Yasaklı sitelere giriş için hangi DNS adreslerini kullanmalıyım?

DNS terimi birçok kez karşınıza çıkmıştır. DNS’nin ne olduğunu merak ediyorsanız, size her gün keyif aldığınız tarama deneyimini sunmaya hizmet eden teknolojilerden biri olduğunu söyleyerek başlayacağız.

Pek çok insan bunun farkında değil veya bildiğimiz şekliyle İnternet’i oluşturan unsurlar hakkında çok az şey biliyor. Bu yazıda; IP adresleri, sunucular, barındırma ve DNS sunucuları hakkında konuşuyoruz. Size DNS’nin heyecan verici dünyası hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

DNS nedir, nasıl çalışır?

DNS, web sitelerinin IP adreslerinin bildiğimiz şekliyle alan adlarına çevrilmesini sağlayan bir yöntemdir. Örneğin, kartal24.com. Bu ismin arkasında, bir IP adresi vardır. Ziyaret ettiğimiz her web sitesi için IP numarasının ne olduğunu hatırlamak çok zor olacaktır.

Her web sitesinin her IP adresini hatırlamanız gerektiğini hayal edin. Her sayfa için sonsuz bir sayı ve nokta listesi. DNS’nin icat edilmesinin nedeni budur.

Bir DNS sunucusundan bahsettiğimizde, alan adı sisteminin işlevlerini yerine getirmekten sorumlu olan yazılımdan bahsediyoruz. IP adreslerinin öngörülen etki alanı ile ilişkilendirilmesini sağlayan platformdur ve alıştığınız gibi web’e kolayca erişebilirsiniz.

DNS sisteminin çalışması, etki alanlarının ve alt etki alanlarının bilgilerini tutan bir grup sunucuyu içerir. Hiyerarşik sisteme ve isteklere göre bu verileri ilişkili sunuculara götürme yeteneğine sahiptirler. Karmaşık bir fikir gibi görünse de anlaşılması oldukça basittir.

Ancak, bu işlevi yerine getirmek için, dünya çapında dağıtılan ve coğrafi bölgeleri dağıtan geniş bir sunucu ağı vardır. Böylece DNS sisteminin çalıştığı merkezi olmayan bir ağ oluştururlar. Merkezi olmayan bir sistem olduğu için, birincil sunucu yürütemezse bir isteği çözen, bağımsız çalışmaya sahip ikincil DNS sunucuları vardır.

Merkezi olmayan bir sistem olduğu için, birincil sunucu yürütemezse bir isteği çözen, bağımsız çalışmaya sahip ikincil DNS sunucuları vardır. Bu, her zaman operasyonel kabiliyetin olmasını sağlar. Böylece bir düğümde öngörülemeyen bir olay olsa bile web sitesine erişilebilir.

Hangi DNS adreslerini kullanmalıyım?

Free DNS

37.235.1.17437.235.1.177 – Sansür veya bölgesel sınırlar olmadan tüm alan adlarına erişim için idealdir.

Norton ConnectSafe

199.85.126.10199.85.127.10 – Maksimum güvenlik. DNS sunucusu pornografik veya tehlikeli içeriği algılar ve bunlara erişimi engeller. Reşit olmayanlar tarafından kullanılan ekipmanlar için şiddetle tavsiye edilir.

Google Public DNS

8.8.8.88.8.4.4 – En iyi tarama performansı ve hızı için optimize edilmiştir.

DNS.WATCH

84.200.69.8084.200.70.40 – Free DNS’ye benzer konsept, ancak daha yüksek performans için optimize edilmiştir

OpenDNS

208.67.222.222208.67.220.220 – Genel DNS sunucusu. Güvenlik ve hız arasında mükemmel denge. Bilgisayarınızın ebeveyn denetimleri için bir destek olarak idealdir.