Twitter’ın tarihçesi nedir?

Geçmişi son aylarda konuşulacak çok şey veren bir sosyal ağ varsa, o da Twitter’dır. 140 karaktere yakın paylaşımlarıyla tanınan platform, pek çok kullanıcının beklenmedik bir hamlesiyle adeta yok olmanın eşiğine geldi: Tesla ve SpaceX’in de CEO’su olan Elon Musk tarafından satın alındı ​​ve birçok önemli an yaşandı.

Bunlardan biri de ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabının askıya alınması. Ayrıca Twitter’ı tam olarak kuran Jack Dorsey’in platformun başkanı olarak istifa etmesi. Ya da Parag Agrawal’ın şirketin başına geçmesinden sadece birkaç ay sonra “kovulması”.

Bunlar, kesinlikle, platformda ortaya çıkan en alakalı olaylardan bazılarıdır. Ancak Twitter’ın başlangıcından her şeyin değiştiği güne kadar uzun bir geçmişi var ve işte mükemmel bir özet.

Twitter tarihinin başlangıcı

Twitter, özellikle, şirketi yöneten Jack Dorsey de dahil olmak üzere dört iş adamı tarafından kurulan bir mikroblog platformudur. Ancak Twitter’ın yaratıcıları listesinde başka önemli isimler de var. Bunlar arasında daha önce Google’da çalışan ve aynı zamanda şirket yönetiminin kontrolünde olan Evan Williams; Aynı zamanda eski bir Google çalışanı ve Jelly Industries’in şu anki CEO’su olan Biz Stone; ve sosyal ağ halka açıldıktan kısa bir süre sonra kovulan programcı Noah Glass.

Platformun amacı, kullanıcıların fikirlerini veya nasıl hissettiklerini sadece 140 karakterle ifade etmelerine izin vermekti. O zamandan beri sosyal ağ popülerlik kazanıyor ve geliştirme ekibi yeni özellikler ekliyor. Bunlar arasında şirketin reklam yoluyla gelir elde etmesini sağlayacak bir özellik de var: sponsorlu tweetler. Veya canlı videolar yapmak için Periscope’un lansmanı.

Twitter ayrıca halka açık bir şirket oldu; Eylül 2013’te halka açıldı, ancak Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra tekrar özel şirket oldu.

2021’de Jack Dorsey, Twitter’ın CEO’luğundan istifa etti

Başta da belirttiğim gibi Güney Afrikalı iş adamı Twitter’ı satın almadan önce platform çok önemli olaylar yaşadı. Üstelik birçoğu sadece birkaç ay önce.

Twitter tarihine en çok damgasını vuran anlardan biri, Kasım 2021’de Jack Dorsey’in 10 yıl yönetimde kaldıktan sonra CEO görevinden istifa etmesiydi. Yerine, şirkete 2011’de katılan ve Twitter’ın izleyici kitlesini artırması ve sosyal ağın reklam sistemlerini iyileştirmesi nedeniyle büyük itibar kazanan Hintli bir mühendis olan Parag Agrawal aldı. Aslında, 2017’de baş teknoloji sorumlusu (CTO) seçildi. Twitter, 2017’den 2021’e kadar olan dönemde, Agrawal’ın genellikle sağcı içeriğe ve ırkçı gönderilere öncelik veren algoritmanın sistemlerindeki önyargıyı düzeltmek için çalıştığını ortaya çıkardı.

Parag Agrawal’ın Twitter’ın CEO’su olmasıyla ilgili en dikkate değer şey, şüphesiz, başkente yapılan saldırının ardından Donald Trump’ın hesabının askıya alınmasıydı. Profilin kaldırılmasının ardından ABD’nin eski başkanı platformda defalarca ifade özgürlüğünü sorgulamış; Elon Musk’ın da yaptığı bir şey.

İş adamı, milyonlarca takipçisine Twitter’ın ifade özgürlüğü ilkelerine uyup uymadığını ve platformun algoritmasının açık kaynak olması gerektiğine inanıp inanmadıklarını soracak kadar ileri gitti. Haftalar sonra, Twitter’da o kadar çok varlık satın aldı ki, onu şirketin en büyük hissedarlarından biri ve dolayısıyla yönetim kurulu üyesi yaptı. Musk, daha iddialı bir plan karşılığında bu pozisyondan istifa etti: tüm platformu satın almak.

Twitter tarihinde her şeyin değiştiği gün: Elon Musk sosyal ağın sahibi oldu

Nisan 2021’de Musk, yönetim kurulunun satılık olmadığı yönündeki uyarısına rağmen Twitter’ı 44 milyar dolara satın alma niyetini açıkladı. Tesla ve SpaceX’in de CEO’su bir alternatif aradı: Düşmanca bir OPA gerçekleştirmek. Yani, şirkette daha fazla temsil edilmek için hisselerin büyük bir bölümünü satın alın. Haftalarca süren müzakerelerin ardından Twitter teklifi kabul etti. Ancak Musk, işlemi tamamlamak için yeterli parayı bulmakta zorlandı ve hatta geri adım attı.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaktan vazgeçmesini şirket hiç beğenmedi ve konuyu mahkemeye taşıma kararı aldı. Musk sonunda satın almaya tekrar ilgi gösterdi ve ilk duyurusundan birkaç ay sonra Twitter’ın tamamını 44 milyar dolara satın aldı. 28 Ekim 2021’de Musk, satın alma işlemini tamamladı ve Twitter’ın başına geçti.

Musk hala görevde, ancak belki de uzun sürmez

O zamandan beri ve şimdiye kadar Elon Musk, ne Twitter içinde ne de dışında hiç beğenilmeyen ve iyi ya da kötü sosyal ağ tarihinin bir parçası olan hareketler yapıyor. İş adamı, şirketin sahibi olduğundan beri binlerce işten çıkarma gerçekleştirdi, hesapları Donald Trump (Twitter’a geri dönmedi) veya Kanye West (Musk, Nazizm lehine tweet’leri nedeniyle yeniden askıya almak zorunda kaldı) gibi kullanıcılara iade etti. Ayrıca platformda ifade özgürlüğünü garanti ettiğini iddia ederek, kullanıcıları tweet’lerle nefret ekmeye eğilimli olduklarına inandırdı.

Musk ayrıca, Twitter Blue için ayda 8 dolar ödeyen herhangi bir kullanıcının doğrulanabileceğini duyurdu. Birçoğu, insanların kimliğini taklit etmek için rozetten yararlandığından, ilk başta bir kaos olması karakteristiktir. Elon Musk ayrıca Apple’ı Twitter’daki tüm reklamlarını kaldırmakla (birçok reklamcının da satın alma işleminden sonra yaptığı bir şey) ve uygulamayı App Store’dan kaldırmaya çalışmakla suçlayacak kadar ileri gitti.

Elon Musk’ın ektiği tüm tartışmalara rağmen sosyal ağ normal şekilde işlemeye devam ediyor.

Son olarak Temmuz 2023’te Twitter’ın adı ve logosu değişti ve X adını aldı.

İş adamı, şirketin başında devam edecek olsa da, yerine birini bulduğunda CEO olarak görevinden ayrılacağını doğrulayacak kadar ileri gitti. Bu nedenle Twitter’ın tarihi önümüzdeki aylarda devam edecek. Bakalım bizi neyle şaşırtacak.