Sivilce izlerini yok etme yöntemleri nelerdir?

Daha düzgün bir cilt elde etmek için dermatolog tavsiyeleri ile en değerli kozmetik ürünlerini seçiyoruz. Az ya da çok yoğun sivilce salgınları yaşadıysanız ve uzun bir süredir sivilceleriniz durmuş, kırmızımsı bir iz bırakmış ve yüzünüzde biraz düzensiz bir doku bırakmış olabilir. Akne lekeleri olarak bildiğimiz ve ciltte iltihaplanma gerçekleştikten sonra ortaya çıkan lekelerdir.

Ve oldukça yaygın olmasına rağmen, onlarla uğraşmak can sıkıcı olabilir. Güzel haber nedir? Niasinamid içeren serumlar, azelaik asit içeren kozmetikler veya salisilik asit içeren eksfolyantlar gibi onları evde tedavi edecek ürünler vardır. Ama endişelenmeyin, çünkü sizin için en iyisini bulmanıza yardım edeceğiz.

Yüzdeki sivilce lekeleri nasıl yok edilir?

Bir estetik merkezinden geçmeden önce lekeleri azaltmak için özel olarak formüle edilmiş ürünleri deneme seçeneği vardır. Neyse ki, pigmentasyon izlerini azaltmaya ve bazı durumlarda bunları tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir dizi tedavi var.

Bunlara kremler ve keseler dahildir. Ve en önemlisi, faktör 50 güneş kremleri. Ayrıca yüz lekelerini tedavi etmek için lazer veya kimyasal peeling gibi tedavilerin bir profesyonel tarafından yapılması önerilir.

Akne lekesi türleri

  • Kırmızı noktalar (veya eritematöz maküller): Bunlar en yaygın olanlarıdır ve kırmızımsı tonları ile karakterize edilirler. Görünüşleri cilt altında iltihaplanma olduğunu ve yara izlerinin ortaya çıkmaması için tedavi edilmesi gerektiğini gösterir.
  • Hiperpigmente maküller: koyu tenli insanlarda en yaygın olanlarıdır. Akne durduktan sonra ortaya çıkarlar ve genellikle tedaviler ve pigment giderici kozmetikler veya lazerle giderilirler.
  • Hipopigmente maküller: öncekilerden farklı olarak, bu durumda lekeler beyazımsı bir renge sahiptir ve ciltte bir yara izi veya fibroz başlangıcını gösterdikleri için çıkarılması daha zordur.
  • Enflamasyon sonrası yara izleri: Bunlar sivilce durduktan sonra kalan kırmızı veya kahverengi izlerdir. Bir iltihaplanma sürecinden sonra, bir koruma mekanizması olarak normalden daha fazla melanin üreten cilt hücrelerimizde bir reaksiyon meydana gelir. Ve bu, özellikle koyu tenli insanlarda yaygın olan bir iz bırakarak birikir.

Akne lekelerinin ortaya çıkmasını önlemek için ipuçları

Cilt için daha agresif olan ve melanin üretimini daha da uyaran bir yara oluşturabileceğimiz için sivilceleri sıkıştırmamanız veya sıkmamanız önerilir. Ancak buna ek olarak, yüzün günde en az iki kez nötr Ph sabunlarla yıkanması, güneşe maruz bırakılmaması ve/veya günde 50 faktörlü güneş koruması uygulanması, yağsız makyaj kullanılması ve her gece yüzdeki makyajın su ile misel kullanılarak çıkarılması önerilir.

Akne lekelerini gidermek için ürün çeşitleri

Akne lekelerini azaltmamıza yardımcı olan serumlar, nemlendirici kremler veya eksfoliantlar gibi ürünler bulabiliriz. Ancak asıl önemli olan, formüllerinizin etkili olması için içermesi gereken farklı bileşenlere bakmaktır.

  • Salisilik asit, niasinamid veya azelaik asit: Akneye neden olan iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur.
  • Hidroksi asitler veya retinoller: yara izlerini yeniden şekillendirmeye ve iltihap sonrası pigmentasyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olan, peeling etkisine sahip maddeler.
  • Hidrokinoa, kojik veya traneksamik asit ve C vitamini: pigment giderici etkiye sahip bileşenler.

Akne lekeleri için en iyi ürünler

Sesderma Azelac RU Depigmenting Luminous Fluid

Sesderma Azelac RU Depigmenting Luminous Fluid

Diğer yüz lekelerinden muzdarip olan ve hepsini güneş koruması da sunan aynı ürünle tedavi etmek isteyen kadınlar için en iyi tedavi. Ve bu ışıltılı sıvı, cildi güneşin zararlarından korumaya ek olarak, iltihabı önlemeye de yardımcı olan azelaik asit gibi lekeleri hafifleten ve solduran pigment giderici bileşenler içeren bir formül içerir.

Tüm cilt tipleri ve koyu lekeleri azaltmak isteyen kişiler için uygun olan bu kozmetik, yüze eşit ve daha açık bir ton sağlar. Yüz, boyun ve dekolte bölgesindeki temiz cilde ürünün üç vuruşunu uygulamanız yeterlidir.

Martiderm Pigment Zero DSP-Bright Ampoules

Martiderm Pigment Zero DSP-Bright Ampoules

Lekeleri azaltmanın yanı sıra yüzdeki parlaklığı geri kazanmayı da amaçlayan mat ciltler için ideal bir günlük bakım. Bu tüpler, akne lekelerinin tedavisinde, depigmentasyona katkıda bulunan traneksamik asit ve C vitamini gibi temel bileşenler içerir. İzleri azaltır ve önler, tonu birleştirir ve yüze özellikle parlak bir görünüm verir.

