ECC bellek desteği nedir?

RAM belleklerinin normalde DDR3 veya DDR4 gibi formatlarına göre adlandırıldığını fark etmiş olabilirsiniz. Ancak bellekleri adlandırma konusunda ECC RAM ve ECC olmayan RAM diye iki tür daha vardır.

ECC olmayan bellekler bireysel kullanıcılar tarafından kullanılır, ECC bellekler ise iş istasyonu ekipmanı ve sunucular için kullanılır. Aralarındaki farkları bilmek ister misiniz? Bu eğitimde size ECC bellek desteğinin ne olduğunu açıklıyoruz.

ECC RAM bellek desteği nedir?

ECC kelimesinin açılımı, “Hata Düzeltme Kodu” anlamına gelir; bu, RAM’in, işlemcideki hataları tespit etmek ve RAM’in değiştirilmesi gerektiği konusunda bizi uyarmak için programlanmış bir kodu temsil eden fazladan bir bit’e sahip olduğunu ima eder. İkili sistemle çalıştıkları için bit 1’e ulaşırsa hata algılanmıştır; 0 ise her şeyin doğru olduğu anlamına gelir.

Bazen sıcaklık artışları veya elektronik arızalar nedeniyle hatalar meydana gelebilmekte ve bu hatalar, kaydedicilerin bazı bitlerinin değişmesine ve dolayısıyla işlemcide arızaların oluşmasına neden olabilmektedir. ECC RAM bellekleri, değiştirilen bitin çalışma verisi kaybedilmeden algılanıp düzeltilmesine olanak tanıyan bir mimari tasarıma sahiptir.

ECC ve ECC olmayan RAM belleklerinin tanımlanması ve ayırt edilmesi kolaydır çünkü temel olarak fark sadece bir bittir. ECC olmayan RAM’ler bu hata düzeltme bitine sahip değildir ve çoğu bilgisayarda bulunan normal RAM olarak bilinir.

ECC RAM bellek desteği ne işe yarar?

Bilgisayar depolama sistemleri, bir bütünün parçası olan alt sistemler tarafından hiyerarşik hale getirilir. Burada bahsedilen sistem, belleklerdir. Daha büyük bir sistemi oluşturan bu bellek sistemleri arasında sabit disk, RAM bellek ve işlemcinin dahili önbelleği bulunmaktadır.

Elbette her birinin belirli bir amacı ve işlevi vardır ve RAM de bu kuralın bir istisnası değildir. Çok çeşitli RAM bellekleri vardır ve ECC ve ECC olmayan RAM belleklerinde olduğu gibi benzerlikleri nedeniyle kafa karışıklığına neden olma eğilimindedirler.

İlk olarak RAM belleğin kendi başına hangi eylemleri gerçekleştirdiğini anlamalısınız. Bu hızlı veya rastgele erişim belleği, bilgisayarın görevlerini yerine getirmek için kullandığı kayıtlar hakkındaki bilgilerin depolanmasına olanak tanır. Belirli eylemler için özel olarak kullanılan kayıtlar vardır, yani her kayıt türünün kendine özgü işlevleri vardır.

RAM, belirli görevlerin kayıtlarını saklar; dolayısıyla, süreçlerin bölünmesine izin veren veri depolama blokları bulunduğundan, işlemcinin tepki hızı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Ancak en belirgin özelliği depolama kapasitesidir; Amacı her zaman yanıtları hızlandırmak olacaktır, böylece sistem bir program tarafından durdurulmaz ve yanıt oluşturmak uzun zaman aldığından işlemci sabit sürücüyü aramaya zorlanmaz.

Temel bir bilgisayar 2 GB RAM ile düzgün bir şekilde çalışabilirken oyun veya profesyonel tasarım programları gibi uygulamaları kullanmak isteyenlerin 16 veya 32 GB kapasiteli RAM’e sahip olması gerekir. Elbette kapasite ne kadar yüksek olursa hafıza da o kadar pahalı olacak.