Hızlı şarj cihazı nasıl çalışır?

Şarj hızı, hangi akıllı telefonu satın alacağımızı seçerken dikkate almamız gereken özelliklerden biridir. Örneğin pil kapasitesinden daha az önemli gibi görünse de bizi daha fazla dertten kurtarabilecek bir özellik. Ve hatta alışkanlıklarımıza göre günden güne önemli hale gelir. Neyse ki, bugün piyasaya sürülen cep telefonlarının çoğu bu işlevle uyumludur ve her geçen gün daha güçlü hale gelmektedirler. Ancak bu hızlı şarj sistemleri, bir telefonun pilini sadece 10 veya 15 dakikada şarj edebilmek için nasıl çalışıyor?

Hızlı şarj, her şeyden önce, şarj cihazının cihaza ilettiği güce bağlıdır; bunu destekleyebildiği sürece. Bu güç watt cinsinden ölçülür ve elektrik akımının şiddetinin voltajıyla çarpılmasıyla hesaplanır. Dolayısıyla 9 volt 2 amperlik bir akım ile 6 volt 3 amperlik bir akım ile 18 W’a ulaşmak mümkündür.

Cep telefonunda, 5 veya 10 watt’ı aşan her şey hızlı şarj sistemi olarak sınıflandırılmaya başlandı, bu rakam yıllarca endüstri standardı oldu. Ancak bugün, hızlı şarj tekliflerinin yelpazesi çok geniştir. Piyasadaki en popüler telefonların çoğu 20 veya 30 watt’ı destekler. Ancak 120’ye hatta 240’a ulaşan başkalarını da bulmak mümkün.

Şarj teknolojileri markaya göre değişir

Her hızlı şarj sisteminin arkasındaki teknoloji, hepsinin aynı temelden başlamasına rağmen üreticiye göre değişir. Farklılıklar, vaat sağladıkları watt sayısına (yani, voltaj ve akım yoğunluğunun birleşimine) nasıl ulaştıkları, pilin yapısı, aracı görevi gören elektronik aksamlar, izleme yöntemlerinde yatmaktadır. Sorunları önlemek için farklı bileşenlerin sıcaklığı.

Hızlı şarj sistemleri, gücün iletilme biçiminde de genellikle farklılık gösterir. Pilin gücü azaldığında (örneğin, %50’den az şarj olduğunda) genellikle tam hıza ulaşırlar. Ve belirli seviyelere ulaşıldığında, güç bozulmasını önlemek için gelen gücü azaltırlar. Ancak, bu gücün sıcaklığa veya yük yüzdesine göre artırılma veya azaltılma şekli her marka için farklıdır.

Bu farklılıklar nedeniyle bazı üreticiler, telefonlarının desteklediği maksimum şarj hızlarından yararlanmak için kendi ürettikleri özel şarj cihazlarının veya kabloların kullanılmasını zorunlu kılar. Bu, örneğin Xiaomi veya Oppo’nun durumudur. Bu nedenle, yeni bir adaptör satın alırken, watt değerlerinin telefonun desteklemesi gereken değere eşit veya daha yüksek olması yeterli değildir. Markanın kendisi tarafından üretilmiş veya onaylanmış olmalıdır. Aksi takdirde, şarj etme hızı daha yavaş olacaktır.

USB konsorsiyumu, bu sistemleri standart hale getirmek amacıyla Güç Dağıtımı veya PPS gibi teknolojileri desteklemektedir. Ve birçok marka ürün ve aksesuarlarında bu sistemleri uygulamaya başlamış olsa da, daha alınacak çok yol var.

Şu anda en hızlı hızlı şarj sistemleri nelerdir?

Piyasada 20 W (Apple), 80 (Oppo) veya 120 (Xiaomi) hızlı şarj sistemleri bulmak mümkün. Ancak Mobile World Congress 2023’te bu alanda yeni adımlar atıldığını gördük.

Xiaomi’nin sahibi olduğu bir marka olan Redmi, 300W hızlı şarj sisteminin 4.100 mAh pilin %100’ünü sadece 5 dakikada nasıl doldurabildiğini gösterdi. %50’ye ulaşmak sadece 2 dakika 12 saniye sürer. Evet, bir prototip. Piyasada bulunan cihazlara odaklanırsak, Realme şu anda dünyanın en hızlı şarj eden şirketidir. Realme GT 3, 240W’a ulaşarak 4.600 mAh pilin %20’sini sadece 80 saniyede doldurmasını sağlar. Tam şarj 10 dakikada yapılır.

Her iki şirketin de pil ömrünün azalmasını önlemek için diğer şeylerin yanı sıra güvenlik özellikleri eklemek için kendi teknolojilerini kullandığını yineliyoruz. Örneğin: Xiaomi’nin hızlı şarj sistemi, pilin kendi bileşenlerinde yapılan bir değişiklik sayesinde çalışır. Bazı bölgelerde grafit, maksimum gücüne ulaştığında aşırı ısınmasını önlemek için karbon ile değiştirilmiş ve termal malzemeler de eklenmiştir.