PCI Express 3.0 ve 4.0 arasındaki fark

PCIe (PCI Express), son yıllarda yüksek hızlı bileşenleri bilgisayar anakartlarına bağlamak için standart arabirim olmuştur. GPU, NVMe, flash ve SSD’ler gibi bilgisayarınızdaki her tür iş yükü için şimdiye kadarki en yüksek performansı ve en hızlı yanıt sürelerini sunan bileşenler, PCIe bağlantı noktalarına takılır.

PCIe, GPU’lar ve SSD’ler gibi bilgi işlem cihazlarının çeşitli bileşenlerini bağlamak için yüksek hızlı bir arabirim standardıdır. PCIe standartları, PCIe 3.0 ve PCIe 4.0 gibi farklı nesillere sahiptir. Şu anda, PCIe 4.0 cihazları en yaygın olanıdır. PCIe 3.0 ve PCIe 4.0 arasındaki farkı ve PCIe 4.0’a yükseltmenin gerçekten buna değip değmeyeceğini keşfedelim.

PCIe 3.0 ve PCIe 4.0 nedir?

Mevcut PCIe standartları beş nesilde sunulur: PCIe 1.0, PCIe 2.0, PCIe 3.0, PCIe 4.0 ve PCIe 5.0. En son sürüm olan PCIe 5.0, Mayıs 2019’da çıktı. Bununla birlikte, bu yazının yazıldığı sırada PCIe 5.0 cihazı mevcut değil, aslında ilk PCIe 5.0 cihazının 2022’nin sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Böylece, PCIe 3.0 ve PCIe 4.0 bugün pazara hakimdir.

PCIe 3.0

PCIe 3.0 standardı Kasım 2010’da piyasaya sürüldü. Önceki nesillerle karşılaştırıldığında, PCIe 3.0 daha yüksek sinyal hızına ve veri iletiminde daha düşük gecikmeye sahiptir. Ek olarak, verici ve alıcı eşitleme, faz kilidi döngü geliştirme, saat verisi alma ve desteklenen topolojilere kanal geliştirmeleri dahil olmak üzere sinyalizasyon ve veri bütünlüğünü iyileştirmek için bir dizi optimizasyonu entegre eder.

PCIe 4.0

PCIe 4.0 standardı Haziran 2017’de piyasaya sürüldü. PCIe yuvaları tek şeritli veya x1, x4, x8, x16 gibi dört şeridin katları ile yapılandırılabildiğinden, bu, PCIe 4.0 x4 arabiriminin PCIe 3.0 x8 arabirimi olarak işlev görebileceği ve aynı miktarda bant genişliği sunabileceği anlamına gelir.

pci-express-4

PCIe 3.0 ve 4.0 arasındaki farklar

Bu iki PCIe nesli arasındaki farklar açıktır, bir sonraki bölümde bunları daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Yuvası

Tüm anakartlarda GPU’lar, SSD’ler ve RAID kartları vb. eklemek için kullanılan bir dizi PCIe yuvası bulunur. Daha önce de belirtildiği gibi, tek bir PCIe yuvası x1, x2, x4, x8 veya x16 şeritlere sahip olabilir. Şerit sayısı bant genişliği ölçeklerine katkıda bulunur: 8 şeritli bir yapılandırma, 4 şeritli bir yapılandırmanın iki katı bant genişliğine sahiptir. Hem PCIe 3.0 hem de 4.0 yuvaları x1, x2, x4, x8 ve x16 şeritleriyle yapılandırılabilir, ancak PCIe 4.0 yuvaları hat başına daha yüksek aktarım hızına ve daha iyi bant genişliği performansına sahiptir.

Hız

Hız da performans üzerinde büyük etkisi olan çok önemli bir faktördür. Basitçe söylemek gerekirse, PCIe 4.0, PCIe 3.0’dan iki kat daha hızlıdır. İlki 16 GT/s veri aktarım hızına sahipken, ikincisi yalnızca 8 GT/s’ye ulaşır. Ek olarak, her PCIe 4.0 hat yapılandırması, PCIe 3.0’ın iki katı bant genişliğini destekler ve tek yönlü iletimde 32 şeritli bir yuvada 16 GB/sn’ye ulaşır. Aşağıdaki tabloda, bu PCIe nesilleri arasındaki çeşitli şerit yapılandırmalarındaki hız farkları gösterilmektedir.

