Kaşık Adası’nın imara açılması: Kaşık Adası kimin?

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Kaşıkçı Adası’nın bir kısmının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sit alanı olmaktan çıkaran ve kullanım alanına dönüştüren Resmi Gazete kararı, mahkeme tarafından iptal edildi.

19 Ekim 2021 tarihli ve 31633 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Sedef Adası ve Kaşık Adası’nın belli bir bölümünün koruma alanı olmaktan çıkarılması ve kullanım alanına çevrilmesine karar verilmişti.

adalar-uydu-goruntusu-2023

Resmi Gazete’de yayımlanan kararların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi karara itiraz etti. İtirazda, alanın 9 Aralık 2009 tarih ve 2201 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu Kararı ile 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak kabul edildiği hatırlatıldı.

kasik-adasi-uydu-goruntusu.jpg
Kaşık Adası - 2023 yılı uydu görüntüsü

İtirazın ret edilmesi üzerine konu mahkemeye taşındı. İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe yaptığı açıklamaya göre, Kaşık Adası’nın imara açılmasına neden olacak olan kullanım alanı kararının İstanbul 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

sedef-adasi-uydu-goruntusu
Sedef Adası - 2023 yılı uydu görüntüsü

Kaşık Adası ve Sedef Adası için imara açılacak alanları gösteren Resmi Gazete’de yer alan haritalara aşağıda bakabilirsiniz. Haritalarda “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak belirtilen açık gri taralı kısımlar sit alanı olmaktan çıkarılarak imara açılıyor.

Kaşık Adası’nı imara açan Resmi Gazete kararında kullanıma açılan alan ise şu şekilde:

kasik-adasi-resmi-gazete
Resmi Gazete'de yayınlanan sit alanı haritası

Sedef Adası’nı imara açan Resmi Gazete kararında kullanıma açılan alan ise şu şekilde:

sedef-adasi-resmi-gazete
Resmi Gazete'de yayınlanan sit alanı haritası

Kaşık Adası kimin?

1950’li yıllarda Danon Ailesi tarafından satın alınan adada inşaat izni bulunmuyor. Adada yalnızca iki küçük ev ve bir iskele bulunuyor.

Ada 1980’li yıllarda Akkök Holding’e bağlı Akturizm A.Ş.’ye satıldı.