iPhone pil sağlığı düşmemesi için ne yapılmalı

iPhone pil sağlığı düşmemesi için yapılabilecek çok şey vardır, ancak önemli işlevleri kaybetmeden veya daha az kullanmadan iPhone’umuzun pilinin performansını artırmak, kolay bir şey değildir. Cihazın yanlış kullanımının, bileşenlerin büyük bir kısmının, özellikle de pilin zarar görmesine neden olacağı açıktır. Bununla birlikte, cihazın normal kullanımı durumunda da pil zarar görecektir, bu bariz bir şeydir, ancak bunu daha zararsız hale getirebiliriz. Bu nedenle, bu yazıda size iPhone’unuzun pilinin sağlığını iyileştirmek için bazı ipuçları sunuyoruz.

Pil sağlığınıza dikkat etmek için ipuçları

Pil sadece cihazın kullanımıyla yıpranmaz, açıkçası düzeltilemez bir şeydir, çünkü sonuçta bir kullanıcı bu tür bir ürün aldığında, endişelenmeden keyfini çıkarabilmek ve kullanabilmek ister. Bununla birlikte, bir yandan iPhone ile olan deneyiminizin çok tatmin edici olmasını etkilemeyecek, diğer yandan pil sağlığını iyi durumda tutmanıza yardımcı olacak dikkate alınması gereken bir dizi faktör vardır.

Tüm pillerin zamanla performans kaybeden bir dizi özelliği vardır. Cihazı satın aldığınızda pil %100’dür, ancak zaman geçtikçe bu maksimum kapasite kademeli olarak azalır. Bataryaya takıntılı olmamanız gerektiğini, normal kullanımda, doğru şarjlar yaparak, cihazı her zaman güncelleyerek, bataryanın her yıl %2-3 oranında bozulabileceğini unutmamak önemlidir. Fakat 500 döngüden sonra, Apple’ın pili en belirgin şekilde bozulmaya başlar.

Çevre koşullarına dikkat edin

iPhone’un hem kullanılırken hem de kilitlendiğinde veya doğrudan bir çekmecede uzun süre saklandığında her zaman iyi bir sıcaklıkta tutulması önemlidir. Apple’ın tavsiyelerine uyarak, ortamın neminin yoğuşmadan her zaman %0 ile %95 arasında değişmesi gerektiğini görüyoruz. Sıcaklıklar söz konusu olduğunda, aralığı 0 ila 35º Santigrat arasındaki sıcaklıklara genişletmelerine rağmen, her zaman idealin 16 ila 25º Santigrat arasında olacağını belirtirler.

Bu nedenle, cihazın yüksek sıcaklıklara veya çok aşırı neme maruz kalabileceği bir yerde yaşıyorsanız, tavsiyemiz iPhone’unuzu her zaman mümkün olduğunca güvenli tutmaya çalışmanızdır. Örneğin, yaz aylarında, asla güneşe koymayın ve nemin çok yüksek olduğu yerlerden uzak tutmaya çalışın. Ancak yılın sıcaklığın arttığı zamanlarda cihazın da aynı şeyi yapması normaldir, yukarıda bahsettiğimiz sınırlar içinde kaldığı sürece sorun olmayacaktır.

Otomatik kilit kullanımı

Herhangi bir işlev gerçekleştirmeden ekranın ne kadar süre etkin olduğunu belirlemek, ekranda aşınma ve yıpranmanın yanı sıra pilin bitmesine neden olur. Cihazın ne kadar süreceğini belirlemek için Genel Ayarlar sekmesine gidin ve arama kutusuna “Otomatik Kilit” yazın. Üzerine tıklarsanız, cihazın kapanması için geçen süreyi gösteren bir bilgi alırsınız. 30 saniye ile bir dakika arasında bir ekran kapanma süresine sahip olmak, şarj döngülerini tüketmenizi önleyecek, cihazın ömrünü uzatacak ve performansını optimize edecektir.