Ancak bunun yanı sıra güneşten kaynaklanan lekelere karşı da etki ederek melanin üretimini %14’e kadar azaltırlar. Doğru kullanmak için bir ampulü hafifçe çalkalayın, açın ve ürünü doğrudan temiz cilde yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulayın. Son olarak, tamamen emilene kadar masaj yapın.

BELLA AURORA Bio10 Forte Depigmenting Serum Dropper

Bio10 Strong Depigmenting Sensitive Skin

Diğer daha hafif depigmentasyon tedavilerinin işe yaramadığı olgun ciltler için en iyi alternatif. Bu tedavi, çok yüksek seviyede depigmentasyona sahip olduğundan, çıkarılması zor lekeleri tedavi etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Melanin üreten hücrelere etki eden, güneş ya da hormonal kaynaklı koyu lekelerin azalmasına yardımcı olan etken maddeyi serbest bırakan bir sistemle formüle edilmiştir.

Ayrıca en hassas ve narin olanlar da dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için uygundur. Etkilerini arttırmak için doğru kullanmalısınız. Temiz ve kuru bir yüze üç damla uygulayın ve emilene kadar hafifçe masaj yapın. Daha sonra nemlendiricinize devam edebilirsiniz. Sabah ve akşam kullanın ve sonuçları hızla görmeye başlayacaksınız.

Paula’s Choice SKIN PERFECTING

Paula's Choice SKIN PERFECTING

Çok kuru ciltler ve hatta kızarıklığa eğilimli olanlar için ideal bir ürün. Cilt peelingi söz konusu olduğunda, masaj yapmanız gereken klasik ürünlerle veya kimyasal bir peeling ile fiziksel veya manuel olarak yapabilirsiniz. Sivilcelerin neden olduğu yara ve lekeleri gidermek için çok faydalı bir çözüm. Ölü deriyi yüzeyden uzaklaştıran ve iltihaplanmayı yatıştıran, sivilceleri ve siyah noktaları tedavi eden ve azaltan bir bileşen olan salisilik asit içerir.

Yüze sağladığı ekstra nemlendirme sayesinde çok kuru ciltler için özel olarak tasarlanmıştır ancak karma ciltlerde de kullanılabilir. Kullanmak için yapmanız gereken ilk şey yüzünüzü yıkamak ve tonik uygulamaktır. Ardından, bir veya iki damla ürünü bir pamuğa dökün ve göz çevresinden kaçınarak tüm yüz ve boyunu silin. Elbette cilt reaksiyonlarından kaçınmak için ürünü iki günde bir değiştirerek başlamanız ve güneş kremi kullanmanız önerilir.

LULLAGE Skin Perfector Drops

LULLAGE Skin Perfector Drops

Yağlı ciltler için iyi bir nemlendirici serumdur, artık akne lekeleriyle savaşır ve yüz kızarıklığını azaltmaya yardımcı olur. Bu ürün dört temel bileşen içerir: sebum üretimini düzenleyen niasinamid; lekelerin rengini ve boyutunu azaltan deniz zambağı; komedonları azaltan salisilik asit ve siyah noktalara ve sivilcelere karşı ideal limon mersini. Hem lekelerin hem de sivilce gibi kusurların görünümünü azaltmak için tasarlanmış bir kombinasyon.

Formülü nemlendiricidir, parlaklık sağlar ve aynı zamanda prebiyotik ve postbiyotiktir, bu da cilt bariyerini güçlendirmeye ve akneye neden olan bakterileri uzak tutmaya yardımcı olur. Yüz temizliğinden sonra ve kuru ciltte kullanılması tavsiye edilir. Dört ila altı damla ürün uygulayın ve emilene kadar hafif bir masajla yayın. Ardından her zamanki kreminizle rutine devam edin.

Blue Herbal Acne Cleanser with Salicylic Acid

Blue Herbal Acne Cleanser with Salicylic Acid

Ciltte derinlemesine temizlik ve sakinleştirici bir etki arıyorsanız bu temizleyici tam size göre. Sivilce lekelerini azaltmak için belirli ürünlerle sivilce oluşumunu önlemek önemlidir. Cildin günlük temizliği ve bu durumu tedavi etmek için formüle edilmiş bir jel ile yapılması çok önemlidir. Bu, yağlı akne eğilimli ciltler için endikedir ve yeni sivilcelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Formülü, cildin doğal pul pul dökülme sürecini hızlandıran, görünümünü iyileştiren salisilik asit içerir ve ayrıca antioksidan ve antienflamatuar bir bileşen olan zencefil içerir. Makyajı çıkardıktan sonra nemli cilde köpürene kadar yüze hafif dairesel masaj yaparak uygulayınız. Ardından ılık su ile çıkarın.

NeedCrystals Microdermabrasion Crystals

NeedCrystals Microdermabrasion Crystals

Cildinizi yumuşak ve ipeksi bırakacak paranın karşılığı sayesinde en değerli dermabrazyon peelinglerinden biri. Ölü cilt hücrelerini çıkarmak, akne lekelerini daha az görünür hale getirmeye yardımcı olabilir. Ve pul pul dökülme bu süreçte anahtardır.

Kan dolaşımını uyaran ve akne lekelerinin yanı sıra yaş ve hatta çatlakların neden olduğu lekelerin görünürlüğünü azaltan küçük doğal mikrodermabrazyon kristalleri ile formüle edilmiştir. Tüm cilt tipleri için endikedir ve içeriği %99.41 doğal kaynaklıdır.

Kullanmaya temiz bir yüzle başlayın ve bir çay kaşığı dermabrazif kristalleri iki yemek kaşığı jel veya yüz yağıyla karıştırarak maske karışımınızı hazırlayın. Göz çevresi ile temasından kaçınarak cilde üç dakika boyunca çok nazik dairesel hareketlerle masaj yapın. Ardından su ile durulayın.