Ekran kartı anakartın neresine takılır?

Bir ekran kartının doğru şekilde nasıl takılacağı konusunda basit ve hızlı bir giriş hazırladık! Sadece 5 adımda bunu nasıl yapacağınızı öğrenin.

Ekran kartı belki de masaüstü bilgisayarının en pahalı bileşenidir, bu nedenle özellikle montaj sürecinde ona zarar vermekten korkarız. Gönül rahatlığıyla, bu adımları takip ederek, bunu kesinlikle hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapacaksınız.

Ekran kartı nasıl takılır?

Aşağıda vereceğimiz tavsiyelerin tamamını sırasıyla uygulamanızı tavsiye ederiz çünkü bunlar mantıklı bir gelişim izlemektedir. Birini atladığınızda hiçbir şey olmaması mümkündür, ancak korkuları başka bir güne bırakalım.

1. Eski ekran kartının sürücülerini kaldırın

Acele etmek iyi bir şey değil ve hepimiz ekran kartını mümkün olan en kısa sürede kurmak istemenin “endişesini” hissettik, ancak önce bilgisayarı hazırlamanız gerekiyor. Eski ekran kartının sürücülerini kaldırmalıyız.

Ayarlar uygulamasından “Uygulamalar” kısmına gidin. Eski ekran kartınız AMD ise Adrenalin veya AMD’yi arayın; NVIDIA’ya gelince, ismi NVIDIA ila başlayan her şeyi kaldırın.

nvdia sürücüler

2. Bilgisayarı kapatın, kasayı açın ve bağlantıları kontrol edin

Eski ekran kartınızla ilgili her şeyi kaldırdıktan sonra bilgisayarı kapatacağız ve güç kablosunu güç kaynağından çıkaracağız. PC kasasını, genellikle cam veya metakrilat panelin bulunduğu sol yan kapaktan (kutuya önden bakarsak) açmaya devam ediyoruz. Açıldıktan sonra aşağıdakileri yapmalıyız:

Zaten kurulu bir GPU’nuz varsa, ona bağlı olan HDMI/DisplayPort kablolarını dışarıdan çıkarıyoruz, vidasını söküp çıkarıyoruz. Bunu kaldırmak için PCI-Express yuvalarında genellikle “güvenli” düğme olarak bulunan düğmeyi kullanın. Asla güç kullanmayın, yavaşça ve bir yandan diğer yana bize doğru çekin; Aksi halde slota ve anakarta zarar verebiliriz.

Sahip olduğunuz PCIe bağlantılarını kontrol edin çünkü kesinlikle ekran kartına özel olarak güç vermemiz gerekiyor. Bu, ekran kartı sorunundan çok güç kaynağı sorunudur, bu nedenle satın alırken bunu aklınızda bulundurun.

ekran karti guc kablolari

3. Ekran kartını anakarttaki PCI-Express yuvasına (x16) takın

Ekran kartı nasıl takılır diye sorulduğunda asıl cevap şu oluyor: Ekran kartını PCI-Express x16 slotuna takmanız gerekiyor. Genellikle GPU için kullanıldığı için çoğu anakartta güçlendirilmiş bir yuva olan “soket”ten sonraki ilk yuvadan bahsediyoruz.

Neden diğerleri değil de bu? Çünkü çoğunda takılması gereken yer, PCIe 3.0 veya 4.0 olmasına bakılmaksızın x16 olacaktır. PCI-Express 4.0 veya 3.0 kullanıldığında ekran kartlarında performans farkı yoktur, aksine 16’dan az şerit kullanıldığında sorun olur.

Ekran kartını takmaya gelince, kilitleme düğmesini kullanarak ana yuvaya yerleştirin ve ardından sağlam ve gevşemeyecek şekilde vidalayın. Geriye kalan tek şey PCIe kablolarını güç kaynağından bağlamaktır.

ekran karti slot

4. HDMI veya DisplayPort kablosunu ekran kartına takın

DP’nin ortaya çıkmasından sonra DVI anlamını yitirdiği için genellikle HDMI veya DisplayPort olan video çıkışlarıyla ekran kartının kurulumunu tamamlayacağız. Geriye kalan tek şey bilgisayarı açmak ve monitörün görüntüyü göstermesini sağlamaktır.

Monitörün görüntü vermediğini görürseniz başka bir bağlantı deneyin veya HDMI/DisplayPort kablosunu monitörden ana karta bağlayın . Öncelik monitörün bir görüntü vermesidir ve biz de her şeyin son adımını yapabiliriz.

ekran karti monitor girisleri

5. Ekran kartı sürücülerini yükleyin

Ekran kartının doğru çalıştığını varsayarsak, bu bileşenin sürücülerini nasıl kuracağımızla ilgili bu son adımı bilmemiz gerekiyor. Windows’tan başlayarak, herhangi bir şey yüklememiş olmamız durumunda, modelimiz için sürücüleri bulmaktan genellikle Windows Update sorumludur.

Aynı şekilde NVIDIA veya AMD destek sayfasına giderek sürücüleri manuel olarak yüklemenizi tavsiye ederim. Hem bir web sitesinde hem de diğerinde doğru parametreleri (modelimiz, serimiz vb.) seçmeliyiz.

Sürücüleri indirdikten sonra her zaman ne kuracağınıza bir göz atmanızı öneririm çünkü AMD ve NVIDIA genellikle isteğe bağlı yazılımlarını paketlerinin içine dahil ediyor. Örneğin çoğunuzun NVIDIA Broadcast’i kullanacağını düşünmüyorum, dolayısıyla gerekli olmadığını düşündüğünüz şeylerin işaretini kaldırabilirsiniz.