Hücresel veya Wi-Fi kullanımı

iPhone’unuzun performansını ve pil ömrünü artırmanın başka bir yolu da aynı anda kullanmadığınız özelliklerin kilidini açmaktır. Spesifik olarak, en yaygın olanlardan biri hücresel veya Wi-Fi uygulamalarıdır, çünkü birinin kullanımı otomatik olarak diğerinin hareketsizliğine neden olur. Her iki seçeneğin de etkinleştirilmesi, bu işlevlerin arka planda kullanılmasına neden olur ve uzun süre evden uzakta veya seyahatte olmamız durumunda pilin boşalmasını artırır. Bu nedenle her iki işlevden sadece birini kullanmak her zaman daha iyidir.

Wi-Fi kullanımıyla ilgili olarak, bazen herhangi bir Wi-Fi ağına bağlanmak için varsayılan Wi-Fi bağlantımız olabilir ve güvenilir ağlara Wi-Fi bağlantısı varsayılan olarak olmayabilir. Bu, iPhone’un sürekli olarak Wi-Fi sinyallerini aramasına ve yine pilin bitmesine neden olabilir. Kestirmeler uygulamasından bir otomasyon oluşturarak evden uzaktayken Wi-Fi’nin kapanmasını sağlayabilirsiniz. Tersine bir otomasyonla da eve yaklaştığınızda Wi-Fi’nin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Titreşim

Pil ömrünü ve sağlığını artırmak istiyorsanız, titreşime alternatifler var ve titreşimi kapatabilirsiniz. Touch ID veya Face ID’yi kullanarak iPhone’unuzun kilidini açın. Genel ayarlar ve tür, ses ve titreşimler kısmına girin. Burada titreşim özelliğini kapatabilirsiniz.

iPhone’unuzu bir süre kullanmayacaksanız

Yukarıdakilerden devam edersek, iPhone’u iyi bir mevsim için kullanmayacağınız zaman saklamanız gereken nem koşulları aynıdır, bu nedenle bir çekmece veya dolap ise bu parametreyi ve sıcaklığı iyi ölçmelisiniz. Ayrıca, cihaza doğrudan güneş ışığının çarpmadığından emin olun ve orijinal kutunuz hala varsa, dahili bileşenlerine zarar verebilecek toz toplamaması için içinde saklayın.

Apple’ın bu durumda en çok önerdiği şey, pil seviyesinin yaklaşık yarısı kadar olmasıdır. Ayrıca, cihazı günlük olarak kullanmayacak olsanız bile, zaman zaman açmayı deneyin ve birkaç saat kullanın ve ardından tekrar pil kapasitesinin yarısına kadar şarj edin. Bu, kullanılmamasına rağmen pilin iyi durumda kalmasını sağlayacaktır.

Sıcakken aşırı kullanmaktan kaçının

iPhone, bazı durumlarda çok yüksek iç sıcaklıklara ulaşabilir. Genellikle bunu uyaran ve güvenlik nedenleriyle kullanımını engelleyen bir mesaj görünür, ancak bu mesajı mümkün olduğunca önceden tahmin etmeniz önerilir. Bu nedenle, telefonun aşırı ısındığını fark ederseniz, birkaç dakika dinlenmesine izin vermek ve hatta mümkünse kapatmak daha iyidir. Buzdolabına koyarak veya buz torbası veya benzeri soğuk bir öğeye yaklaştırarak soğutmaya çalışmayın, çünkü sıcaklıklardaki kontrast iPhone için öldürücü olabilir.

Bununla ilgili olarak, şarj ederken iPhone’un sıcaklığını ve bunu nerede yapacağınızı da hesaba katmalısınız. Tüm cihazlar şarj edildiğinde sıcaklıklarını arttırır, bu nedenle bu elverişsiz dış yüksek ısı koşullarına eklerseniz, telefonun hasar görme riski yüksektir. Bu nedenle, aşırı ısınmadan muzdarip olmaması için iPhone’unuzu şarj ettiğiniz yere ve duruma her zaman dikkat edin.