PCIe Üretimi x1 x4 x8 x16
PCIe 3.0 1 GB/saniye 4 GB/saniye 8 GB/saniye 16 GB/saniye
PCIe 4.0 2 GB/saniye 8 GB/saniye 16 GB/saniye 32 GB/saniye

Uyumluluk

Uyumluluk söz konusu olduğunda, hem PCIe 4.0 hem de PCIe 3.0, önceki ve sonraki nesillerin mevcut PCIe yapılandırmalarıyla uyumludur. PCIe yuvalarının, normal çalışma için GPU’lar ve SSD’ler gibi bileşenleri anakarta bağlamak için kullanıldığını zaten biliyoruz. Önceki ve sonraki nesiller için PCIe desteği, bir PCIe 4.0 GPU’nun anakart üzerindeki bir PCIe 3.0 yuvasına takılmasına izin verir, ancak PCIe 4.0 GPU’nun bant genişliği, PCIe 3.0 yuvasının bant genişliği sınırlamaları tarafından engellenir.

Anakartınızdaki yuvanın, taktığınız PCIe kartına eşit veya daha fazla sayıda şeride sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Bu nedenle, PCIe 4.0 veya 3.0 GPU’larınızın ve SSD’lerinizin anakartınızın yuva şeridi yapılandırmasını destekleyip desteklemediğini önceden kontrol etmek en iyisidir.

Fiyat

Diğer tüm ürün nesillerinde olduğu gibi, fiyat PCIe 3.0 ve PCIe 4.0 arasında büyük bir farktır. Genel olarak, PCIe 4.0 GPU’lar ve SSD’ler, aynı depolama yapılandırmalarına ve şeritlerine sahip PCIe 3.0 GPU’lardan ve SSD’lerden her zaman daha pahalıdır. Sonuçta, PCIe 4.0 cihazları daha yüksek bant genişliğini destekler ve daha iyi performans sunar. Ayrıca fiyatlar üreticiye göre de değişiklik göstermektedir.

PCIe 3.0 ve 4.0, performansı nasıl etkiler?

Yukarıda belirtildiği gibi, hem PCIe 4.0 hem de PCIe 3.0, mevcut PCIe yapılandırmalarıyla uyumludur. Ancak bant genişliği sınırlamaları, PCIe GPU’larınızdan veya SSD’lerinizden tam performans almanızı engelleyebilir.

PCIe 3.0 GPU’yu PCIe 4.0 yuvasına bağlarsanız, yalnızca standart PCIe 3.0 performansını elde edersiniz. PCIe 4.0 GPU’yu PCIe 3.0 yuvasına bağlarsanız, PCIe 4.0 GPU’nuzun daha yüksek bant genişliğinden ve veri aktarım hızından yararlanamazsınız. Aynı şey PCIe SSD’ler için de geçerli.

Bununla birlikte, PCIe 4.0 bağlantı noktalarına sahip bir anakartın PCIe 3.0 bağlantı noktalarına sahip anakartlara göre gözle görülür bir avantajı olduğu açıktır. PCIe 4.0 bağlantı noktalarına sahip bir anakart kullanarak, daha yüksek bant genişliğini desteklemek için SSD ve GPU sayısını artırmak için daha fazla alana sahip olursunuz. Örneğin, 16 GB/sn bant genişliği elde etmek için 8 PCIe 4.0 şeridi yerine yalnızca 16 PCIe 3.0 şeridine ihtiyacınız vardır.

PCIe 4.0’a geçmeye değer mi?

Zaten PCIe 4.0’ınız varsa PCIe 3.0’a yükseltmeli misiniz? Mevcut bant genişliğinizden memnunsanız ve yakın gelecekte performansı artırmak için daha fazla para harcamayı planlamıyorsanız, bir PCIe 4.0 anakarta yükseltmeniz gerekmeyebilir.

Ayrıca, uygulamalarınızın ihtiyaç duyduğu veri aktarım hızını sağlayan PCIe 3.0 yuvaları ve bileşenleri (ekran kartları ve/veya depolama) kullanıyorsanız, PCIe 4.0’a yükseltme konusunda endişelenmeyin.

Ancak, uygulamalarınızın sürekli artan iş yüküne ayak uydurmak için yakında bant genişliğinde bir artışa ihtiyacı varsa, yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Bu durumda, PCIe 4.0’ın sunabileceği daha yüksek bant genişliği performansından her zaman yararlanabilirsiniz. Bir karar verirken, yeni PCIe 4.0’ı benimsemek için acele etmek yerine kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.