ECC ram ile normal RAM farkı nedir?

ECC, Hata Düzeltme Kodu anlamına gelen Error Correcting Code’un kısaltmasıdır ve genellikle belirli özelliklere sahip bir RAM türünü ifade etmek için kullanılır. Bu bellekler, bazı durumlarda hataları tespit etme ve hatta belirli hatalardan kurtulma yeteneğine sahiptir.

Bireysel bir PC’nin yılda birkaç kez RAM sorunları nedeniyle çökmesi, mavi bir ekran vermesi ve yeniden başlatıldığında her şeyin sorunsuz çalışmaya devam etmesi hiçbir soruna neden açmıyor olabilir. Ancak, bunun kabul edilemez olduğu ve RAM’lerin aktif olmadıkları sürenin minimuma indirilmesi gereken ekipmanlar vardır.

ECC ram ile normal RAM farkı

ECC olmayan olarak da belirtilen normal bir bellekte, her birinin bir bit depoladığı sekiz kapsül bulacaksınız. Bir ECC RAM’de bunlardan dokuz tane vardır. Bir kapsül, plastikle kaplanmış bir silikon çipten başka bir şey değildir. Bellek kartındaki bu öğelerin sayısını sayarak fiziksel olarak bir belleğin ECC olup olmadığını anlayabiliriz.

ecc non ecc

ECC RAM’ler sunucu ortamlarında kullanılmak üzere tasarlandıkları için genellikle normal ekipmanlara dahil edilmezler. Ama en azından onu kullanmak için ECC bellek destekleyen bir anakarta ihtiyacınız var.

ECC bellek normal belleğe göre daha pahalıdır. ECC belleğin hata kontrolü yapması nedeniyle genel olarak ECC olmayan bellekten daha yavaş oldukları bilinir.

Veritabanlarıyla çalışan ve önemli bilgilere sahip sunucular için ECC bellek kullanımı çok önemlidir. Normal bir bilgisayar için, normal bir bellek kullanmanın bir zararı yoktur.