Bellek hızı nedir ve neden önemlidir?

Bellek veya RAM, herhangi bir teknolojik cihazın temel bir bileşenidir, çünkü sistemin ana belleği olarak çalışır ve önceden çözülmüş işlemleri ve işlemcisinin gerektiğinde bunları almak için erişebileceği talimatları depolamaya hizmet eder. Bu sayede işlemcinin ağır görevleri tekrarlamak zorunda kalması önlenir ve iş yükü optimize edilir.

Bellek neden önemlidir?

RAM belleğin depolayabileceği sonuçlar ve talimatlar yalnızca yüklediğimiz toplam miktara değil, aynı zamanda kullandığımız program veya uygulamanın özelliklerine de bağlı olacaktır. Genel olarak, ne kadar çok RAM’e sahip olursak, içinde depolayabileceğimiz çözümlenmiş işlem ve talimatların sayısı da o kadar artar ve performans da o kadar iyi olur.

RAM belleği bilgisayarımızda ne yaptığımıza bağlı olarak doldurulur ve boşaltılır. Bu nedenle, bir oyunu çalıştırdığımızda, söz konusu oyundan gelen önemli veriler ve talimatlarla doldurulur ve oyunu kapattığımızda, tüm bu verileri ve talimatları otomatik olarak ortadan kaldırarak onu diğer görevleri yerine getirmek için serbest bırakır. Dolayısıyla gerçek zamanlı çalışan, yaptığımız işe otomatik olarak uyum sağlayan ve aynı zamanda geçici olma özelliği taşıyan, yani bilgisayarı kapattığımızda tamamen boşaltılan bir bellek türüdür.

Bellek hızı nedir?

Bu bileşenin performansı, kapasitesi ve hızına göre belirlenir. Daha büyük miktarda RAM’e sahip olmak yalnızca daha fazla uygulama, program ve web tarayıcı sekmesinin açık olmasına izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda ne tür uygulamaları çalıştırabileceğimizi ve ne yapabileceğimizi de belirleyecektir. Bu nedenle bu kadar önemli bir bileşendir, çünkü yalnızca performansı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir cihazın olanaklarını da sınırlayabilir.

Örneğin, çok sınırlı miktarda RAM belleğimiz varsa, söz konusu uygulama veya programın taleplerine uyum sağlamak için kısmen veya tamamen boşaltılıp belirli bir sıklıkta yeniden doldurulması gerekecek ve bu da performansı olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bir uygulamanın veya programın gerektirdiği miktarda belleğe sahip değilsek, büyük olasılıkla çalışmayacaktır veya ciddi sorunlarla çalışacaktır.

Bellek hızı, RAM belleğin ulaştığı toplam bant genişliği tarafından belirlenir ve bu, çalışma frekansından ve veri yolunun genişliğinden etkilenir. Daha sınırlı bir veri yolu ile daha hızlı RAM’e sahip olmak, daha büyük bir veri yolu ile daha yavaş belleğe sahip olmaktan çok daha kötü bir sonuç sunabilir. Şu anda tüketici ekipmanlarında en uygun değer, çift kanalı etkinleştirmek için anakarttaki alternatif alanlara iki bellek modülü takarak elde edeceğimiz 128 bitlik bir veri yoludur.

Daha büyük bant genişliği, RAM ile işlemci gibi diğer bileşenler arasındaki iletişimin daha hızlı gerçekleşmesine ve daha kısa sürede tamamlanmasına olanak tanır. Bazı yapılandırmalarda bu bellek grafik çekirdeği tarafından da kullanılır ve bu durumlarda GPU’nun daha ağır verilere ve talimatlara erişmesi gerekeceğinden bant genişliğinin performansı üzerinde büyük etkisi olur.

RAM belleği karta lehimlenebilir veya çıkarılabilir modüller halinde olabilir. İkinci seçenek PC dünyasında en çok kullanılan seçenektir ve söz konusu bileşeni basit ve güvenli bir şekilde yükseltmemize olanak tanır. Şu anda en çok kullanılan bellek türleri, özellikle DDR4 ve DDR5 standartlarında Çift Veri Hızı ile dizüstü bilgisayar sektörüne ve mobil cihazlara odaklanan LPDDR4 ve LPDDR5’tir.