iPhone kamera çalışmıyor siyah ekran

iPhone’un kamerası en önemli özelliklerinden biridir. Geniş panoramalar, güzel portreler, film kalitesinde videolar ve daha fazlasını çekebilirsiniz. Kamera çalışmadığında, iPhone’unuzun temel özelliklerinden birini kaybedersiniz. Bu yazıda, iPhone’unuzun kamerası çalışmadığında veya siyah ekran olduğunda sorunu nasıl çözeceğinizi açıklayacağım.

iPhone kamerası çalışmıyor

Bu noktada, kamera sorununuzun iPhone’unuzun yazılımı veya donanımındaki bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyoruz. Ancak, yaygın inanışın aksine, soruna neden olabilecek birçok yazılım hatası vardır. Bir yazılım çökmesi, güncel olmayan iOS veya hatalı uygulama, iPhone’unuzun kamerasının çalışmamasının veya siyah ekran olarak görünmesinin nedeni olabilir!

Aşağıdaki adımlar, iPhone kameranızın çalışmamasının gerçek nedenini teşhis etmenize ve düzeltmenize yardımcı olacaktır. Kamerayı temizleyerek ve daha küçük yazılım sorunlarını ele alarak başlayacağız. Bu adımlar işe yaramazsa, size daha ayrıntılı yazılım düzeltmelerini nasıl yapacağınızı veya ihtiyacınız olduğunda donanım onarımlarını nereden alabileceğinizi göstereceğiz.

iPhone kılıfınızı kontrol edin

Bir keresinde bir partideydim ve bir arkadaşım benden onun fotoğrafını çekmemi istedi. Şaşırtıcı bir şekilde, tüm fotoğraflar siyah çıktı. Telefonunu aldı ve yanlış bir şey yaptığını düşündü.

iPhone kılıfını ters taktığı ortaya çıktı! Kılıfı iPhone’unuzun kamerasını engelliyordu ve çektiği tüm fotoğrafların kararmasına neden oluyordu. Bu, iPhone kullanıcıları için oldukça yaygın bir aksiliktir, bu nedenle iPhone kılıfınızın doğru yerleştirildiğinden emin olun.

Kamera merceğini temizleyin

Kılıfınız doğru yerleştirilmişse, kir veya kalıntılar lensi tıkıyor ve iPhone’unuzun kamerasını engelliyor olabilir. Özellikle iPhone’unuzu günün büyük bir bölümünde cebinizde taşıyorsanız, kamera merceğinde kir veya tüy birikmesi kolaydır.

Hiçbir şeyin sıkışmadığından emin olmak için kameranızın merceğini mikrofiber bir bezle nazikçe silin.

iPhone’unuzdaki tüm uygulamaları kapatın

Bir uygulama çöktüğünde birçok iPhone yazılım sorunu ortaya çıkabilir. Kamera uygulaması veya başka bir uygulama iPhone’unuzda kilitleniyorsa, kameranızın çalışmamasının nedeni bu olabilir. iPhone’unuzda bir uygulama çöktüyse, onu kapatmak hatayı ortadan kaldırabilir!

İlk olarak, Ana Ekran düğmesine iki kez dokunun (Face ID’siz iPhone’lar) veya ekranın altından yukarı kaydırın (Face ID’li iPhone’lar).

Uygulama seçici açıldıktan sonra, uygulamalarınızı ekranın üst kısmında yukarı ve aşağı kaydırmak için parmağınızı kullanın. Uygulamalarınız artık Uygulama Değiştirici’de listelenmediğinde kapalı olduklarını anlarsınız.

Artık tüm uygulamalarınızı kapattığınıza göre, tekrar çalışıp çalışmadığını görmek için Kamera uygulamasını yeniden açın. Hala siyahsa veya çalışmıyorsa, bir sonraki adıma geçin!

iPhone’unuzu yeniden başlatın

iPhone’unuzu yeniden başlatmak, tüm uygulamalarınıza kapanma ve yeniden başlatma şansı verecektir. Bazen bu, iPhone’unuzun kamerasının arızalanmasına neden olan küçük bir yazılım sorununu çözebilir.

Face ID’si olmayan bir iPhone’unuz varsa, Kapatmak için Kaydırın görünene kadar güç düğmesini basılı tutun. Face ID’li bir iPhone’unuz varsa, Kapatmak için Kaydırın’ı görene kadar yan düğmeyi ve herhangi bir ses düğmesini aynı anda basılı tutun.

Güç kaydırıcısını gördüğünüzde, iPhone’unuzu kapatmak için kırmızı ve beyaz güç simgesini soldan sağa kaydırın. Birkaç dakika bekleyin, ardından iPhone’unuzu yeniden açmak için güç düğmesine (Face ID’siz iPhone’lar) veya yan düğmeye (Face ID’li iPhone’lar) basın.

iPhone’unuzu güncelleyin

Kamera uygulaması yerel bir iPhone uygulamasıdır, yani yalnızca bir iOS güncellemesi kullanılarak güncellenebilir. Apple, yeni özellikler sunmak ve bilinen hataları çözmek için yeni güncellemeler yayınlar, bunlardan biri kameranızda soruna neden olabilir!

