Drone alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev kullanımı için dronlar, kullanımı eğlenceli ve havadan fotoğraf veya video çekmek veya bir arazi parçasını veya çiftliği incelemek gibi profesyonel görevler için son derece kullanışlı oldukları için popüler araçlar haline geldi.

Piyasada birkaç model olduğu için hangisinin kullanışlılığı açısından size uygun olduğunu ayırt etmek zor olabilir. Bu kılavuz, bir karar vermenize yardımcı olacak ve kullanım önerilerini bilmenizi sağlayacaktır.

Bir drone seçerken göz önünde bulundurmanız gereken özelliklerden bazıları, mekanizmasının karmaşıklık derecesini, fiyatını, boyutunu, uçuş menzilini, uzaktan kumanda tipini ve iç mekan mı yoksa dış mekan kullanımı için mi olduğunu içerir.

Drone Tipleri

Bilmeniz gereken ilk şey, modelin yanında kısaltmasını kutuda bulabileceğiniz üç tür drone olduğudur: RTF, BNF ve ARF.

RTF drone’lar kutudaki tüm parçalarla birlikte gelir. Tek yapmanız gereken onları şarj etmek, açmak ve uçurmak. Tüm giriş seviyesi modeller ve piyasada bulunanların çoğu bu tiptedir. İlk drone’unuzsa, bunlardan birini seçin.

BNF’ler, verici dışında her şeyin hazır olduğu cihazlardır. Verici, kullanıcı tarafından çalıştırılan ve drone’a hareket etmesi talimatını verdikleri uzaktan kumandadır. Bu dron sınıfı daha uzmanlaşmış bir pazara yöneliktir.

Son olarak, ARF’ler genellikle uçmak için pil veya rotorlar gibi ek parçalara ihtiyaç duyar. Bu dronlar, uzmanlara yöneliktir.

Ağırlık ve Fiyat

Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer faktör de drone’nun ağırlığıdır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 200 gramdan daha hafif olan drone’ları hobi ve kişisel kullanım ve özel düzenlemelere tabi olan 200 gramdan daha ağır ticari drone’ları farklı değerlendiriyor.

Ağırlık arttıkça maliyet de genellikle artar. Bir hafif drone size 50 ila 100 dolar arasında bir maliyete mal olabilirken, yaklaşık 200 gramdan daha büyük olan orta boy bir drone 400 ila 600 dolar arasında olabilir.

Drone ne kadar küçük veya hafif olursa, karşı rüzgarlarla o kadar az başa çıkabileceğini unutmayın. Bu nedenle, tek ele sığan türden ultra hafif bir drone satın alırsanız, onu yalnızca rüzgarsız havalarda veya iç mekanlarda kullanın.

Geri kalanlar, çoğunlukla, normal dış mekan koşullarında iyi uçabilir, ayrıca düşmeye veya bir kazaya iyi dayanacak dayanıklı malzemelerden yapılmışlardır.

Piller ve Uzaktan Kumanda

Drone’lar pille çalışır, bu nedenle bazı drone’ların uçuş menzili kısa olduğundan ekstra bir pil satın almanızı öneririm. Pili drone’nun kablosuyla şarj etmek birkaç saat sürebileceğinden ayrı bir şarj cihazı da satın alabilirsiniz.

Tüm dronlar, bu küçük uçakların kontrol edildiği bir uzaktan kumandaya ihtiyaç duyar. Bir RTF drone satın alırsanız, kontrolör zaten dahildir. Ancak bazı dronlar bir telefon veya tablet ile kontrol edilebilir.

Kamera

Drone’lar genelde havadan fotoğraf ve video çekmek amacıyla satın alındığından, bu önemli bir noktadır. Motivasyonunuz görsel-işitsel ise, drone seçiminde kameranın kalitesi esastır.

Genel bir kural olarak, yerleşik kameralara sahip piyasadaki en ucuz dronlar berbat görüntü kalitesi sunar. Siz de 4K veya yapacağınız kullanıma en uygun çözünürlükte çekim yapan dahili kameralı drone modellerinden birini seçebilirsiniz.

Ya da kendi kameranızı monte etmek için bir drone edinin. Tabii ki, kararlılık, yakınlaştırma ve çözünürlük gibi şeyleri hesaba katmanız gerekecek.