HDD ve SSD arasındaki fark nedir?

Ekipmanımız için depolama biçimini seçerken göz önüne almanız gereken iki seçenek olan HDD ve SSD arasındaki farkları anlamak önemlidir. Peki HDD ve SSD arasındaki teknik farklar, nasıl çalışırlar?

Hız

Bir HDD’deki verilere erişmenin, sürekli olarak veriler arasında gezinmek zorunda kalma dezavantajı vardır. Temel olarak, disk genellikle 5400 veya 7200 rpm olan bir hızda döner ve bu arada kafa, gerekli bilgiyi oldukça yüksek bir hızda bulup depolayabilmek için yarıçapı üzerinde hareket eder. Disk ne kadar hızlı giderse gitsin, veriler çok farklı konumlarda olabilir ve kafanın bilgiyi bulmak için çok fazla iş yapması gerekecektir.

Bir HDD hiçbir zaman bilgiye erişimi çok daha doğrudan olan bir SSD’nin hızını aşamaz: denetleyici yalnızca gerekli bellek hücresine doğrudan erişir. Aradaki fark, SSD’ler için (kaliteye ve SATA veya NVMe olmasına bağlı olarak) 400 ila 10.000 MB/sn arasında okuma/yazma hızlarına dönüşürken, bir HDD için 50 ila 250 MB/sn arasında veya daha azını bekleyebiliriz.

Ayrıca, yalnızca büyük dosyaları okurken/yazarken değil, aynı zamanda bilgisayarınızı açtığınızda veya herhangi bir programı açtığınızda meydana gelen çok sayıda küçük dosyaya erişirken de farklılıkları dikkate almanız gerekir. Bu, bir HDD’de 10-15 kat daha yüksek olabilen gecikmeyle ölçülür ki bu çok kötü bir durumdur.

Tüm bunların pratik sonucu, HDD ve SSD arasındaki en belirgin farklardan birine yol açar: bilgisayarımızın önyükleme hızı. Yıllardır biçimlendirilmemiş program ve dosyalarla dolu bir bilgisayar düşünün: Eğer bir HDD’niz varsa, onu açtığınız andan itibaren onu kullanmaya başlamanız büyük olasılıkla dakikalar sürecektir. Öte yandan, bir SSD ile bu, evet veya evet, birkaç saniye meselesi olacaktır.

Özetle, bir SSD çok daha hızlıdır ve düşük gecikme süresi sayesinde çok sayıda farklı dosyayla karşılaştığında boğulmaz; bu, HDD’nin yapmadığı bir şeydir.

Gürültü

HDD ve SSD arasındaki farklarda bir diğer önemli nokta gürültüdür. Bu kısım kolaydır: Mekanik bir diskin 7200 rpm’si oldukça dikkat çekicidir ve sinir bozucu titreşimlerle bilgisayarımızın en gürültülü bileşeni haline gelebilir.

Öte yandan hareketli parçası olmayan bir SSD ses çıkarmaz. Bu kadar basit. Bu, özellikle HDD’nin gürültüsünün ve titreşiminin çok daha belirgin olduğu dizüstü bilgisayarlarda çok belirgindir.

Bu iki noktayla, SSD’nin mekanik sürücüye göre büyük avantajlarını zaten bulduk, ancak hala konuşacak daha çok şey var.

Depolama kapasitesi ve fiyatı

Bir HDD çok daha büyük depolama kapasitelerine ulaşabilirken, SSD’ler bu konuda halen geliştirilme aşamasındadır. Ancak dikkatli olun, çünkü HDD araştırmaları daha durağan olsa da, SSD’lerle ilgili tablo her yıl hızla gelişiyor. Sadece birkaç yıl önce SSD kapasiteleri artık düşünülemezdi.

Fiyat konusunda ise mevcut durumu anlatacağız. Bu bizi, bu noktada herhangi bir bilgisayarın iyi bir fiyata 1 TB SSD’ye sahip olabileceği gerçeğine götürüyor. Dolayısıyla, HDD’lerin daha düşük fiyatlarının tarihsel bir gerçeklik olduğu sonucuna varıyoruz, ancak pratikte farklar, hız açısından kazandıklarımızla karşılaştırıldığında çok küçüktür.

