LED sürücü nedir?

LED ile aydınlatma yapmak için her zaman tam bir voltajda tutarlı ve sabit bir elektrik akımı akışı gereklidir. Bu sayede LED’ler tutarlı bir sıcaklıkta kalır. LED’lerin çok ısınması, arızalanmalarına neden olabilir ve performansları kaybolur. LED sürücüler, LED’lerin optimum koşulları elde etmesine yardımcı olur.

LED sürücü nedir?

LED sürücü, amaçları bakımından floresan lambalar için balastlara veya düşük voltajlı ampuller için transformatörlere benzer. LED’lere en iyi şekilde çalışmaları ve performans göstermeleri için ihtiyaç duydukları elektriği sağlarlar.

LED’ler iki amaç için sürücülere ihtiyaç duyar:

  • LED’ler düşük voltajda (12-24V), doğru akım elektrikle çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak çoğu yerde daha yüksek voltaj (120-277V), alternatif akım elektriği sağlanır. Bir LED sürücüsü, yüksek voltajı, alternatif akımı düşük voltajlı, doğru akıma çevirir.
  • LED sürücüleri ayrıca LED’leri voltaj veya akım dalgalanmalarından da korur. Voltajdaki herhangi bir değişiklik LED’lere sağlanan akımın değişmesine neden olabilir.

LED ışık çıkışı, akım kaynağıyla orantılıdır ve LED’ler belirli bir akım aralığında çalışacak şekilde derecelendirilmiştir. Bu nedenle, çok fazla veya çok az akım, LED içindeki daha yüksek sıcaklıklar veya termal kaçak nedeniyle ışık çıkışının daha hızlı değişmesine veya azalmasına neden olabilir.

LED sürücülerin kullanıldığı uygulamalar

Tipik olarak harici bir sürücü gerektiren LED’ler arasında gizli ışıklar, tavan ışıkları ve bant ışıklarının yanı sıra belirli armatürler, paneller ve dış mekana uygun ışıklar bulunur. Bu ampuller genellikle ticari, dış mekan veya yol aydınlatması amacıyla kullanılır.

Ev kullanımı için tasarlanan LED’ler, ayrı harici sürücüler yerine dahili sürücüler içerir. Evdeki ampuller genellikle dahili bir sürücü içerir, çünkü bu, eski akkor veya CFL ampullerin değiştirilmesini kolaylaştırır.

LED sürücü türleri

İki ana tip harici LED sürücüsü vardır: sabit akım ve sabit voltaj. Her sürücü türü, LED’leri farklı elektrik gereksinimleriyle çalıştıracak şekilde tasarlanmıştır:

  • Sabit akım sürücüleri, sabit bir çıkış akımı ve bir dizi çıkış voltajı gerektiren LED’lere güç sağlar. LED’in yüküne bağlı olarak değişen bir dizi voltajla birlikte amper veya miliamper olarak etiketlenmiş yalnızca bir çıkış akımı belirtilecektir.
  • Sabit voltajlı sürücüler, maksimum çıkış akımıyla sabit bir çıkış voltajı gerektiren LED’lere güç sağlar. Bu LED’lerde akım, LED modülü içindeki basit dirençler veya dahili bir sabit akım sürücüsü tarafından zaten düzenlenmiştir.

LED sürücü seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Sabit akım sürücüsüne mi yoksa sabit voltaj sürücüsüne mi ihtiyacınız olduğuna karar verdikten sonra dikkate almanız gereken bir dizi başka faktör vardır:

  • Çıkış akımı: Kullandığınız LED ışıkların mevcut gereksinimlerini kontrol edin. Sabit akımlı bir sürücü kullanıyorsanız, bu çıkışı yansıtması gerekecektir.
  • Çıkış gücü: Çıkış gücü watt cinsinden sağlanır. En azından LED sürücünüzün LED’lerinizle aynı çıkış gücüne sahip olması gerekir.
  • Çıkış voltajı: Sabit voltajlı bir sürücü kullanıyorsanız LED voltajı gereksinimlerinizle aynı çıkış voltajına sahip olması gerekir.

Birden fazla LED kullanıyorsanız sürücünüzün ihtiyaç duyduğu çıkış voltajını belirlemek için voltaj gereksinimlerini toplayın. Sabit akım sürücüsü kullanıyorsanız çıkış voltajının LED ışıklarınızın gereksinimlerini aştığından emin olun.

LED sürücülerde karartma

Bazı LED sürücüleri, özelliklerine bağlı olarak bağlı oldukları LED’lerin karartılmasını ve/veya renk sıralamasını da kolaylaştırabiliyor. Hem sabit akım hem de sabit voltaj LED’leri ve sürücüleri, karartma özelliğine sahip olarak yapılabilir.

Kısılabilir harici sürücülerin düzgün çalışması için genellikle harici bir dimmer veya ürün veri sayfasında belirtilen diğer karartma kontrol aygıtları (yani TRIAC, Trailing Edge veya 1-10V dimmerler) gerekir. Karartma, daha verimli ve etkili bir ortam oluşturmak için bina kontrolleri ve doluluk sensörleriyle birlikte çalışır.

Bir LED sürücüsünü değerlendirmek ve seçmek, doğru bilgi birikimiyle basit olabilir. Akım-voltaj ve karartma hususlarının anlaşılması, herhangi bir aydınlatma sistemi performansını optimize etmek için gerekli olan önemli özelliklerin belirlenmesine yardımcı olabilir.