D-Sub nedir?

Cihazlar arasındaki iletişim, otomasyonun temelidir. Kablosuz bağlantılar sürekli gelişmekte olsa da parazite karşı hassastır ve sinyal iletiminde belirli bir gecikme ile karakterize edilirler, bu nedenle çoğunlukla akıllı ev sistemlerinde kullanılırlar ve endüstride çok daha az sıklıkla kullanılırlar.

Kullanılan endüstriyel cihazlar arasındaki iletişim beklentileri yıllar geçtikçe değişmiş ve onlarla birlikte yeni teknolojiler ortaya çıkmıştır. Günümüzde bireysel ağ elemanları arasındaki iletişim için Ethernet kablolarının kullanılması yaygındır. Çok hızlı veri aktarımına izin verirler ve bu nedenle bilgisayarlar veya denetleyiciler ile yönetici aygıtlar veya operatör panelleri arasında karmaşık talimatlar iletebilirler. Bununla birlikte, bir süre önceye kadar endüstride bağlantılar D-Sub konnektörlerine dayalıydı.

D-Sub nedir?

D-Sub, elektronik cihazlar arasındaki iletişim için kullanılan bir konnektör ailesidir. Adındaki “D” harfi, fişin veya prizin karakteristik şeklinden bu harfe benzemesinden gelmektedir. Birçok D-Sub soket türü vardır. Standart versiyondaki en küçükleri 9 pinli, en büyükleri ise 104 pinlidir.

D-Sub konnektörlerin geçmişi 1950’li yıllara dayanmaktadır, ancak günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bunun bir nedeni, pek çok yerin, en yaygın olduğu geçen yüzyılda yapılan cihazları halen kullanmasıdır. D-Sub konnektörlerinin en popüler uygulaması RS-232 ve RS-485 arayüzleri aracılığıyla iletişimdir. Endüstriyel depolarda kullanılan cihazlar arasında az çok kapsamlı bağlantı ağları kurmanıza olanak tanır.

Bu arayüzlerden ilki olan RS-232, geçmişte esas olarak uç cihazları ve yazıcı veya klavye gibi çeşitli çevresel cihazları bilgisayara bağlamak için kullanılıyordu. Ayrıca bilgisayarı modeme bağlamak için de kullanıldı. Günlük kullanımda yerini artık büyük ölçekte kullanılan USB ve Ethernet konektörleri aldı.

D-Sub arayüzleri RS-232 ve RS-485

Ancak endüstride RS-232 hala kullanılmaktadır. Bazı işletmelerde hala bilgisayar ile PLC modülleri veya HMI panelleri arasındaki iletişim için kullanılmaktadır. Ancak bir dezavantajı var. RS arayüzünün kullanımı maksimum 15 metre uzunluk ve 20 Kbit/s hız ile mümkündür. Daha uzun kablolarda voltaj düşüşleri, sinyali bağlı cihaza etkili bir şekilde iletemeyecek kadar büyük olabilir. Başlangıçta Modbus protokolünü kullanmak için RS-232 kullanıldı, ancak zamanla bu işlev RS-485 tarafından devralındı.

RS-485 bir bakıma RS-232 arayüzünün bir uzantısıdır. Çeşitli cihazlar arasında veri yolu şeklinde veri aktarımına izin verir. Bahsi geçen arayüzden daha hızlıdır ve parazitlere karşı daha dayanıklıdır. RS-485, 10 metreye kadar uzunlukta 35 Mbit/s hızında çalışabilmektedir ancak ihtiyaca göre tek bir kablonun uzunluğu 1200 metreye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca RS-485 protokolü kullanılarak 32 cihaz bağlanabilmektedir.

Tekrarlayıcı, bir hat üzerinde çalışan ek cihazları bağlamanıza veya ayrı cihazları bölebilecek mesafeyi 1200 metre daha artırmanıza olanak tanır. RS-232’den farklı olarak 485, daha basit olan 232 arayüzünden daha uzun mesafelerde çalışmasına olanak tanıyan bir diferansiyel voltaj kullanır.

D-Sub kullanım alanları

Çoğu durumda RS-232 veya RS-485 protokollerine dayalı ağ oluşturmanın hala çalışıyor olması nedeniyle şirketler hala D-Sub konektörlerini kullanıyor. Profibus DP ağlarında Modbus RTU ağlarının yanı sıra RS-232 ve RS-485 konnektörleri yani D-Sub konnektörleri de kullanılmaktadır.

D-Sub konnektörleri bazen karmaşık komutların iletilmesine gerek olmadığı durumlarda kontrol için kullanılır. D-Sub konektörünün karakteristik bir unsuru, fişin her iki tarafındaki vidalardır. Fişin prize düzgün şekilde sabitlenmesine yardımcı olurlar, aynı zamanda yanlışlıkla fişinin prizden çekilmesine karşı da koruma sağlarlar. D-Sub konnektörlerinin demiryolu endüstrisinde hala yaygın olmasının nedenlerinden biri de budur.

Bağlantının cıvatalarla sabitlenmesi, titreşimin bağlantıya etkisi nedeniyle kablonun gevşemesi riskini azaltır. Hareket eden bir trenden bahsettiğimizde, titreşimlerin küçük olmadığı ve aslında aşırı durumlarda bujilerin gevşemesini etkileyebileceği inkar edilemez.

D-Sub konektörlerinin en popüler ancak güncel olmayan uygulaması, monitörleri bağlamak için kullanılan klasik VGA konektörüdür. Başlangıçta bu standardın yerini DVI konektörü aldı, ancak zamanla monitörlerin bilgisayara bağlandığı en popüler konektör HDMI haline geldi.