Fotovoltaik paneller nedir? Fotovoltaik güneş paneli üretimi

Son yıllarda, toplum yeni zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bunların arasında çevrenin bozulması alarmları tetikledi. Öyle ki bugün hükümetlerin, şirketlerin ve bireylerin kilit bir görevi var: iklim değişikliğiyle mücadele. Bunu yapmanın bir yolu da fotovoltaik panellerin kullanılmasıdır.

Birçok kuruluş, harekete geçmezsek bizi bekleyen olası gelecek konusunda şimdiden uyardı. Bu nedenle, fotovoltaik paneller çevreye özen göstermek için harika alternatifler haline geliyor. Okumaya devam edin; Aşağıda güneş enerjisinin faydalarından bazılarını keşfedeceksiniz.

Fotovoltaik paneller ve çevresel faydaları

Hava kirliliğindeki artış göz önüne alındığında, acilen değişikliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan biri kömür, gaz veya petrol gibi geleneksel enerji kaynaklarını değiştirmektir. Nedeni? Basit: çünkü sonlular ve oldukça kirleticiler. Ancak değişiklikler göz önüne alındığında, şunu sormak mantıklıdır: yeni alternatif daha mı iyi? Aşağıdakiler sizi evet olarak ikna edebilir:

  1. Güneş enerjisi sera gazı yaymaz.
  2. Güneş enerjisi zehirli maddeler veya hava kirleticileri yaymaz.
  3. Yenilenen bir enerjidir; Ayrıca güneş dünyanın her yerindedir.
  4. Güneş panellerinin kullanımı enerji ithalatını azaltır. Bunun dışında, yerel olarak zenginlik ve istihdam yaratır.

Bununla birlikte, güneş panellerinde aşkın bir rol oynayan bir metal, gümüş vardır. Rolünü, dezavantajlarını ve kullanımını azaltmak için günümüzde neler yapıldığını anlatacağız.

Enerjiyi ileten bir metal olan gümüş

Gümüş, fotovoltaik panellerin üretiminde temel bir rol oynar. Panel üreticileri, iletkenliğinden yararlanmak için gümüşü silikon gofretlere eklenen bir macuna dönüştürür. Amaç, enerjiyi anında faydalanmak için bataryalara veya tesislere taşımaktır.

Plakalara olan talep arttıkça, bu metale olan talep de artıyor. Bu, gümüş fiyatında bir artışa yol açtı ve sonuç olarak gelecekte elektrik faturaları da artabilir.

Bu nedenle, yeni bir zorlukla karşı karşıya kalacağız. Hele Avrupa Komisyonu’nun 2028 planlarını dikkate alırsak. Temel olarak Avrupa Birliği’ndeki kurulu güneş enerjisi kapasitesini 300 gigawatt’a çıkarmak istiyor.

Peki bu hedeflere nasıl ulaşılır ve gümüş kullanımı nasıl azaltılır? Gelecekte maliyetler nasıl kontrol edilir? Uzmanların uyardığı panoramayı dikkate almak gerekiyor.

Temiz enerjiye geçiş, kurulu fotovoltaik güç kapasitesinin bu 2023’te 1 TW’den 2050’de 15-60 TW’ye çıkmasına neden olabilir. Ve gözden geçirilmesi gereken ancak daha az önemli olmayan bir başka faktör de, gümüşün yıllık değerinin 2019’dan bu yana %50’den fazla artmış olmasıdır.

Bunu akılda tutarak, aşağıda size güneş panellerinde gümüş kullanmanın bazı dezavantajlarını göstereceğiz.

Fotovoltaik panellerde gümüşün dezavantajları

Dezavantajlardan biri de artan talep nedeniyle gümüşün maliyetinin artmasıdır. Fotovoltaik endüstrisinin dünyadaki gümüş rezervlerinin yaklaşık %85’ini tüketeceği hesaba katıldığında daha da fazla. Güneş enerjisinden elektrik üretimi için aşağıdakilerin gerekli olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır:

  1. Büyük yüzeyler.
  2. -Silikon- ve zehirli -kadmiyum ve kurşun- üretmesi pahalı olan malzemeler.

Buna fotovoltaik panellerin dolaylı kirlenmesini de eklemeliyiz. Günümüzde çok az ülke %100 geri dönüştürülebilir malzemelerden paneller üretmektedir. Bu paneller uzmanlar tarafından “geleceğin” panelleri olarak adlandırılmaktadır. Böylece gümüş, bakır, silikon ve kurşun gibi malzemeler önemli bir çevresel etki oluşturmaktadır.

Panellerde gümüşü ikame etme çabaları

Pek çok uzmanın vardığı sonuç, gümüş içermeyen panellerin araştırılması ve geliştirilmesine yatırım yapılması gerektiğidir. İncelenmekte olan bir alternatif de bakır kaplamadır. Bu metal benzer enerji üretim özelliklerine sahiptir.

Şu anda, daha ince bağlantılar kullanmak için güneş pillerini birbirine yaklaştırarak onları yüksek verimli hale getirmek isteyen birçok araştırmacı güneş panellerini yeniden tasarlamak üzerinde çalışıyor. Bu, gümüş kullanımına etkili bir şekilde katkıda bulunacaktır. Gördüğünüz gibi, kısa ve orta vadede dünyanın karşı karşıya olduğu çeşitli zorluklar var. Bunlardan biri, fotovoltaik panellerin aşkın bir rol oynadığı çevrenin korunmasıdır.