Düşük güç modu

Bu konularla ilgili kırılması gereken bir başka efsane de, telefonunuzun tasarruf modunda olmasının kötü olabileceğini söyleyen efsanedir ki bu yanlıştır. iPhone’unuzu bu moddayken şarj ederek sizi etkilemediği gibi, pilin sağlığını da hiç etkilemez. Bu modun yaptığı şey, pilin daha düşük bir tüketime sahip olmasını sağlamak amacıyla belirli işlevleri kısıtlamaktır, ancak pilin bozulmasını olumsuz etkilemez.

Aslında, düşük güç modu, kullanıcıların belirli zamanlarda kullanabilmesi için yapılır, bu nedenle cihazın piline hiç zarar veremez. Açtığınızda fark edeceğiniz şey, belki de bazı animasyonların aynı şekilde akmadığıdır, ancak iPhone’un daha az pil tüketmesini ve dolayısıyla daha uzun süre dayanmasını sağlayan şey tam olarak budur.

iOS’un güncellenmesi her zaman tavsiye edilir

Aksini okusanız veya duysanız bile aklınızda bulundurmanız gereken bir ipucu daha, iPhone’unuzu her zaman mevcut iOS’un en son sürümüne güncellemektir. Apple’ın zaman zaman pil tüketiminin daha yüksek olmasına neden olan ve birçoğunu erteleyebilecek bir hatayı düzeltmek zorunda kaldığı doğrudur, ancak gerçek şu ki, bu her zaman tüketimi optimize etmekle ilgilidir. Güncelleniyor olmasının yanı sıra, iPhone en son güvenlik önlemlerine sahip olarak daha güvenli olacak ve görsel ve işlevsel yeniliklerin tadını çıkarabileceksiniz.

Bu nedenle tavsiyemiz, iPhone’unuzu her zaman Apple’ın yayınladığı en son sürüme güncellemenizdir. Tabii ki, işletim sisteminin indirilmesi ve yüklenmesi sırasında, tamamen olağan ve normal bir şey olduğu için cihazın normalden biraz daha sıcak olduğunu fark ederseniz endişelenmeyin.

Orijinal olmayan pilleri kullanmayın

iPhone pili zarar gördüğünde, bu onarımın Apple’a kıyasla sağladığı para tasarrufu nedeniyle onu değiştirmek için yetkisiz servislere gitmemiz anlaşılabilir bir durumdur. Bununla birlikte, garantiyi kaybetmenin yanı sıra, iPhone’un orijinal olarak algılamayacağı bir parça da takacağınız ve böylece pil sağlığıyla ilgili faydalı değerleri kaybedeceğiniz için ters etki yapabilir. Süresi ve optimizasyonu söz konusu olduğunda, deneyim uzun vadede çok daha kötü olabilir. Fiyatları değişebileceğinden ve aynı zamanda ilginç olabileceğinden ve her zaman orijinal parça olduklarından emin olarak Apple yetkili merkezlerine de danışabilirsiniz.

Ek olarak, pili değiştirme sürecinde belirli bilgi ve araçlara ihtiyaç duyulduğunu da hesaba katmalısınız, bu nedenle bunlardan hoşlanmıyorsanız, iPhone’u tamamen kullanılamaz hale getirme riskiyle birlikte cihazın diğer bileşenlerini ciddi şekilde tehlikeye atabilirsiniz.

Belirli arızaları fark ettiğinizde pili kalibre edin

Son olarak tavsiyemiz, iPhone pilinin belirli arızalar verdiğini fark ettiğinizde kalibre etmenizdir. Örneğin, iPhone’unuz kısa bir süre içinde bir pil yüzdesinden çok daha düşük bir pil yüzdesine geçerse, şarj etmemiş olmanıza rağmen aniden eskisinden daha fazla piliniz varsa veya %1’e ulaşmadığında iPhone pil yetersizliğinden kapanır. Bu işlem, pilin optimize edilmesine ve bu yabancı değerleri göstermemesine neden olur.

iPhone’unuzu doğru şekilde şarj edin

iPhone pilinin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını ve aynı zamanda uzun süre en iyi sağlık durumunda kalmasını istiyorsak, temel bir husus, nasıl şarj edileceğine dikkat etmektir. Bu, her zaman pil yüzdesine dikkat etmek veya pil bozulmasını takıntı haline getirmek anlamına gelmez. Düzenli olarak uygulanırsa iPhone’unuzun pilinin iyi durumda çok daha uzun süre dayanmasını sağlayacak bir dizi ipucu konusunda net olmanız yeterlidir.