Dayanıklılık

SSD, HDD’den daha mı dayanıklıdır? SSD’ler çok iyi olduğu için evet diyebiliriz, bu kadar ama gerçek şu ki bu o kadar da kolay değil. Bu, HDD ile SSD arasındaki açıklığa kavuşturulması en zor farklardan biridir.

Bir yandan, HDD’nin mekanik yapısı onu iki açıdan çok daha savunmasız hale getirir: bulunduğu çevresel koşullar ve diskin maruz kaldığı herhangi bir darbe, hareket veya titreşim.

Genel olarak normal bir çalışma ortamında ve ağır darbelerin olmadığı koşullarda, bir HDD ömür boyu dayanabilir. Bu, onları NAS için veya çok uzun vadeli yedeklemeleri depolamak için çok güvenilir kılar. Bunun yerine, SSD’lerin çok belirgin iki dayanıklılık sorunu vardır.

Bir SSD’nin NAND belleklerinin bir veri yazma sınırı vardır, bu sınırdan sonra çok fazla yıpranırlar ve güvenilmez olurlar. Bu nedenle tüm SSD’lerin TBW (Yazılan toplam bayt) adı verilen ve kapasiteye ve kaliteye göre değişen yazılı bir veri sınırı vardır.

Örneğin 1 TB Samsung 980’in 600 TBW’ı var, bu da 600 TB’a kadar veri yazabileceğimiz anlamına geliyor. Bunlara ulaşıldığında SSD, verileri korumak için salt okunur moda geçer.

Uzun yıllar saklasak bile SSD’yi normal şekilde kullanarak TBW’ye ulaşmamız neredeyse imkansız. Bir HDD’nin belirli bir sınırı yoktur ancak aktüatörün mekanik bir arıza yapmasına ve bizi zor durumda bırakmasına maruz kalır.

Bir SSD’nin veri saklaması bir sorun mu? SSD’de bilgi tutan elektrik yükü ömür boyu sürmez. SSD’nin gücünü çok uzun süre kesersek veriler kaybolabilir. Zor olan, verilerin ne zaman kaybolacağını söylemektir. Bu, büyük ölçüde SSD’nin depolandığı ortam sıcaklığına bağlıdır

HDD ve SSD arasındaki farklara ilişkin sonuç

Şimdi size bir öneride bulunmak için HDD ve SSD arasındaki farkları özetleyelim. Bilgisayarım veya dizüstü bilgisayarım için hangisini satın almalıyım?

Gördüğümüz gibi SSD’ler hız, gecikme ve gürültü açısından HDD’lerden daha iyi performans göstererek kullanıcılara sonsuz derecede üstün bir deneyim sunuyor. Dayanıklılık konusunda bir kazanan belirlemek zordur çünkü her iki seçeneğin de avantajları ve dezavantajları vardır.

Birkaç yıl öncesine kadar fiyat, katı hal sürücülerini daha fazla kontrol altına alan HDD ve SSD arasındaki farklardan biriydi. Ancak şu anda görülen mükemmel fiyatlar nedeniyle artık herhangi bir tartışma yok: PC’nizde SSD’nin olmaması çılgınlık. Performans artışı hem sayı hem de gerçek deneyim açısından aşırı düzeydedir.

  • Asla SSD’si olmayan bir PC veya dizüstü bilgisayar satın almamalısınız. Ne kadar ucuz olduğu önemli değil. En iyi ihtimalle satın alın ve HDD’nizi hemen bir SSD ile değiştirin.
  • PC’de bir ana SSD ve ek bir HDD varsa, bunun kötü bir fikir olması gerekmez. Ancak dizüstü bilgisayarsa, gürültü ve titreşim nedeniyle HDD’sinin olmaması daha iyidir.
  • HDD’li bir PC’niz varsa ve eskiyse veya artık pek iyi çalışmıyorsa ilk yapacağınız şey SSD’ye geçmektir.