Dokunmatik ekran nasıl çalışır?

Dokunmatik ekran günümüzün arayüzüdür. Birkaç on yıl önce biraz fütüristik görünüyordu, ancak mobil cihazlarla birlikte oldukça geleneksel bir kullanıcı arayüzü haline geldi. Dahası, dizüstü bilgisayarlar gibi diğer alanlara da sıçradı. Peki bu ilginç teknoloji nasıl çalışıyor?

Dokunmatik ekran nedir?

Dokunmatik ekran, ekran yüzeyiyle doğrudan temas yoluyla bilgisayar, cep telefonu veya diğer elektronik cihazlarla etkileşimi sağlayan bir giriş cihazıdır. Kullanıcı, klavye veya fare kullanmak yerine, farklı eylemleri ve komutları gerçekleştirmek için ekranda manipülasyon yapabilir, kaydırabilir, sıkıştırabilir veya jestler gerçekleştirebilir.

Dokunmatik ekran türleri

Yalnızca tek bir dokunmatik ekran teknolojisi değil, birkaç tane var. Bu makalenin amacı da bu sistemin nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle türleri ve her birinin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir:

Dirençli

ATM’ler de dahil olmak üzere pek çok satış makinesinin ve diğer benzerlerinin en temel ve sık kullanılan dokunmatik ekranları dirençli tiptedir. Bu ekranlar, dokunulduğunda esneyen, elektriksel olarak iletken iki katmanın etkileşimi yoluyla çalışır. Katmanlardan biri dirençli, diğeri iletken olup, onları temas edene kadar ayrı tutan küçük ayırıcılarla ayrılır. Bu katmanların içinden sürekli olarak bir elektrik akışı geçmektedir ancak ekrana dokunduğunuzda katmanlara baskı yapılır ve temas noktasındaki elektrik akımı değişir. Yazılım, akımdaki belirli koordinatlardaki bu bozulmayı tespit eder ve ilgili fonksiyonu çalıştırır.

Kapasitif

Dirençli dokunmatik ekranların aksine, kapasitif tip ekranların elektrik akışında değişiklik oluşturmak için parmakla basılmasına gerek yoktur. Bunun yerine, pozitif ve negatif yüklü atomlardan oluştuğu için insan derisi de dahil olmak üzere elektrik yüklü herhangi bir nesneyi tespit edebiliyorlar. Kapasitif ekranlar, elektrik yüklerini her biri insan saçından daha ince olan küçük tellerden oluşan elektrostatik bir ızgarada depolayan bakır veya indiyum kalay oksit gibi malzemeler kullanılarak yapılır.

Yüzey akustik dalgası

Yüzey Akustik Dalgası (SAW), Yansıtılan Kapasitif Dokunma (PCAP) teknolojisiyle karşılaştırıldığında uygun maliyetli bir seçenektir. Önemli ölçüde daha küçük kenarlarla daha fazla optik netlik sunar ve eğimli uygulamalar için uygundur.

Algılanan Piksel

Kapasitif dokunma bugün hala baskın endüstri standardı olmasına rağmen, yeni dokunmatik ekran teknolojilerine yönelik araştırma ve geliştirme devam etmektedir. Dokunmatik ekranların geliştirilmesindeki ana zorluklardan biri, onları daha büyük yüzeylere uyarlamaktır çünkü daha büyük ekranlardaki elektrik alanları genellikle algılama yeteneklerine müdahale eder.

Yazılım düzeyinde: dokunmatik ekran nasıl çalışır?

Yazılım düzeyinde, dokunmatik ekranın çalışması birkaç adımı içerir:

  1. Dokunma algılama: Dokunmatik ekran yazılımı, herhangi bir dokunma veya dokunma etkileşimini algılamak için ekran donanımından gelen giriş verilerini sürekli olarak izler. Bu, dokunmatik yüzey üzerinde parmaklar veya kalemle yapılan temas noktalarının ve hareketlerin izlenmesini içerir.
  2. Veri yorumlama: Bir dokunuş algılandığında yazılım, dokunmanın ekrandaki kesin konumunu belirlemek için yakalanan verileri yorumlar. Bu, temas noktasının X ve Y koordinatlarının ve basınç algılama teknolojisiyle desteklenmesi durumunda dokunma yoğunluğunun hesaplanmasını içerir.
  3. Veri dönüştürme: Verileri yorumladıktan sonra yazılım, elde edilen bilgileri işletim sistemi ve çalışan uygulamalar tarafından anlaşılabilecek dijital sinyallere dönüştürür. Dönüştürülen bu veriler, kullanıcı etkileşimlerine dayalı olarak uygulamalara gönderilecek komutlar ve dokunma olayları oluşturmak için kullanılır.
  4. Eylemlerin yürütülmesi: Komutlar ve dokunma olayları oluşturulduktan sonra yazılım, ilgili eylemleri gerçekleştirmek için bunları ilgili uygulamalara gönderir. Bu, diğer belirli dokunma etkileşimlerinin yanı sıra kaydırma, arayüzdeki öğelerin seçimi, yakınlaştırma, sürükleme ve bırakmayı içerebilir.
  5. Kullanıcı arayüzü: Yazılım ayrıca dokunma etkileşimlerine yanıt olarak kullanıcı arayüzündeki değişikliklerin güncellenmesi ve yansıtılmasıyla da ilgilenir. Bu, seçilen öğelerin vurgulanmasını veya bunlara odaklanılmasını, ekrandaki öğelerin boyutunun ve konumunun ayarlanmasını veya kullanıcı tarafından gerçekleştirilen eylemlere dayalı olarak içerik menülerinin görüntülenmesini içerebilir.