Ramler hangi slotlara takılmalı?

RAM’in hangi slotlara takılacağı, PC’nin sergileyeceği performans açısından çok önemlidir. RAM belleği çift kanala yerleştirmek, oyun bilgisayarının işlemci ve belleğinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, doğru şekilde yapmamız gereken bir işlemdir. Çift kanal önemlidir ve yanlış bağlanması büyük bir performans sorununa neden olabilir. O yüzden burada kalın çünkü size RAM belleği hangi slota ve nasıl doğru şekilde takacağınızı öğreteceğiz.

Çift Kanallı RAM neden önemlidir?

RAM’i çift kanala yerleştirmek neden bu kadar önemli? Temel olarak, çoğu işlemcinin bellek denetleyicisi aynı anda iki RAM kanalıyla iletişim kurabilir. Yani iki farklı RAM’den aynı anda veri alıp alabilmektedir. Bu, Çift Kanallı bellekleri kullanarak iki kat bant genişliği elde edeceğimiz anlamına geliyor. İşlemcimiz, bellek alanında iki farklı yerde, iki farklı RAM modülü ile aynı anda çalışabilecek ve bellekteki bilginin iki katını elde edebilecek.

Bilinen CPU ve bellek performans farkı nedeniyle bu giderek daha önemli hale geliyor. İşlemciler her zaman daha güçlü oluyor ve bellek hızından çok daha hızlı ilerliyor. Bellek bir performans sınırlaması haline gelir ve yavaş belleklerin kullanılması oyunlarımızın ve programlarımızın performansını önemli ölçüde etkiler.

Tek kanallı RAM kullanımının performansı yok edebileceğini vurgulamak istiyoruz. Ve entegre bir ekran kartı veya iGPU ile oynarsanız bu durumun ortaya çıkması uzun sürmez. Hemen hemen herkes özel bir ekran kartıyla oynuyor ancak entegre ekran kartıyla oynayanlar, çift kanal kullanmanın performansı iki katına çıkarabileceğini bilmelidir. Bunun nedeni, ekran kartının işlemci çipinin üzerinde olması nedeniyle, bir kanalın entegre GPU için, diğer kanalın ise CPU için kullanılabilmesidir.

Yine de bilgisayarınız ne olursa olsun çift kanallı olması ve RAM’i doğru yerleştirmeniz önemli, bakalım nasıl olacak.

RAM belleği Çift kanala adım adım yerleştirme

RAM belleğimizi Çift Kanala yerleştirebilmek için öncelikle belirtmemiz gereken şey, birden fazla bellek modülümüz olması gerektiğidir. 2 modülümüz varsa, 4 modülümüz varsa nasıl yerleştireceğimize bakalım.

4 özdeş modülle cevap basit. Hepsini bir araya getirin çünkü başka yolu yok. RAM’ler çift kanalda sorunsuz çalışabilecektir; ancak tüm DIMM’lerin doldurulmasının belirli bağlamlarda bellek kararlılığı açısından sorun olabileceği doğrudur. Peki anakartımızda 8 adet RAM slotumuz varsa ne olur? Bu nedenle çift kanallı bir kurulum değil, dört kanallı bir kurulum yapıyoruz.

Şimdi çift kanala 2 modülü nasıl yerleştireceğimizi ve bunu nasıl yapacağımızı görelim. Bu en yaygın olan durumdur. Bellek yerleştirmek için 4 slotlu bir kartta 2 RAM modülümüz var. Nereye takılmalı? Plakalarda yer alan 4 modülden ilk iki modül bir bellek kanalıdır. Son ikisi başka bir bellek kanalıdır.

ram slotları
Önerilen RAM takma slotları

Yani modüllerimizle yapmak istediğimiz şey onları aynı hafıza kanalına değil farklı hafıza kanallarına yerleştirmektir. Bu, belleği alternatif yuvalara bağlamamıza yol açıyor. Kesinlikle yapabileceğimiz en iyi şey onları plakanın ikinci ve dördüncü yuvalarına monte etmektir. Çünkü? Çünkü bu şekilde CPU’muzun soğutucusu için daha fazla yer bırakacağız.

Çift Kanalda kullanmak için 2 veya 4 adet RAM bellek modülü yerleştirilmesi durumlarını zaten gördünüz, peki 3 tane RAM bellek olursa ne olur? Bu olabilecek bir şey çünkü hafıza kapasitemizi biraz genişletmek isteyebiliriz. Şans eseri, 3 bellek modülüne sahip çift kanalı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak iki farklı durumu birbirinden ayırmak gerekir.

1. Aynı kapasitede iki modülümüz ve iki katı kapasiteli bir modülümüz var. Örneğin 2x4GB ve 1x8GB. Bu durumda, çift kanal sanki iki küçük modülü “birleştiren” 2x8GB’ımız varmış gibi çalışacaktır.

3lu kurulum cift kanal ram

2. 3 modül dışında bir konfigürasyona sahipseniz anakartımız destekliyorsa “Flex mode”da çalışacaktır. Intel’in deyimiyle Flex modu veya asimetrik Çift Kanal konfigürasyonu, aynı anda belleğin bir kısmının çift kanalda, diğer kısmının ise tek kanalda çalıştığı anlamına gelir. Bu mod performansı biraz etkileyebilir ancak başka seçenek yoksa korkmadan kullanabilirsiniz.

RAM belleği anakarta nasıl takılır?

Bir bellek modülü takmak için anakart yuvasındaki tırnağı açmanız (bazı anakartlarda iki tırnak bulunur) ve RAM’deki çentiği anakart yuvasındaki çentikle hizalayarak doğru tarafı seçmeniz gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, RAM’i takın ve her iki sekmenin de kendiliğinden kapanması için biraz kuvvetle bastırın.

ram takma
RAM takma

RAM’in çift kanala doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol etmek için yapabileceğiniz en iyi şey CPU-Z veya AIDA64 gibi bir program kullanmaktır. Bu yazılım bize RAM ve onu nasıl monte ettiğimizle ilgili tüm ayrıntıları verir.