RAM gecikme süresi cl nedir, kaç olmalı?

RAM gecikme süresi, RAM’in bir veri sütununu işlemesi ve CPU’ya göndermesi için kaç saat döngüsü gerektiğini gösteren çeşitli parametrelerdir. Bununla birlikte, muhtemelen bu tanımlana yeterince net değil, ancak en kısa tanımı bu ve daha anlaşılır olması için şimdi biraz daha derine inelim.

Bu parametreler 5 veya 6 farklı kısaltma ile gösterilir, ancak bir RAM modülünün gecikmesini nitelendirmek için genellikle bunlardan yalnızca 2 tanesine bakarız. Aşağıdaki kısaltmalarla tanımlanırlar: CAS (veya CL), tRCD, tRP, tRAS, tRFC ve CR.

RAM gecikme süresi nedir?

RAM gecikme süresi ne kadar düşük olursa, bellek o kadar hızlı olur, çünkü verilerle dolu bir sütun gönderme eylemini yürütmek daha az zaman alır. Bu veriler daha sonra işlemci tarafından yorumlanacaktır, ancak bu zaten RAM’den bağımsızdır.

Bakılması gereken ana parametreler, yani CAS (bazen CL olarak anılır) ve CR’dir. İlki, Sütun Adresi Flaşı ve ikincisi Komut Oranı anlamına gelir. Hepsini aşağıda kısa ve detaylı olarak açıklayalım.

  • CAS (veya CL): RAM denetleyicisinin bir komut aldığı ve verilerin pinler tarafından CPU’ya gönderildiği andan itibaren gereken döngü sayısını gösterir.
  • tRCD: Bir sütundan satıra veri geçirmek için gereken döngüler.
  • tRP: Bir satırın önbelleğini boşaltmak için gereken, satıra yeni veri yüklemek için gereken döngüler.
  • tRAS: RAM’in verileri arka arkaya işlemesi ve depolaması için gereken minimum döngü sayısı
  • tRFC: Bir satırı güncelleştirmek için gereken döngüler.
  • CR: Kullanılacak bellek yongasının tanımlanması ile kullanılmaya başlanması arasında gereken döngüler.

Tüm bu parametrelerin sistemin hem performansı hem de kararlılığı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bunları değiştirmek için BIOS’a girmeniz gerekir, ancak ne yaptığınızı anlamıyorsanız, bunları standart olarak bırakmak daha iyidir.

XMP profilleri, tüm bu parametrelerin ayarlanmasından sorumludur. RAM modülleri, tüm anakartlarla uyumlu standartları kullanan JEDEC onaylı profiller içerir, böylece tüm bu RAM gecikme parametreleri üretildikleri andan itibaren belirlenir.

RAM gecikme süresi kaç olmalı?

RAM’in gecikmesi bize performansı hakkında bir fikir vermeye hizmet ediyor. Başta da söylediğimiz gibi, iki temel parametre önemlidir. Tipik olarak, RAM’ler hızlarına (MHz cinsinden), voltajlarına (v cinsinden) ve gecikmelerine (saat döngüleri cinsinden) göre belirlenir. Bu şekilde, bunun gibi RAM özelliklerini bulabiliriz: 4000 MHz 19-23-23-45 1.35V.

Yalnızca dört parametreyi gösterdikleri yerlerde, yukarıda yaptığımız listenin ilk dördü. Bu durumda ilk sayı olan CL 19 ise, RAM gecikmesinin CL19 olduğu söylenir. Sayı ne kadar düşükse o kadar iyidir, ancak RAM’in hızını da hesaba katmanız gerekir, çünkü söylediğimiz bu sayı, bir işlemi baştan sona yerine getirmek için gereken saat döngüsü sayısını gösterir.

Saatin hızı yalnızca frekansa göre belirlenir ve hız ne kadar yüksek olursa, döngüler o kadar hızlı tamamlanır. DDR’de atılan her adımda gecikme sürelerinin önemli ölçüde arttığını görmek yaygındır, ancak daha yüksek hızlar daha kısa döngüler anlamına geldiğinden genel kazanç daha iyidir.

Bu şekilde, RAM’in gecikmesini değiştirmek bilgisayarın performansını artırabilir, ancak günlük görevlerde genellikle büyük ölçüde fark edilmediği doğrudur. Dikkat edilmesi gereken bir değişiklik, bu sayıların her birini hesaplamak kolay olmadığından, daha yüksek voltajlı bir bellek profili seçmektir.