ChatGPT tespit edilebilir mi?

Yeni Bing’e de dahil olan ChatGPT, kolayca metin oluşturmak veya hızlı sorgular yapmak için son derece kullanışlı bir araçtır. Bununla birlikte, bu ve diğer benzer yapay zekaların bir dezavantajı vardır. O kadar kesindirler ki, çoğu durumda bir metnin ChatGPT ile yapılıp yapılmadığını veya bunun yerine yanıltıcı veya manipülatif içeriğe yol açabilecek bir insan tarafından mı yazıldığını bilmek neredeyse imkansızdır. Aslında, öğrencilerini diğer şeylerin yanı sıra ödevlerini yapmak için AI’yı kullanmaya yönlendirdiği için kaç öğretmenin kendilerini yapay zekaya karşı konumlandırdığını zaten gördük. Ancak ChatGPT ve benzeri ile yapılan metinleri nasıl tespit edeceğiz?

Yapay zeka ekosistemi tam olarak genişlemektedir ve insan yazısına çok benzeyen tutarlı ve doğal bir şekilde metin üretebilen bir sohbet robotu olan ChatGPT gibi harika araçlara ev sahipliği yapmaktadır. Hepsi birkaç saniye içinde ve ücretsiz. Bu, içeriklerin makineler tarafından mı yoksa insanlar tarafından mı oluşturulduğunu ayırt etmeyi öğrenme ihtiyacı hakkında bazı tartışmalara yol açtı.

Günümüzde bir metnin ChatGPT veya benzeri bir AI modeli ile yapılıp yapılmadığını bilmek çok karmaşık bir iştir. Her şeyden önce, bu tür araçların sahip olduğu doğal dili dikkate alırsak. Örneğin, ChatGPT ile yapılan metinleri yanlış veya hatalı içerik arayarak tespit edebiliriz. Ve AI mükemmel değildir ve birçok durumda, özellikle finansla ilgili metinlerde hatalar yapar.

Sorun şu ki, insanlar metin yazarken de hata yapabilirler. Bu nedenle, ChatGPT ve benzerleri tarafından yazıldığından emin olmanın yolu, metnin herhangi bir yerinde, bunun bir yapay zeka tarafından oluşturulduğunu ayrıntılandıran bir mesaj olup olmadığını kontrol etmektir. Örneğin, bazı bilim adamları çalışmaları için ChatGPT’yi kullandılar ve yapay zekayı yazar olarak adlandırdılar. Bununla birlikte, ChatGPT ve benzerleri ile yazar belirtilmeden yapılan metinleri tespit etmek gelecekte daha kolay olabilir.

ChatGPT ile yapılan metinleri tespit edebilen araçlar

OpenAI gibi metin üretebilen modeller geliştiren şirketler, ChatGPT ile yapılan metinleri algılayabilen yapay zekalar üzerinde de çalışıyor. Aslında kullanımı çok kolay araçlardır. Kullanıcının tek yapması gereken metni kopyalayıp platforma yapıştırmak ve ChatGPT, Bard veya benzeri başka bir modelle yapılıp yapılmadığını algılamasını beklemek.

Ancak bu tür araçlar tamamen güvenilir değildir. Örneğin, yakın zamanda duyurulan OpenAI, AI tarafından yazılan metnin yalnızca %26’sını doğru bir şekilde tanımlar. Ayrıca, zamanın %9’unda yanlış pozitif verir. Başka bir deyişle, bu metin bir insan tarafından yazılmış olabilir, ancak platform onu ​​bir yapay zeka tarafından yazılmış olarak etiketler.

Evet, ChatGPT veya benzeri ile yapılmış metinleri tespit edebilen araç, bir şeyin bir yapay zeka tarafından yazıp yazılmadığını kontrol ederken hassasiyete bağlı olarak farklı sonuçlar gösterebiliyor. Örneğin, bir insan tarafından mı yoksa yapay zeka modeli tarafından mı üretildiğini anlayamazsa, sonucu “mümkün” olarak etiketler. Öte yandan, platform bu metnin ChatGPT veya benzeri bir programla yapıldığından daha eminse, bunu “pek olası değil” olarak etiketleyecektir.

