görme sorunları karşısında, görme çabası gerektiren herhangi bir aktiviteden dinlenmek en iyisidir.