Güneş enerjili pencere nedir?

Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin 5 yılda %50 büyüyeceğini biliyor muydunuz? Spesifik olarak, güneş panellerinin kurulumu bu artışın %60’ını oluşturacaktır. Bunun nedeni güneş enerjisinin farklı alanlara uygulanabilmesidir. Örneğin konut, ulaşım, kamu aydınlatması ve güneş pencereleri gibi teknolojiler.

Ayrıca, kirletici oluşturmayan, tükenmez ve sürdürülebilir bir kaynaktır. Bu, dünyanın dört bir yanındaki bilim adamlarının bundan en iyi şekilde yararlanma olasılıklarını araştırması için yeterli bir nedendir. Bu, güneş pencereleri geliştiren Michigan Eyalet Üniversitesi’ndeki (MSU) araştırmacıların durumudur. Aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Güneş pencereleri nedir?

Güneş pencereleri temel olarak bir pencereye uygulanan şeffaf bir güneş malzemesidir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki MSU’daki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen bir buluş.

Bu sistemin konvansiyonel güneş panelleri kadar enerji üretebileceği düşünülmektedir. Aslında, çalışması çatı fotovoltaik panellerine benzer. Bu anlamda güneş ışığını enerjiye dönüştürmek için toplar. Bütün bunlar şeffaf cam yüzeylerde gerçekleşir.

Güneş enerjili pencereler nasıl çalışırlar?

Prensip olarak, bu şeffaf paneller, Grätzel hücrelerine benzer şekilde çıplak gözle görülemeyen kızılötesi ve ultraviyole ışığın dalga boylarını emmek için organik moleküller kullanır. Bu işlemin bir parçası olarak, bu ışık elektrik enerjisine dönüştürülür.

2020’den beri şeffaf güneş pencerelerinin geçmişi var. Bununla birlikte, bu durumda yenilik, organik moleküllerin MSU araştırmacıları tarafından üretilmesi olarak meydana gelir.

Bu anlamda bu plakalar, basit bir cam yüzeyi fotovoltaik hücreye dönüştürmek için öne çıkıyor. Özellikleri itibariyle ince levha, plastiğe benzer ve %100 şeffaf olarak tanımlanabilirler.

Öte yandan gelecekte hem bina pencerelerinde hem de araba camlarında kullanılabilmesi beklenmektedir. Özellikle, camdan görünümü kesintiye uğratmaz.

Örneğin, iç mekanı aydınlatmak için cephelerinde cam bulunan binalar, bu yenilikçi güneş panelleri için mükemmel bir ortamdır. Bunun nedeni, aldıkları tüm güneş enerjisinin kullanılabilmesidir.

Güneş pencereleri faydaları

Bu evrim, fosil yakıtların kullanımını azaltmak ve sürdürülebilirliği taahhüt etmek için büyük faydalar sağlıyor. İşte en dikkate değer olanlar:

  • Kurulum için daha fazla alan gerektiren geleneksel panellerin aksine her türlü cam yüzeye uygulanabilen bir teknolojidir.
  • Diğer alternatiflere göre başlıca katkısı şeffaf bir güneş paneli olması yeni uygulamalara kolaylık sağlamasıdır.
  • Yeni uygulamaları, binalarda, otomobillerde ve mobil elektronik cihazlarda ek işlevsellik sunabilir.

Güneş pencerelerinin geleceği

MSU’dan Richard Lunt’a göre, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 7 milyar metrekare cam yüzey alanı var. Bu anlamda şeffaf panel uygulaması o ülkedeki elektrik ihtiyacının %40’a varan kısmını karşılayabilmektedir. Enerji depolama yöntemleri geliştirilirse %100’e bile yaklaşabilir.

Ancak, bu teknoloji şu anda potansiyelinin yalnızca üçte birinde. Bu nedenle yaratıcıları, sınırlamalarıyla yüzleşmek için çalışmaya devam ediyor. Ve insanlık için büyük bir ilerlemeyi temsil etse de, güneş pencereleri hâlâ geleneksel güneş panellerinin yerini alamıyor. Özetle, bu şeffaf levhalar, güneş enerjisi üretebilen pencereler oluşturmak için bir fırsat haline geliyor. Bu tükenmez kaynaktan en iyi şekilde yararlanmak için umut verici bir hedef.