Kartal ve Maltepe’deki tsunami sensörleri

Kartal ve Maltepe’de tsunami sensörleri olduğunu biliyor muydunuz? Marmara Denizi’nden çok büyük bir enerji ile yüklü Kuzey Anadolu Fay Hattı geçiyor ve fay hattının Kartal ve Maltepe sahiline oldukça yakın olduğu biliniyor. Arada sadece 13 kilometrelik mesafe var. Bilim adamları, Marmara’da büyük bir deprem olması durumunda tsunaminin eşlik edeceğini düşüyor. Bunun için Kartal ve Maltepe açıklarına tsunami sensörleri yerleştirildi.

Aslında bilim adamlarının bu düşüncesi sadece geleceğe dair bir tahmin değil, geçmişten de alınan bir ders niteliğini taşıyor. Geçmişte de Marmara’da bir tsunami meydana gelmiş ve Dragos açıklarında bulunan bir ada, tsunami nedeniyle sular altına kalarak batmış. Vordonosi Adası olarak bilinen ada, kıyıdan yaklaşık 300 metre açıklıkta bulunuyor.

Kartal ve Maltepe açıklarına çok sayıda bu sistemlerden yerleştirilmiş durumda. Aşağıda bir tanesinin videosunu görebilirsiniz ve haberin devamını da okursanız, nasıl çalıştığını da açıkladık.

Tsunami sensörü nasıl çalışır?

Bu tsunami sensörleri, özellikle tsunami olma ihtimali olan çoğu sahil şehrinde kullanılıyor. Aşağıdaki birleştirilmiş fotoğrafa bakarak sistemin genel olarak nasıl işlediğini anlayabilirsiniz.

tsunami sensorleri

Tsunami sensörü, bir tsunami olayını algılayıp işleyerek WEB platformu ile bir Kontrol Merkezine gönderen ve otomatik olarak alarm üreten ileri teknoloji bir sistemdir. Bütün bunlar bir dakikadan daha kısa sürede olur.

Su derinliğine yerleştirilen bir basınç sensörü, su yüzeyindeki yükseklik değişikliklerini algılar. Özel olarak tasarlanmış bir şamandıra, sensörle akustik olarak iletişim kurar ve sensör ile kontrol merkezindeki karadaki Web platformu arasında bir arayüz olarak çalışır.