Telefonda 5G ne işe yarar?

5G’li telefonla 5G ağı üzerinden internete daha güçlü, daha hızlı ve daha düşük gecikme süresiyle girebilirsiniz. Bu makale, 5G’nin ne olduğunu, cep telefonunda ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

5G, inovasyon ve teknolojik gelişmelerin daha iyi bir şekilde bize ulaşmasını sağlayacak yeni nesil mobil ağdır. Sağlık, güvenlik, eğlence veya mobilite, 5G’nin sunduğu güç sayesinde tüm sektörlerde gelişme sağlanacak. Buna ek olarak, telekomünikasyon sistemlerinin evrimindeki bu son adım, Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti (IoT), Yapay Zeka (AI) ve Bulut Bilişim gibi yeni teknolojilerin büyümesine ve genişlemesine izin verecek.

5G nedir?

Beşinci nesil mobil ağ, aslında önceki nesil 4G’nin geliştirilmiş bir versiyonudur. Şirketler ve bireyler, altyapıların sunabileceği kapasiteyi bin katına çıkardığı için verimliliğinden yararlanabilir. Ek olarak, hızı 10Gbs’ye ulaşır ve sıfır gecikme süresi sunar.

5G sayesinde şirketler, geniş bir hizmet ve uygulama yelpazesini daha fazla kişiye ve şirkete güvenli bir şekilde sunabilmekte ve bunun gerektirdiği maliyeti azaltabilmektedir. Bu teknoloji, özellikle büyük şehir merkezlerinde, aynı anda bağlanan artan sayıda cihazı desteklemeyi mümkün kılıyor.

Bağlanabilirlik fiziksel ve zaman sınırlarını ortadan kaldırdığı için artık iş arkadaşlarımız veya sevdiklerimizle iletişim halinde kalabiliyoruz. 5G ağı, diğer birçok olasılığın yanı sıra Sanal Gerçeklik ve Yapay Zeka işlevleriyle spor etkinliklerini ve canlı şovları, müzeleri ziyaret etmenin ve diğer dünyalara ve diğer zamanlara seyahat etmenin yeni yollarını yayınlamayı da mümkün kılıyor.

5G ne işe yarar?

5g’nin ne olduğunu ve ne işe yaradığını zaten gördük, ancak nasıl çalıştığını da görebiliriz. 5G ağları, elektromanyetik alanların seviyelerini optimize eden ve tatmin edici iletişimi tamamlamak için bu teknolojiye uyarlanmış cihazlar tarafından minimum enerji kullanımını garanti eden ve enerji tasarrufunda %90’a ulaşan bir ağ oluşturur.

4G ağı 800 ile 1800 MHz arasında bir frekansta iletim yaparken, 5G 700 MHz ve 3.5 GHz frekanslarını kullanır ve aynı zamanda yüksek hız ve kararlılık sunan bir kablosuz bağlantı teknolojisi olan LTE (Long Term Evolution) ağları tarafından desteklenir.

5G ağı, önceki nesil 4G/LTE’nin olanaklarını güçlendirmeye geldi. Yavaş yavaş ve güçlü özellikleri sayesinde, bu yenilikçi ağ, iletişimi ve bu altyapıları destekleyen tüm hizmetler geliştiriliyor. Bu ağın tam potansiyeline erişmek için, 5G ekipmanı (veya terminalleri) ve yeni cihaz üreticileri, verimliliklerini artırmak ve ağa erişebilmek için iyileştirmeler yapılıyor. Nerede ve ne zaman olursa olsun, diğer insanlarla bağlantı kurmaktan çevremizdeki her şeyle bağlantı kurmaya geçmiş olmamız, 5G’nin ne olduğunu ve ne için olduğunu özetleyebilir.