Eski PC’ler için işletim sistemi

Teknolojinin evrimi durdurulamaz ve sonu yok gibi görünüyor. 2000’lerin başında, 20 GB’lık bir HDD’ye sahip olmak gerçek bir lükstü, RAM kapasitesi 60 MB’tan azdı ve birçok oyun 1.4 Mb kapasiteli disketler kullanılarak kuruluyordu.

Cep telefonumuzu veya oyun konsolumuzu iki yılda bir değiştirdiğimiz bugün, ortaya çıkmasına neden olduğumuz eski cihazların sayısı sonsuzdur. Eski PC’lere uygun bir işletim sistemi yükleyerek, sadece dijital atık üretmekten kurtulmakla kalmıyoruz, aynı zamanda bizi rahatsız eden eski cihazları yeniden kullanılabilir hale getiriyoruz.

Yani, evinizde zaten kullanımdan kaldırdığınız eski bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarınız varsa veya yeni bir bilgisayar almaya gücünüz yetmiyorsa ve şu anda sahip olduğunuz bilgisayarın kullanım ömrünü biraz daha uzatmak istiyorsanız, bu işinize yarayabilir. Bugün size eski PC’ler için o bilgisayara ikinci bir hayat vermenizi sağlayacak beş işletim sistemini sunuyoruz.

Chrome OS Flex

chrome os flex

Her zaman olduğu gibi dijital araçlardan bahsedecek olursak Google bazı projeleriyle karşımıza çıkıyor. Chrome OS Flex gerçekte nedir? Size söylediğimiz gibi, ister Windows ister MAC olsun, herhangi bir bilgisayarı Google markasının ultra hızlı dizüstü bilgisayarları olan Chromebook’a dönüştüren bulut tabanlı bir işletim sistemidir. Chrome OS’un en büyük avantajı, entegre Google araçlarının kullanılmasıdır; bu, eğer temel kullanım amacımızsa, bilgisayarımızı neredeyse herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını yüklememize gerek kalmadan kullanmamıza olanak tanır.

Gerçekten dikkate değer bir başka husus da, bilgisayarın kaynaklarından bağımsız olarak işletim sistemi güncellemelerine erişebileceğimizdir, dolayısıyla bilgisayarımızı yeni Chrome OS güncellemeleriyle güncellemek basit ve sürekli olacaktır. Sonuç olarak bazı programların kurulumu konusunda biraz kısıtlı olabileceğini ya da oyun için tasarlanmadığını söyleyebiliriz, her ne kadar oyun için tasarlanmış bazı Chromebook’lar olsa da aslında performansını oyun oynamaya dayandıran bir işletim sistemi değil.

Zorin OS

zorin os

Teknoloji ve işletim sistemleri dünyasına uzaktan da olsa dahilseniz, muhtemelen Zorin OS’yi duymuşsunuzdur ve bu işletim sistemi, çok yönlülüğü, kullanım kolaylığı ve güvenliğinin yanı sıra sağladığı avantajlar nedeniyle taktir alıyor. Evimizdeki neredeyse tüm eski bilgisayarlara etkileyici bir hız kazandırıyor.

Zorin OS’nin, Linux tabanlı işletim sistemine büyük özen gösterdiği için, mobil cihazlarımızla tam senkronizasyondan uyumluluğa kadar hiçbir işlevsellikten vazgeçmeden, zarif bir sisteme sahip olmamız hiç de şaşırtıcı değil. Gereksinimleri minimum düzeydedir (1 GB RAM veya 64 bit işlemciden) ve kurulumu çok hızlıdır.

Winter Os

winter os

Eski bilgisayarınız için oyun oynayabileceğiniz bir işletim sistemi arıyorsanız, size hız kazandırmanın yanı sıra, mevcut bilgisayarınızın işlevlerini koruyan ve ona performans sorunları yaşamadan oyun oynayabileceğiniz bir destek sağlayan bir işletim sistemi Winter OS’yi denemelisiniz.

Winter Os, bilgisayarınızın hızını artıran Windows tabanlı bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi, bilgisayarımızın CPU’sunun minimumda çalışmasını ve daha az kaynak tüketmesini sağlamak için normalde özelleştirme veya izlemeye dayalı olarak arka planda çalışan Windows “ikincil” işlevlerinin çoğunu devre dışı bırakır. Bu sadece eski bir PC’ye ikinci bir hayat verebileceğimiz anlamına gelmiyor, aynı zamanda onu daha da optimize etmek için iyi kaynaklara sahip mevcut bir PC’ye kurabileceğimiz anlamına da geliyor.

Üstelik Windows tabanlı olduğu için alışık olduğumuz programlarla hala tam uyumlu olduğundan bilgisayarımızı yapılandırırken büyük bir esnekliğe sahip olacağız. Ve bu, bu işletim sisteminin güzelliğidir; o kadar özelleştirilebilir ki, PC’mizi ihtiyacımız olana göre uyarlamamıza olanak tanıyor ve eğer durumumuz yalnızca oyun oynamak için bir PC yapmaksa ve diğer her türlü kullanımı unutmak istiyorsak, tüm gereksiz sürücüleri devre dışı bırakabiliriz ve yalnızca istediğimiz şeyle baş başa kalabiliriz.

Endless OS

Endless OS

Endless Os iki ana sebeple doğdu: Ülkeler arasındaki dijital uçurumu azaltmak ve sürekli ekipman değişiminden kaynaklanan dijital çöpleri ortadan kaldırmak.

Linux tabanlı Endless OS, sahip olduğu kaynaklara bakılmaksızın her türlü eski bilgisayar için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Bu sayede Endless projesi, en gelişmiş ülkelerdeki eski ve kullanımdan kaldırılmış cihazları, daha az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde yeniden kullanılmasına olanak sağlamayı amaçlar.

Endless OS, internet bağlantımız olsa da olmasa da eski bilgisayarımızı günlük kullanım aracı olarak kullanmamıza olanak tanıyan bir sürü önceden yüklenmiş uygulamayla birlikte gelir. Aynı zamanda sezgisel sistemlere dayalı olarak büyük bir kullanım kolaylığına sahiptir.

MX Linux

mx linux

Linux bir kez daha burada yeniden karşımıza çıkıyor ve dijital dünyanın en tanınmış pengueninin eski işletim sistemi, geliştiricilerin bize neredeyse özel yapım işletim sistemleri getirmesine olanak tanıyan geniş bir esnekliğe sahip.

MX Linux, kararlılığı ve performansıyla tanınan Linux’un hafif sürümlerinden biridir. Systemd’i kullanmamasıyla dikkat çekiyor ve uzmanlara göre şu ana kadar Debian’ın en iyi sürümlerinden biri olan “Bullseye” Debian sürümünü temel alıyor.

MX Linux, gerçekten hafif olacak ve eski PC veya dizüstü bilgisayarları yeniden canlandıracak, onlara ikinci bir hayat verecek ve üçüncü taraf uygulamaları iyi bir şekilde destekleyen her PC’ye ekstra stabilite sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.