iOS İçin Optimize Edilmiş Şarj’ı açmalı mısınız?

iOS 13 ve sonraki sürümlerden başlayarak, iPhone’ların Ayarlar > Pil içinde, Apple’ın optimize edilmiş şarj dediği şeyi etkinleştirmenize olanak tanıyan bir seçeneği vardır. Bu, yapay zeka kullanılarak yapılır, çünkü iPhone’un makine öğrenimi alışkanlıklarınızdan öğrenecek ve iPhone’u her zaman %80’e kadar şarj edecek ve uygun koşullar oluşursa şarjı %100’e kadar yapacak. Prensip olarak, bu, pilde daha az aşınma ve yıpranma sağlar, ancak her zaman geceleri şarj etmek gibi çok belirgin alışkanlıklarınız yoksa, bunu devre dışı bırakmanız daha çok önerilir.

Şarj ederken kılıfı çıkarmanız gerekebilir

Bir önceki noktanın ışığında, iPhone’un şarj sırasında aşırı ısınma olasılığı da var. iPhone’unuzda bir kılıf veya tampon varsa, aksesuar orijinal Apple ürünü olsa bile bu şarj işlemi sırasında çıkarmanız önerilir. Bu sayede cihazın iç sıcaklık yönetiminin daha iyi bir şekilde yapılmasına yardımcı olabilir ve pilin aşırı ısınmasını ve yıpranmasını önleyebilirsiniz.

Şarj etmek için pilin bitmesine izin vermeyin

Özellikle cihazın ilk şarjı söz konusu olduğunda, telefonu şarj etmeye devam etmeden önce pili tamamen boşaltmanın iyi olduğunu düşünme eğilimindeyiz. Hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz, çünkü sonunda yapacağınız şey pilin bozulmasına neden olmak olacaktır. Bu, asla yapamayacağınız anlamına gelmez, ancak alışkanlıkla iPhone’un %0’a gitmesine izin vermeniz önerilmez.

Cihazın ilk şarjı söz konusu olduğunda da aynı şeye atıfta bulunuyoruz. Tabii ki, cihazın ilk kullanım günlerinde pil ömrünün daha düşük olacağı söylenmelidir. Bunun nedeni, ilk saatlerde ve hatta günlerde, pilin oturması gerektiğine ek olarak cihazın çok fazla bilgi girmesidir. 4-7 gün sonra pil tam kapasitede çalışmalıdır.

Kullanmakta olduğunuz şarj cihazına dikkat edin

Apple şarj cihazını kırık, kayıp olduğu veya daha uzun olduğu için daha çok sevdiğiniz başka bir şarj cihazı bulduğunuz için kullanamayabilirsiniz. iPhone’un her zaman orijinal Apple şarj cihazıyla şarj edilmesi gerekli değildir, ancak kullandığınızın MFi (Made For iPhone) sertifikalı olması uygundur. Bu tür şarj cihazları, markadan olmasalar bile Apple’ın kalite standartlarını karşılar ve pilin performansını etkilemeden iyi çalışacaklarını garanti eder. Cazip olan çok ucuz şarj cihazlarının olması anlaşılabilir olsa da, bulduğumuz MFi’lerin çoğu da çok ucuz.

Düşük Güç Modu’nu açın

iOS 9’da ilk kez sunulan Düşük Güç Modu, piliniz bitmeye başladığında iPhone’un pil ömrünü uzatıyor. iPhone yalnızca %20 şarj olduğunda sizi bilgilendirir ve %10’a ulaştığında bunu tekrar yapar ve bu modu tek bir dokunuşla etkinleştirmenizi sağlar. Bunu Ayarlar > Pil‘den de yapabilirsiniz.

