SSD ile HDD arasındaki hız farkı nedir?

HDD ile SSD arasındaki ikilem, yeni bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar satın almak için araştırma yaparken yaygındır. Neyse ki, bir SSD ve bir HDD arasında karar vermek karmaşık olmak zorunda değil. SSD’ler, HDD’lere kıyasla büyük bir gelişmedir. Peki bir SSD ile bir HDD arasındaki hız farkı nedir?

SSD’ler daha hızlı ve daha modern veri depolama cihazlarıdır. HDD’ler gibi terabaytlarca veri depolayabilirler, ancak HDD’lerin aksine, bir SSD’deki her veri parçasına anında erişilebilir. Bu, bir SSD ile büyük dosyaları dakikalar yerine saniyeler içinde yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

SSD’ler, HDD’lerden daha yüksek hıza sahiptir ve fiyat hariç diğer tüm kategorilerde daha iyidir. Bu açıdan bakıldığında, SSD’ler HDD’lerden daha iyidir. Bununla birlikte, SSD’lerin fiyatları düşerken, hala geleneksel HDD’lerden daha pahalıdırlar.

SSD ve HDD hız farkı

SSD’ler HDD’lerden 10 kata kadar daha hızlı veri okur ve 20 kata kadar daha hızlı veri yazar. Ek olarak, anakartta PCIe 3.0 yerine 4.0 konektörü kullanılıyorsa hız farkları daha da fazla olur.

SSD’ler, HDD’lerden o kadar büyük bir hız farkına sahiptir ki, tüm yeteneklerinden yararlanmak için yeni bir arabirim icat edilmek zorunda kalmıştır. Daha önce, sabit disk sürücülerinin piyasaya hakim olduğu günlerin varisi olan SATA arabirimini kullanıyorlardı. Bu, katı hal sürücülerine geçişte gerekli bir adım olan bir HDD’yi bir SSD ile kolayca değiştirmeyi mümkün kılmıştır.

Günümüzde katı hal sürücüleri, yeni bir SSD arabirimi olan NVMe sayesinde tasarlandıkları şekilde çalışabilir. Eski SATA sürücüler bilgilerin yalnızca bir kanal üzerinden aktarılmasına izin verirken, NVMe aynı anda birden fazla kanalı okuyabilen ve yazabilen birden çok kanal kullanır. Bu, NVMe sürücülerinin SATA sürücülerden çok daha hızlı veri okumasına ve yazmasına olanak tanır.

SSD, HDD’den neden daha hızlıdır?

SSD ile HDD arasındaki hız farkının temel nedeni, verilen depolanması ve okunması ile ilgilidir. HDD’ler, yazmak veya okumak için çok geniş bir yüzey alanı içerir. Bir sabit sürücüye veri okurken veya yazarken, fiziksel bir sensörün sürücüde döner tabla gibi doğru yere gitmesi gerekir.

Buna karşılık, SSD’ler, her biri tek bir bit veriye sahip trilyonlarca alandan oluşur. Bu alanların tümü, ilgili elektrik yüklerini okuyabilen bir çipe doğrudan bağlanır, bu da verilerin nasıl iletildiğidir. Flash bellek bu şekilde çalışır ve bu da inanılmaz derecede hızlı bilgi işlem anlamına gelir. Aslında o kadar hızlı ki, bir daha başka bir depolama türü kullanmak istemeyebilirsiniz.