MAC filtreleme nedir?

Yönlendiricimiz, güvenliği artırmak, parametreleri yapılandırmak ve sonuçta cihaz ayarlarını kişiselleştirmek için kullanabileceğimiz bir dizi seçeneğe sahiptir. Elimizde bulunan farklı modellerde bulabileceğimiz birçok özellik bulunmaktadır. Çoğu modern yönlendiricide veya modemde bulunan en yaygın özelliklerden biri MAC filtrelemedir. Bu yazımızda ne olduğunu ve ne için olduğunu açıklayacağız.

MAC filtreleme nedir?

Öncelikle MAC adresinin ne olduğunu açıklamamız gerekiyor. Bu terimle, bir cihazı tanımlamaya yarayan bir dizi alfasayısal karakterden bahsediyoruz. Her birinin cihaz modelini, markasını vb. yansıtan kendi numarası vardır. Bu şekil yönlendiriciye bağlanan cihazı tanımlar. Farklı bir terim olduğu için IP adresinden ayırt edilmesi gerekir. Yönlendirici, kendisine bağlanan tüm cihazların MAC adresini algılar.

MAC adresi her ağ kartında bulunur. Bu, bir bilgisayarın birden fazla adrese sahip olabileceği anlamına gelir. Bu, yönlendiriciye kabloyla bağlanmak için bir ağ kartımızın ve ayrıca Wi-Fi aracılığıyla bağlanmak için başka bir ağ kartımızın olması mümkün olduğu için böyledir.

Artık anlattığımız bu temel bilgileri bilerek MAC filtrelemenin ne olduğu konusunda artık kabaca bir fikir sahibi olabiliriz. Temel olarak belirli bir MAC adresine sahip cihazların yönlendiriciye erişmesine izin vermekten oluşur. Yaptığımız şey, yönlendiriciye hangi cihazların bağlanmasına izin verebileceğini ve hangilerini engelleyeceğini söylemektir.

Genel olarak bir beyaz liste oluşturabileceğimizi unutmayın. Bu, yönlendiriciyi, yapılandırdıklarımız dışındaki tüm cihazları engelleyecek şekilde yapılandırabileceğimiz anlamına gelir. Diyelim ki evimizde iki bilgisayar, üç cep telefonu ve internet erişimi olan bir televizyonumuz var. Her birinin MAC adresini bilmek, yönlendirici yapılandırmasında bir beyaz liste oluşturmamıza ve bu bilgisayarların ağa erişmesine izin verirken diğerlerini engellememize olanak tanır.

MAC filtreleme yeterince güvenlik sağlar mı?

Elbette MAC filtrelemenin gerçekten etkili bir güvenlik önlemi olmadığını da belirtmek gerekir. Cihazların yönlendiriciye bağlanmasını engelleyebileceği doğrudur. Diğer yabancı bilgisayarların bağlantısını engelleyebilir, ancak bu yalnızca bundan kaçınmak için gerekli bilgiye sahip olmayan kullanıcılar için gerçekten işe yarayabilir.

Bu nedenle, yönlendiricimizi tamamen korumak istiyorsak bu dikkate almamız gereken bir önlem değildir. Bunun yerine, örneğin belirli bir cihazın bağlanmasını engellemek istiyorsak bunu kişisel kullanım için kullanabiliriz. MAC filtrelemesi yaptırarak yönlendiricinin tamamen güvenli olacağına inanmamalıyız.

Yönlendiricimizin güvenliğini sağlamak için daha iyi diğer yöntemleri dikkate alabiliriz. İlk ve en önemli şey her zaman fabrika ayarlarını değiştirmektir. Bu, yönlendiriciye erişmek için Wi-Fi ağının adını, şifresini ve kimlik bilgilerini değiştirmemiz gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca mantıksal olarak tamamen güvenli bir Wi-Fi anahtarı oluşturmamız gerekecek. Bu şifre harfler (büyük ve küçük harf), rakamlar ve diğer özel sembolleri içermelidir. Bunların hepsi tamamen rastgele bir şekilde.

Ayrıca kullanacağımız şifreleme güvenliği sağlamak için gerekli olacaktır. WEP gibi güncelliğini yitirmiş şifrelemeden kaçınmamız önemlidir çünkü bu, uygun bilgiye sahip biri tarafından istismar edilebilir. Kullandığımız şifreleme türü, şifre kadar önemlidir. Sizlere farklı anahtar türlerinden bahsettiğimiz bir makale bırakıyoruz.

Son olarak, birçok kullanıcının gözden kaçırdığı bir şey, yönlendiricinin doğru şekilde güncellenmesinin çok önemli olduğudur. Yönlendirici donanım yazılımını güncelleyebiliriz ve bu kesinlikle tavsiye edilir. Bazen bilgisayar korsanlarının saldırı gerçekleştirmek için kullanabileceği güvenlik açıkları ortaya çıkar. Bu sorunları düzeltmek için yamalar ve güvenlik güncellemeleri yayınlayanlar üreticilerin kendileridir.

MAC filtreleme ne işe yarar?

MAC filtrelemenin ne olduğunu ve neden güvenliği artırmaya gerçekten yardımcı olan bir önlem olmadığını gördük. Şimdi bunu kullanmanın neden ilginç olabileceğine dair bazı noktaları açıklayacağız. Yönlendiricimizde bulunan ve istediğimiz zaman yapılandırabileceğimiz bir alternatif daha.

Beyaz liste oluşturmak

MAC filtrelemeye verebileceğimiz kullanımlardan biri beyaz liste oluşturmaktır. Bu şekilde belirli sayıda cihazın yönlendiriciye sorunsuz bir şekilde bağlanabilmesini sağlayabiliriz. Örneğin güvendiğimiz ve internete girmek için kullanacağımız bilgisayarımızı, cep telefonumuzu ve diğer ev cihazlarımızı seçebiliriz.

İnternete erişmeye çalışan ve bu beyaz listeye ait olmayan bilgisayarların geri kalanı otomatik olarak engellenecektir. Elbette bahsettiğimiz gibi bu bloğu aşmak için kullanılabilecek yöntemler mevcut ancak en azından ev kullanıcısı seviyesinde ve gerekli bilgiye sahip olmayanlar için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bir cihazın bağlanmasını önlemek

Ayrıca belirli bir cihazın bağlanmasını da engelleyebiliriz. Temel olarak yaptığımız şey, şifreyi doğru girdiği sürece herkesin ağımıza girmesine izin vermektir, ancak belirli bir MAC adresi engellenecektir. Örneğin bağladığımız bir web sunucusunun belirli bir zamanda internete erişmesini istemiyorsak kullanışlı olacaktır.

İnternet verilerini kaydetmek

4G Wi-Fi yönlendiricimiz varsa bu özellikle ilginçtir. Geniş bant bağlantısı yerine mobil veri kullanıyor olabiliriz ve bu da tarifeyi tüketebileceğimiz anlamına gelir. Engellemek istediğimiz MAC adresleriyle bir plan oluşturursak, bilgisayar veya cep telefonu gibi belirli cihazları bağlayacağız ve geri kalanların interneti olmayacak ve bu şekilde veri tasarrufu sağlayacağız.

Kısaca bu yazımızda MAC filtrelemenin ne olduğunu anlattık. Ayrıca güvenlikten ve yönlendiriciyi gerçekten korumak istiyorsak bunun neden dikkate almamız gereken bir önlem olmadığından da bahsettik.