Bulut bilişim teknolojileri nedir?

Bulut bilgi işlem hizmetleri yılda yaklaşık 400 milyar dolar gelir elde ediyor ve bu büyümenin duracağına dair çok az işaret var.

İşletmeler ve müşterileri için bulut bilgi işlem çok sayıda avantaj sunar: yerel ekipmana veya altyapıya maliyetli yatırım gerekmez ve teknik bilgi gerekmez. Bu yazımızda sizlere bulut bilişimin ne olduğu hakkında bilmeniz gerekenleri ve bu çözümleri şirketinizde uygulamanın avantajlarını anlatacağız.

Bulut bilişim nedir?

Minimum yönetim çabası veya etkileşimi ile sağlanabilen ve serbest bırakılabilen bir bilgi işlem kaynakları havuzuna (örneğin, ağlar, sunucular, depolama, uygulamalar ve hizmetler) talep üzerine erişim sağlayan bir modeldir.

Temel olarak, bulut bilgi işlem sağlayıcıları, ağdaki verileri depolamak, yönetmek ve işlemek için ihtiyacımız olan her şeyi sağlar. Bu, sabit disklere, fiziksel ortama ve diğer yerel kaynaklara bağımlılığı ortadan kaldırır.

Bulut bilişim nasıl çalışır?

Bulut bilgi işlem, şirketlerin, gerektiğinde azaltılabilen veya genişletilebilen belirli bir depolama kapasitesini kullanma haklarını satın almasına olanak tanır. Bu, hizmetlerin ölçeklenebilir olduğu anlamına gelir: kullandığımız kadar öderiz.

Merkezi bir sunucu (bulut bilgi işlem hizmetlerini sağlayan şirket), bulut sunucuları ile cihazlarımız arasındaki iletişimi yönetir, böylece depolanan verilere ihtiyaç duyduğumuz her an erişebiliriz.

Böylece bulut bilgi işlem kullanan şirketler, kendi veri merkezlerini satın almaya ve bakımını yapmaya gerek olmadığından daha hızlı ölçeklenebilir ve maliyetlerden tasarruf edebilir.

Bulut bilişim türleri

Bulut hizmetleri pazarı üç tür bulut bilişime ayrılmıştır: Hizmet Olarak Yazılım, Hizmet Olarak Platform ve Hizmet Olarak Altyapı.

1. Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

SaaS, bulut bilişim türleri içindeki ana segmenttir. Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı gibi iş uygulamalarını devreye almak için standart model haline geldi.

2. Hizmet Olarak Platform (PaaS)

PaaS modelinde, şirketler yalnızca uygulama geliştirmeye ve verileri yönetmeye odaklanırken, bulut hizmeti sağlayıcısı altyapıyı işletir ve bakımını yapar. Bu, yönetim ve bakım görevlerine olan ihtiyacı azaltmanın yanı sıra süreçleri ortadan kaldırmaya veya otomatikleştirmeye de yardımcı olur.

3. Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

IaaS modeli, donanıma ve sunucular, ağlar, depolama veya sanal makineler gibi sanallaştırılmış kaynaklara erişim sağlar. Burada sağlayıcılar gerekli platform, işletim sistemi veya yazılımın bakımını yapmaktan veya geliştirmekten sorumluyken, müşteriler yalnızca tükettikleri kadarını öderler.