Ne yazık ki, bu tür araçların ChatGPT ile yapılan metinleri çok tahmin edilebilir olmaları durumunda algılamaları pek olası değildir. Örneğin, İstanbul’un ilçelerinin isimlerinin alfabetik olarak sıralandığı bir listenin bir yapay zeka tarafından mı yoksa bir insan tarafından mı yazıldığını bilmek son derece zordur.

Gelecekte, bunu tespit etmenin tek yolu, resimlerin genellikle EXIF ​​​​verilerini taşıması gibi, bir şekilde filigranları veya meta verileri dahil etmek olacaktır. Bir fotoğrafın EXIF ​​​​verisini düzenleyebileceğiniz gibi, bu ilişkili meta verileri kaldırmanın yolları ortaya çıkarsa sürpriz olmaz. Yapay zeka alanındaki yetkililerin ve ana oyuncuların, modellerin ilerlemesine paralel olarak çalışmaya devam etmesi gereken yer burasıdır.

Bir metnin bir insan tarafından mı yoksa ChatGPT tarafından mı yazıldığı nasıl ayırt edilir?

Chat GPT3, eğitim inovasyonu alanında ve doğal dil işleme ile metin oluşturmanın önemli olduğu diğer alanlarda hayal edilemeyecek bir erişime sahiptir. Bununla birlikte, aşırı kullanımı, kendisi tarafından yazılmaması gereken içeriğin yazarı olup olmadığını keşfetmek için gerekli yöntemleri gerektiren etik sonuçlara sahiptir.

Bu ihtiyaca yanıt etkili oldu ve şu anda yapay zeka tarafından oluşturulan metinlerin tespitinde uzmanlaşmış araçlar var ve bunların arasında aşağıdakilerin vurgulanması gerekiyor:

Writer

Writer, yapay zeka araçları tarafından oluşturulan bir içerik algılayıcıyı da içeren ekipler için bir AI yazma asistanıdır. Kullanımı çok kolaydır. Metni veya barındırıldığı URL’yi uygulamaya yapıştırmanız yeterlidir ve birkaç saniye içinde sistem, yazının bir insan tarafından oluşturulmuş olma olasılığını veren bir analiz gerçekleştirir.

GPTZero

Princeton Üniversitesi’nde bir öğrenci olan Edward Tian tarafından geliştirilen GPTZero, bir botun bir metni ne kadar iyi tahmin edebileceğinin bir ölçüsü olan, metnin “şaşkınlığına” veya rastgeleliğine dayalı olarak, bir chatbot tarafından yazılan metinleri tespit edebilen bir araçtır. Başka bir deyişle, bu gösterge ne kadar yüksek olursa, yazıda o kadar fazla kaos olur ve bu nedenle ChatGPT gibi bir araç tarafından yaratılmış olma olasılığı o kadar yüksektir.

ChatGPT Detector

ChatGPT Detector, bir metnin ChatGPT tarafından dilsel işlevler veya PLM tabanlı sınıflandırıcılar kullanılarak üretilip üretilmediğini algılama gücüne sahiptir. Analizlerinin sonuçları, bir olasılık yüzdesi sağlayarak insan veya ChatGPT olarak sınıflandırılır.

Bu uygulamalar, bir metnin Chat GPT3 tarafından yazıp yazılmadığını bilmek için ne kadar etkilidir?

Yapılan bazı testler birbirinden farklı ve değişken sonuçlar vermiştir. Hatta farklı bir dil kullanırken veya uzantıyı değiştirirken derecelendirmede farklılıklar gösterdiler ve yapay zeka tarafından oluşturulan bazı metinler meşru kabul edildi.

Yani, araçlar, özellikle de Türkçe yazıldıklarında hala iyileştirmeye açık. Ancak, evrim sürecinde oldukları biliniyor ve kısa sürede daha tutarlı sonuçlar sunacakları ve zaman geçtikçe potansiyelini artıran bir GPT-3’e karşı yarışı kazanmayı başaracakları biliniyor.

Kısa vadede, yapay zekanın sorumlu ve etik kullanımına giden yolda kilit araçlar olacaklar, çünkü bu teknoloji eğitimde ve farklı alanlarda inovasyon sürecinde kaçınılmazdır ve sorun chatbot’larda değil, onların kullanımındadır.