Düşük Güç Modu, ekran parlaklığını azaltır, cihaz performansını optimize eder ve sistem animasyonlarını en aza indirir. Mail gibi uygulamalar arka planda içerik indirmez ve iCloud eşzamanlama, AirDrop ve Devamlılık gibi özellikler etkisizleştirilir. İnternete erişme veya arama, e-posta ve mesaj yapma ve alma gibi temel özellikleri kullanmaya devam edebileceksiniz.

Pil kullanımınızı kontrol edin

iOS, her uygulamanın kullandığı pil yüzdesini görebildiğiniz için pil ömrünü yönetmeyi kolaylaştırır (aygıtınız şarj olmuyorsa). Her uygulamanın tüketimini kontrol etmek için Ayarlar > Pil’e gidin. Kullanılan uygulamaların altında şu mesajları görebilirsiniz:

  • Arka plan etkinliği. Bu, uygulamanın arka planda, yani siz başka bir uygulamayı kullanırken pil tükettiğini gösterir. Pil ömründen tasarruf etmek için, uygulamaları arka planda güncellemenizi sağlayan özelliği kapatın. Ayarlar > Genel > Arka Plan Yenileme bölümüne gidin. Mail uygulaması Arka Plan Etkinliği olarak görünüyorsa verileri elle indirebilir veya indirme aralığını artırabilirsiniz. Veri Al’> Ayarlar > Parolalar ve Hesaplar’a gidin.
  • Konum ve Arka Plan Konumu. Uygulamanın konum servislerini kullandığını gösterir. Söz konusu uygulama için bu servisleri Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’nden kapatarak pil ömründen tasarruf edebilirsiniz. Konum Servisleri altında, her uygulama için ayarlanmış izinleri görürsünüz. Yakın zamanda Konum Servisleri’ni kullanan uygulamalarda, Açık/Kapalı seçeneğinin yanında bir gösterge bulunur.
  • Ana Sayfa/Kilit Ekranı. Ana Ekran veya Kilit ekranının görüntülendiğini gösterir. Örneğin, Ana Ekran düğmesine bastığınızda veya bir bildirim aldığınızda ekran aydınlandı. Bir uygulama sürekli olarak bildirimlerle ekranı açıyorsa Ayarlar > Bildirimler’de bu uygulama için anında iletilen bildirimleri kapatabilirsiniz. Uygulamaya dokunun, sonra Bildirimlere İzin Ver’i kapatın.
  • Mobil kapsama alanı yok ve düşük sinyal. Bu, kapsama alanının zayıf olduğu bir alanda olduğunuzu ve iOS aygıtınızın daha iyi bir sinyal aradığını veya aygıtınızı çok düşük sinyale sahip bir yerde kullandığınızı ve bunun pil ömrünü etkilediğini gösterir. Uçak modunu açarak pil ömrünü optimize edebilirsiniz. Denetim Merkezi’ni açın ve Uçak modu simgesine dokunun. Lütfen bu modda arama yapamayacağınızı veya alamayacağınızı unutmayın.

Cihazınızı nasıl kullandığınız, pilin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek söz konusu olduğunda başlangıç noktasıdır. Örneğin, sosyal medya göndermeyi temel bir kullanımınız varsa ve çok az şey varsa, cihaz için yoğun günlük kullanımı olan bir kullanıcı olduğunuzdan daha fazla pil değişimine muhtemelen zaman içinde dayanabilirsiniz.

Temel bir kullanıcıysanız, %80-75 pili değiştirmek iyi bir fikir olabilir, çünkü o zaman cihaz muhtemelen tam güne ulaşmayacak ve öğleden sonra şarj etmeniz gerekecek. İkinci durumda, pil değişiminin değiştirilmesi yaklaşık% 85-80 oranında önerilir, çünkü bu oldukça önemli bir özerklik kaybıdır ve muhtemelen öğleden sonra harici bir pil veya şarj taşımanız gerekecektir.

Şarj olurken iPhone’unuzu kapatın

Bu uygulama biraz rahatsız edici olsa da, iPhone’umuzu şarj olurken kullanmaya devam etmek isteyebileceğimizden, bu şekilde şarjı cihazın açık tutulduğundan daha hızlı hale getireceğiz. Ayrıca, aksaklıklar veya hatalar olması durumunda sistemden de faydalanacağız.