Hidrojen yakıtı nerelerde kullanılır?

Hidrojen temiz bir yakıttır. Yakıt olarak kullanıldığında atık olarak sadece su üretir. Enerji depolamak, taşımak ve sağlamak için kullanılabilir. Hidrojen, doğal gaz, nükleer enerji, biyokütle, rüzgar enerjisi ve fotovoltaik gibi çeşitli enerji kaynaklarından üretilebilmektedir.

Bu nitelikleri hidrojeni ulaşım ve elektrik üretimi uygulamaları için çekici bir yakıt haline getirmektedir. Endüstrilerde, evlerde, enerji depolamada veya sürdürülebilir hareketlilikte kullanılabilir. Peki hidrojen yakıtı nerelerde kullanılır?

Hidrojen çeşitli yollarla elde edilebilir. Bazı yollar diğerlerinden daha etkilidir. Gaz halinde hidrojen üretmenin en önemli alternatiflerinden biri sudan elektrolizdir. Bununla birlikte, şu anda endüstride kullanılan, eşit derecede etkili başka yöntemler de vardır.

Hidrojenin kullanım alanları

Hidrojeni üretmek için enerji kullanılması gerekiyor. Bu nedenle üretimi pahalıdır ve kullanım alanları kısıtlıdır. Hidrojenin sürdürülebilir bir yakıt olarak katkısı, hidrojenle çalışan araçların CO2 salmak yerine tek atık olarak yalnızca suyu dışarı atmasıdır.

Hidrojen sadece sürdürülebilir otomobil hareketliliğinin bir müttefiki değil, aynı zamanda genel olarak ulaşım yakıtı olarak da kullanılıyor. Böylece toplu taşımada, kamyonlarda, trenlerde ve hatta gemilerde çok sayıda uygulama görebiliyoruz.

Bu araçlarda hidrojeni basınç altında depolayacakları bir tank bulunur. Daha sonra bu hidrojen yakıt hücresine yönlendirilir. Orada elektrikle sonuçlanan bir kimyasal reaksiyon meydana gelir. Bu enerji elektrik motoruna güç vererek aracı hareket ettirir.

Hidrojenin yaşadığı devrim hiç şüphesiz yakıt olarak sağladığı sayısız avantajın sonucudur. Hidrojen gezegendeki en mevcut enerji kaynağıdır. Doğada bundan daha fazla varlığa sahip başka bir element yoktur. Hidrojen yenilenebilir enerji yoluyla elde edilirse tek yan ürün su olduğundan yönetilmesi gereken atık oluşturmaz.

Hidrojenle çalışan araçların yakıt tedarikinin hızlı olması avantajı vardır. Yakıt doldurma işlemi en fazla beş dakika sürebilir. Hidrojen teknolojisine sahip araçlar, yakıt depolama sistemine sahip olmaları nedeniyle geleneksel araçlara çok benzer bir menzile sahiptir.

Hidrojen yakıtı nasıl çalışır?

Basınçlı hidrojen, anot tarafından hücreye girer ve bu gazı, basınç kullanarak katalizörden geçirmeye zorlar. Hidrojen molekülü platin katalizör ile temasa geçtiğinde iki iyona (H+) ve iki elektrona ayrılır.

Elektronlar dış devreye ulaşmak için anottan geçirilir. Bu işlem, makinedeki hareketi üreten elektrik motorunda kullanılan elektriği üretir.

Katotta oksijen katalizörden geçer ve çok negatif yüklü iki oksijen atomu oluşturur. Bu da önceden gelen iyonları (H+) çeker ve bunlar dış devreden dönen 2 elektronla birleşir. Her şey bir arada, prosesten atık olarak atılan bir su molekülünü (H2O) oluşturur.