VRAM ile RAM arasındaki fark nedir?

Bir bilgisayarın belleği, işlemcinin mevcut tüm verileri taşımasını destekleyecek birim olduğundan önemlidir. Bu donanım ne kadar güçlü olursa her şey o kadar düzgün çalışır, ancak bir bilgisayar satın almak için araştırma yaparken iki farklı bellek türü ile karşılaşmış olabilirsiniz. Ve burada RAM ve VRAM arasındaki farklardan bahsediyoruz.

RAM kullanımı, bazı durumlarda önemli gereksinimlerden biridir. Belirli bir markadan ya da çalıştığı hertzden bahsetmiyoruz. Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, her ikisinin adında da RAM kelimesi geçmesine rağmen makinedeki konumlarının ve amaçlarının tamamen farklı olmasıdır.

Her ikisi de bir veri işlemcisinden veri yükleyen rastgele erişimli belleklerdir, ancak destekledikleri çipten farklı bir işlev için tasarlanmıştır. Aslında ikisinden birinin az kapasiteli olması, neyden bahsettiğimize bağlı olarak ciddi bir hız veya grafiksel yorumlama sorununa yol açabilir.

RAM ile VRAM farklılıkları

RAM olduğunu kesinlikle bildiğiniz şeye bir göz atarak başlayalım. Bu bellek, fiziksel olarak içinden bilgi akışı sağlayan çeşitli bellek modüllerinin bağlandığı bir plakadır.

Bu cihazların takılacakları kendi bölmeleri vardır ve bunu geliştirmek için her zaman aynı modele ihtiyacınız olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Aynı zamanda kutuyu aydınlatmak için renkli ışıklarla çok önemli bir estetik değişikliğe uğrayan cihazlardan biridir; pek çok kişi RGB versiyonlarının kullanımını tercih edecektir.

VRAM belleği ekran kartının içinde bulunur. Bu donanım, yalnızca video dosyalarını işleyebilir ve bu tür görevler için ek ve özel bir işlemci sağlar.

Ancak anakart, çalışması için yalnızca işlemci kartına bağlı değil, aynı zamanda çalışması için video RAM’ine de ihtiyaç duyuyor. Evet, “V” video içindir ve gördüğünüz diğer plaka gibi bilgilerin taşınmasından sorumludur.

Ancak bu iki cihazı karakterize eden tek şey bu değil. İyi veya kötü bir satın alma arasındaki farkı belirleyebilecek bir sermaye gereksinimi vardır.

RAM’in çıkarılabilir olduğu ve anakartla uyumlu farklı RAM’lerle değiştirilebildiği ortaya çıktı . Ancak VRAM grafik kartı plakasına sabitlendiğinden ve değiştirilemediğinden bu durum VRAM’de gerçekleşmez .

Bu nedenle yükseltilebilir olduğu için yanlış RAM’i seçebilirsiniz, ancak konu ekran kartı olduğunda ihtiyacınız olan iş için yeterli olan RAM’i seçmenizi öneririz.

Sahip olduğunuz ekran kartına benzer başka bir ekran kartı satın alabileceğiniz ve mümkünse bunları bir araya getirebileceğiniz doğrudur, ancak bu, başka bir çift RAM satın almaktan çok daha pahalıdır.

Bu, anakarta lehimlendiğinden ekran kartını değiştirmenin imkansız olduğu dizüstü bilgisayarlarda bile olabilir.

Ne zaman daha fazla RAM veya VRAM’e ihtiyacınız olur?

Bu soru birçok kullanıcı tarafından bir bilgisayar veya belirli bir bileşen seçerken sorulabilir. Gerçek şu ki sorunun cevabı çok basit, yani bilgisayar yavaş çalışıyorsa RAM’de sorun olur ve onu genişletmek zorunda kalırsınız.

Tam tersine akıcı bir şekilde çalışmayan ekran kartını çeken programlar ise yapılacak en iyi şey kartın sahip olduğu RAM miktarını gözden geçirmek ve özellikle kart eskiyse değiştirmeyi düşünmektir.