Yazıcılar nasıl çalışır?

Bu yazıda, ister mürekkep ister lazer olsun, bir yazıcının nasıl çalıştığını açıklayacağım. Bu çevre birimleri, onlarca yıldır bilgisayarlara eşlik etmektedir ve birçok kullanıcı için gereklidir. Yani, yazdır düğmesine bastığınızda ne olduğuyla ilgileniyorsanız, işte burada…

Mürekkepli Yazıcı Nasıl Çalışır?

Yazıcı, bilgisayardan gelen verileri alır ve bir bellek arabelleğinde saklar. Daha büyük bir arabellek, karmaşık belgeleri veya birden çok basit belgeyi art arda yazdırmayı mümkün kılar.

Yazıcı bir süre boşta kaldığında, yazıcı kafalarının iyi durumda olduğundan emin olmak için genellikle kısa bir temizlik yapar. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra, yazıcı yazdırmaya başlamaya hazırdır.

Kontrol devresi, kağıt beslemekten sorumlu step motoru etkinleştirir ve bu da silindirleri tepsiden veya besleyiciden yazıcıya bir sayfa beslemek için başlatır. Tepside veya besleyicide, kağıt varken etkinleşen küçük bir algılama mekanizması vardır. Mekanizma etkinleştirilmezse, yazıcı bir kağıt uyarısı gösterecek ve bilgisayara bir mesaj gönderecektir.

Kağıt yazıcıya beslendikten ve sayfanın üst kısmına yerleştirildikten sonra, yazıcı kafasının step motoru kağıdı kayışla sayfa boyunca hareket ettirir. Motor, yazıcı kafasının mürekkebi kağıda püskürttüğü her noktada kısa bir süre durur, sonra biraz hareket eder ve tekrar durur. Bu süreç o kadar hızlı gerçekleşir ki sürekli hareket izlenimi verir.

Her durduğunda, birden çok yazdırma noktası oluşturulur. CMYK renkleri, akla gelebilecek herhangi bir rengi oluşturmak için hassas miktarlarda püskürtülür.

Tam geçiş tamamlandığında, kağıt besleme step motoru kağıdı bir inçin küçük bir kısmı kadar ilerletir. Mürekkep püskürtmeli yazıcının modeline bağlı olarak, yazıcı kafası sayfanın üst kısmında yeniden konumlandırılabilir veya çoğu durumda yazdırma sırasında ters yönde ve geriye doğru kaydırılabilir. Bu işlem sayfa tamamen yazdırılana kadar devam eder.

Yazdırma işlemi tamamlandıktan sonra, yazıcı kafası yerine yerleştirilir. Kağıt besleme step motoru, sayfayı tamamen çıkış tepsisine göndermek için silindirleri döndürür.

Lazer Yazıcı Nasıl Çalışır?

Bilgisayarınızda, tabletinizde veya mobil cihazınızda “Yazdır” düğmesine bastığınızda, bilgiler, verilerin geçici olarak belleğinde saklandığı yazıcıya gönderilir.

Bu noktada, yazıcı yazdırma işlemi için hazırlanmaya başlar. Pozitif statik yükünü tambura iletmek için bir korona teli ısıtılır. Lazer, zıt bir negatif elektrik yükü kullanarak belgenizin şeklini tambura basmak için ışığını etkinleştirir ve bir dizi aynaya yansıtır.

Tamburun yanında bulunan toner ve hazne, tambur döndükçe pozitif yüklü karbon toner parçacıklarını yavaşça serbest bırakır. Bu toner parçacıkları, tamburdaki negatif yüklü alanlara çekilir ve pozitif yüklü alanları olduğu gibi bırakır.

Aktarım şeridi, kağıdın yazıcıdan geçmesine ve pozitif bir yük kazanmasına neden olur. Kağıt tamburla birlikte hareket ettikçe, negatif yüklü toner tozları sayfaya yapışarak baskıyı oluşturur.

Son olarak, toner, eritme ünitesi olarak bilinen sıcak silindirler kullanılarak kağıda eritilir.