Ayarlar’ı açın ve Genel > Yazılım Güncelleme‘ye dokunun. Bir iOS güncellemesi varsa İndir ve Yükle veya Şimdi Yükle’ye dokunun.

Üçüncü Taraf Kamera Uygulamalarında Sorun Giderme

Yerel iPhone uygulamaları genellikle oldukça güvenilirdir. Üçüncü taraf uygulamalar, özellikle daha küçük geliştiricilerin uygulamaları, genellikle hatalara ve aksaklıklara karşı daha hassastır. Üçüncü taraf bir kamera uygulaması kullandığınızda iPhone kameranızın çalışmadığını fark ettiyseniz, soruna bu uygulama neden oluyor olabilir.

Yerleşik kamera uygulamasını kullanmanızı önersek de, üçüncü taraf kamera uygulamasını kullanmaya devam etmek istiyorsanız deneyebileceğiniz birkaç şey var.

İlk olarak, bir uygulama güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Uygulamanın eski bir sürümünü kullanıyor olabilirsiniz, bu da yazılım hatalarına daha yatkın olabilir. App Store’u açın ve ekranın sağ üst köşesindeki hesap simgenize dokunun. Mevcut güncellemelerle uygulamalarınızın listesini bulmak için aşağı kaydırın. Bu listede üçüncü taraf kamera uygulamanızı görüyorsanız sağındaki Yenile’ye dokunun.

Bu işe yaramazsa, uygulamayı silip yeniden yüklemeyi deneyin. Bir iPhone uygulamasını kaldırmak için ana ekrana gidin ve bir açılır menü görünene kadar uygulama simgesini basılı tutun. iPhone’unuzdan kaldırmak için Uygulamayı Sil -> Uygulamayı Sil > Sil’e dokunun.

Artık uygulama kaldırıldığına göre, App Store’u açın ve ekranın altındaki Ara sekmesine dokunun. Üçüncü taraf kamera uygulamanızın adını yazın, ardından yeniden yüklemek için yükle düğmesine (küçük mavi bir bulut simgesine benzer) dokunun.

Üçüncü taraf uygulaması kamera çökmelerine neden olmaya devam ederse farklı bir uygulama bulmayı deneyin veya bunun yerine yerel Kamera uygulamasını kullanın.

iPhone’unuzu yedekleyin

Devam etmeden önce iPhone’unuzu yedeklemenizi önemle tavsiye ederiz. Bu, tüm kişisel bilgilerinizin güvenli bir şekilde saklanmasını ve herhangi bir zamanda geri alınabilmesini sağlayan hızlı ve kolay bir adımdır.

Tüm ayarları sıfırlayın

iPhone’unuzun kamerası hala siyahsa veya hiç çalışmıyorsa, soruna neden olan daha derin bir yazılım sorunu olabilir.

Tüm Ayarları Sıfırlamak, Ayarlar uygulamasındaki her şeyi siler ve fabrika varsayılanlarına geri yükler. Bu sıfırlamayı gerçekleştirdiğinizde, kayıtlı Wi-Fi şifreleriniz silinecek, Bluetooth cihazlarınızın bağlantısı kesilecek ve iPhone’unuzun duvar kağıdı varsayılan değerine dönecektir.

Ayarlar’ı açın, ardından Genel -> iPhone’u Aktar veya Sıfırla -> Sıfırla -> Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun. Varsa iPhone şifrenizi girin. Ardından, Tüm Ayarları Sıfırla’ya tekrar dokunarak sıfırlamayı onaylayın.

iPhone’unuzu DFU Moduna Alın

DFU geri yüklemesi, bir iPhone’da gerçekleştirebileceğiniz en derinlemesine geri yüklemedir. DFU, Device Firmware Update (Cihaz Ürün Yazılımı Güncellemesi) anlamına gelir. Bu geri yükleme tamamlandığında tüm kişisel içeriğiniz ve ayarlarınız silinecek ve iPhone’unuz fabrika varsayılanlarına dönecektir. Geri yüklemeyi tamamladığınızda, iPhone’unuzu ilk kez kutusundan çıkarmışsınız gibi olacak.

İPhone’unuzu DFU moduna geçirmeden önce, bir yedekleme kaydettiğinizden emin olun. iPhone’unuzu yedekledikten sonra, iPhone’unuzu DFU moduna nasıl geçireceğiniz ve geri yükleyeceğinizle ilgili ayrıntılı makalemize göz atın.

Onarım Seçenekleri

Yazılım sorun giderme adımlarımızdan hiçbiri iPhone’unuzun kamerasını düzeltmediyse, onarmanız gerekebilir. iPhone’unuz hala garanti kapsamındaysa, sorunu sizin için çözüp çözemeyeceklerini görmek için yerel Apple Store’unuza götürün. Apple Store’a gitmeden önce, uzun beklemeleri önlemek için teknisyenlerden randevu alın.

Yakınınızda bir Resmi Apple Store’unuz yok mu? Apple ayrıca çevrimiçi, telefon ve posta desteği sağlar!