Bilgisayarım kaç MHZ ram destekliyor?

Bilgisayarımın anakartının kaç mhz RAM desteklediğini nasıl bilebilirim? Donanımınızı genişletmeye karar verirken hayal kırıklığına uğramamak için anakartınızla uyumlu bileşenler almanız önemlidir. Her anakartın takılabilecek RAM miktarının bir sınırı ve ayrıca bu RAM’in çalışabileceği frekansın bir sınırı vardır. Bu yazıda, anakartımızın desteklediği maksimum rakamları bulmaya çalışacağız.

RAM, bilgisayarımızın ana donanım bileşenlerinden biridir. Bu sayede işletim sistemi, içinde kullanılan programları, işlemlerini ve işlemci tarafından yürütülecek talimatları yükleyebilir. RAM belleği ne kadar fazla olursa, aynı anda kullanılabilecek program sayısı da o kadar fazla olur ve bilgisayarımızda gerçekleştirebileceğimiz iş yükü de o kadar fazla olur.

Takabileceğimiz maksimum RAM mhz neye bağlıdır?

Her anakartın üzerine kurulabilecek bir RAM sınırı vardır. Ve sadece miktar olarak değil, aynı zamanda bellek türü, örneğin DDR3, DDR4 veya başka bir DDR ise. Ancak bellek frekansı açısından da bir sınırımız olacak, yani örneğin 4000 MHz’lik bir RAM takarsak ve anakart yalnızca 2400 MHz’i destekliyorsa, belleğimiz maksimum hızda çalışmayacaktır.

Bu şekilde, kurabileceğimiz bellek miktarını, türünü ve sıklığını etkileyen faktörler şunlar olacaktır:

  • Anakart üreticisi ve modeli: Piyasada birçok anakart üreticisi var ve her biri performans ve fiyata göre bir ürün oluşturuyor.
  • İşlemci: RAM, doğrudan işlemci ile iletişim kurar. Anakart yonga setinin hangi işlemcinin kurulacağını belirleyeceği doğrudur, ancak işlemci de mevcut bellek hücrelerini ele alan işlemci olduğu için ne kadar RAM takılacağını belirleyecektir. Piyasada iki işlemci üreticisi var: Intel ve AMD. Her birinin birkaç nesil işlemcisi ve farklı güçleri var. Bu nedenle, anakartımıza ne kadar bellek takabileceğimizi bilmek için hangi işlemcileri ayrıntılı olarak bilmemiz gerekecek.
  • Yonga seti: Yonga seti, bellek miktarını değil, JEDEC profillerini kullanarak çalışabileceği hızı sınırlar.

Maksimum RAM hızı kapasitesini öğrenmek için anakart ve işlemci modelini bulma

Yapmamız gereken ilk şey, bilgisayarımıza hangi anakartı ve işlemciyi taktığımızı bilmek. Eğer marka ve modeli zaten biliyorsanız bu noktaya uymanıza gerek kalmayacaktır.

Bu noktada iki seçeneğimiz olacak. İlki, anakartımızın kutusunun tozunu almaktır (PC’yi parça halinde satın alırsak), orada sahip olduğumuz anakart modelini bir yerde bulacaksınız.

İkinci seçenek ise bilgisayarımızda hangi donanıma sahip olduğumuzu bize bildiren bir program yüklemektir. Aida 64, Everest, HWiNFO, CPU-Z vb. pek çok programla bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarım kaç mhz ram destekliyor

Almamız gereken bilgiler: Anakart modeli (Motherboard model), işlemci modeli (CPU model) ve yonga seti modeli (Southbridge model).

Anakart ve işlemcinin kaç MHZ RAM desteklediğini bulmak

Bunun için anakartımızın modelini arama motorunda aratıyoruz veya direkt üretici websitesinde buluyoruz. Anakartla ilgili üretici websitesi bağlantısına giriyoruz ve teknik özellikler kısmında ilgili bilgiyi buluyoruz. Anakartımızın 5333 MHz hızında ve Çift Kanalda DDR4 RAM’i destekleyen 4 adet DIMM yuvasına sahip olduğunu görüyoruz.

motherboard ram mhz destegi

Şimdi üreticinin bize işlemcinin desteklediği bellek hakkında verdiği bilgileri göreceğiz. Aynı şekilde işlemcinin üretici websitesi sayfasına gidiyoruz ve işlemcinin 3200 MHz’de toplam 128 GB DDR4 RAM’i desteklediği bilgisini ediniyoruz.

islemci ram mhz destegi