M2 SSD Sata SSD farkı nedir?

Sabit sürücülerden bahsederken, SSD ve M2 sürücüler arasındaki farkları bilmek önemlidir. Bu kavramların netleşmesi, hedeflerimize ve aklımızdaki bütçeye göre bir sabit disk türü seçimi konusunda bir karar vermemize yardımcı olacaktır.

Bu yazıda size SSD’ler ile bir M2 SATA sabit sürücü arasındaki farkın ne olduğunu ve çevrimiçi sabit disk satın almak istiyorsanız neleri netleştirmeniz gerektiğini göstereceğiz.

SSD nedir?

Bu, depolama sabit disklerinin evrimidir. Önceden, HDD’ler vardı, ancak 2003’ten beri flash bellek kullanan, okuma hızını artıran ve çok daha hızlı erişen bu tür diskler kullanılmaya başlandı.

Yıllar geçtikçe, SSD’ler dayanıklılıklarını ve performanslarını büyük ölçüde geliştirdi. Bu sürücüler, yüksek dayanıklılıkları göz önüne alındığında genellikle hem kişisel bilgisayarlarda hem de sunucularda kullanılır.

M2 SATA disk nedir?

En yeni katı hal sabit diskler M.2 NVMe olarak adlandırılır. Bunların muazzam bir hızı var. SATA bağlantı noktaları üzerinden bağlanan SSD’lerin aksine PCIe bağlantı noktaları üzerinden bağlanırlar. Bu, çok daha hızlı olmalarını ve transfer genliklerinin daha büyük olmasını sağlar.

M2 SATA SSD’lerden daha hızlı olduklarından, 3D tasarım, video düzenleme vb. için ağır programlarla çalışması gereken kişiler için uygun olabilirler.

Bununla birlikte, M.2 disklerin gücü ve dayanıklılığı, uygun şekilde bakılan Sata SSD katı sürücülerinki kadar yüksek değildir, bu nedenle bilgisayar sisteminizle gerçekleştireceğiniz faaliyete bağlı olarak uzun vadede sizi neyin daha fazla telafi edebileceğini tartmanız gerekir.

Sata SSD’ler ve M2 diskler arasındaki temel farklar nelerdir?

Sata SSD’ler ve M2 diskler, şekil gibi farklı şekillerde farklılık gösterir. Geleneksel bir SSD’nin şekli genellikle 2,5 veya 3,5 inç civarındayken, M.2’ler daha küçük, daha özel bir boyuta sahiptir.

Öte yandan, tartışıldığı gibi, SSD ve M2 farklı bir arabirim kullanır (SSD’ler için SATA ve M2’ler için PCIe). Bu, ikincisinin daha yüksek bant genişliğine ve daha hızlı aktarım hızına sahip olmasıyla sonuçlanır. Genel olarak, bir M.2’nin performansı genellikle bir SSD’den daha hızlıdır. Bunu, örneğin işletim sisteminin ve uygulamaların yükleme süresinde fark edeceksiniz.

Boyut veya depolama kapasitesi söz konusu olduğunda, bunları çok çeşitli boyutlarda bulacaksınız. Son olarak, bir M.2’nin fiyatının genellikle SSD’lerden biraz daha yüksek olduğunu unutmamalısınız.