JavaScript için en iyi editör

JavaScript’in önemi son yıllarda artmaya devam etti. Aslında StackOverflow istatistiklerine göre JavaScript, Python, C# ve Java gibi popüler dilleri geride bırakarak son yılların en popüler programlama dili oldu. Peki JavaScript kodlamak için en iyi JavaScript editörü hangisidir? Burada en iyi 5 JavaScript editörünü derledik.

1. Visual Studio Code

Visual Studio Code

Visual Studio Code (VSCode), JavaScript düzenleyicileri arasında en önde gelir. Linux, macOS ve Windows’ta çapraz platform desteğine sahip Visual Studio Code, node.js modülleri ve JavaScript kodu için yerleşik kod tamamlama özelliğine sahiptir. Otomatik tamamlama, işlevin tamamlanmasının ötesine geçer ve ayrıca işlev geliştikçe belgeleme ve argüman bilgileri sağlar. Microsoft, topluluk katılımıyla harika bir iş çıkardı ve Visual Studio Code, ek zaman tasarrufu sağlayan güçlü uzantılar oluşturan canlı bir geliştirici topluluğuna sahip.

2. Sublime Text

Sublime Text

Geniş bir kullanıcı tabanına sahip ticari bir editör olan Sublime Text, sunduğu hız nedeniyle satın almaya değer görülüyor. JavaScript için güçlü bir düzenleyici ortamı oluşturarak eksikleri tamamlayan geniş bir geliştirici ve eklenti topluluğu var. Sublimen Text, dosyaları hızlı bir şekilde açar ve onu JS geliştirme için harika bir deneyim haline getirir. Akıllı sözdizimi vurgulama/akıllı kod tamamlama için Babel’den ve farklar ve itmeler için gitgutter’dan yararlanan Sublimelinter, kesintisiz ESlint ve JShint bağlamaları için Sublime’ı hızlı, yetenekli ve hafif bir JavaScript düzenleyicisi haline getirir.

3. Vim

vim editor

En eski ve hala çok popüler olan metin editörlerinden biri olan VIM, olağanüstü klavye kısayolu desteğiyle son derece özelleştirilebilir ve yapılandırılabilir. Uzun geçmişi ve klavyenin hakim olduğu arayüzü, mutlaka sahip olunması gereken güzel eklentilere, ALE, ESLint ve Flow’dan yararlanmanıza olanak tanıyan güçlü komut satırı desteğine sahip bir geliştirici topluluğu oluşturdu. VIM inanılmaz derecede özelleştirilebilir. VIM’e erken başladıysanız çok üretken olabilirsiniz ancak JavaScript geliştirmede yeni olanlar için VSCode, Sublime Text veya Jetbrains WebStorm daha iyi bir seçim olabilir.

4. WebStorm

WebStorm

Jetbrains WebStorm, sadık takipçileri olan ve düzenli olarak güncellenen ücretli bir editördür. WebStorm, Node.js, HTML ve CSS’de kodlama yardımı sunarak pazarlamaya katkı sağlıyor. Ayrıca Meteor, Angular, React, jQuery, vue.js ve electron gibi popüler JavaScript çerçeveleriyle yerleşik desteği de destekler. Github desteği IDE’de yerleşiktir ve diğer sürüm kontrol seçenekleri, git entegrasyonu, Mercurial, Perforce ve Subversion gibi resmi eklentiler aracılığıyla desteklenir. Sorunsuz komut satırı aracı entegrasyonunun yanı sıra test etme, izleme ve profil oluşturma entegrasyonuna sahip Node.js için yerleşik bir hata ayıklayıcı bu IDE’yi tamamlar.

5. Atom

Atom editor

Atom zaten sadık ve canlı bir geliştirici topluluğu kurmuştur. Paketler, gerçek zamanlı işbirliği ve eşdüzey kodlama, git ve github entegrasyonu ve daha fazlasını sunan gelişmiş entegrasyon seçenekleri sunar. OS X, Windows ve Linux desteğine sahip bir çapraz platform düzenleyici olan Atom, Electron üzerinde çalışır ve derinlemesine özelleştirme ve stile olanak tanır. Bir JavaScript geliştiricisi olarak Atom’u JavaScript, HTML, CSS ve Node.js kullanarak özelleştirebilirsiniz.