Membran klavye ne demek

Membran klavye ifadesini kullandığımızda, diğer klavyelerle aynı ihtiyaçları karşılayan sıradan bir klavye çevre biriminden bahsediyoruz. Başka bir deyişle, gerçekleştirdiği işlevler mekanik bir klavyeninkilerle tamamen aynıdır. Daha ziyade, membran terimi, içerdiği anahtar sistemini ifade eder.

Membran klavye nedir?

Membran klavye, esnek kauçuk anahtarlara sahiptir. Bir dizi esnek membran, elektrikli alanla temas kurmaktan ve bu şekilde karşılık gelen sinyali göndermekten sorumludur.

Membran klavye ile mekanik klavye arasındaki farklar dikkat çekicidir. Örneğin, tüm tuşlar silikon yüzeyi (membran) paylaştığı için üretilmesi daha kolaydır. Anahtarların mekanizması, mekanik klavyelerde bulunandan çok daha basittir.

Membran klavye nasıl çalışır?

Membran klavyenin avantajlarını ve dezavantajlarını analiz etmeden önce, tam olarak nasıl çalıştıklarını ortaya çıkarmak gerekir. Bir önceki bölümde, bu çevre birimlerindeki membranların etki yöntemini tanımlayan bazı özelliklerden bahsetmiştik. Ancak, daha derine inelim.

Bu tür çevre birimlerinin bileşenleri, mekanik kardeşlerinden büyük ölçüde farklıdır. Membran klavyede, klavye kasasının uzunluğu ve genişliği boyunca uzanan bir silikon tabakasıyla karşılaşırız. Esnektir, bu nedenle bastıktan sonra konumunu geri kazanır. Ayrıca plaka ile temas edecek metal kontaklar membrana entegre edilir.

Kullanıcı bir tuşa bastığı anda, metal kısım PCB ile temas edene kadar membran iner. Bu, PC’nin girilecek karakteri tanımasını sağlayan ilgili elektrik sinyalinin gönderilmesini tetikler. Özünde, çalışma prensibi diğer klavyelerdekiyle aynıdır. Asıl fark, anahtarın yapımında yatmaktadır.

Membran Klavyenin Avantajları ve Dezavantajları

Artık membran klavyenin tam olarak ne olduğu ve tuşlarının nasıl çalıştığı gibi bazı önemli bilinmeyenleri açıklığa kavuşturduğumuza göre, membran klavyenin yararları ve sakıncaları hakkında konuşmanın zamanı geldi.

Membran Klavyenin Avantajları

Bu kılavuzda ele aldığımız çevre birimi türünün bazı avantajları vardır. İşte en göze çarpanların bir listesi:

  • Fiyat. Bu, şüphesiz bu özelliklere sahip bir klavye seçmenin ana faydalarından biridir. Daha ucuz oldukları için, zaman zaman bilgisayarı kullanan sıradan kullanıcılar için mükemmeldirler.
  • Sessizler. Bir diğer güçlü nokta ise çok fazla gürültü yaymamalarıdır. Klavyeyi etrafta kimse olmadan kullanmayı planlıyorsanız bu çok önemli olmayabilir. Ancak ofis gibi birçok kişinin aynı anda yazdığı bir yerde sessiz olmaları takdir edilmektedir.
  • Daha incedirler. Membran klavyenin düşük tuş profili, mekanik klavyede olması imkansızdır. Bu, tuşlar arasında daha hızlı geçişlere izin verir ve parmaklarınızı kaldırma ihtiyacını azaltır.
  • Daha hafiftirler. Membran klavyeler, hafif oldukları için bir yerden başka bir yere taşınması kolaydır. Boyutları izin verdiği sürece sırt çantasında taşınması için mükemmeldirler.

Membran Klavyenin Dezavantajları

Membran klavyelerin dezavantajlarına odaklanmanın zamanı geldi.

  • Daha az hassastırlar. Açıkçası, bu klavyelerle ilgili en yaygın sorunlardan biri hassasiyet eksikliğidir. Bu nedenle, uzun saatler boyunca oyun oynamak veya yazmak için çok fazla tavsiye edilmezler.
  • Kullanıcıya geri bildirimde bulunmazlar. Tuşlar üzerinde tam hareketin olmaması, kullanıcının geri bildirimi o kadar kolay hissetmediği anlamına gelir. Bir tuşa doğru basıldığını anlamanın tek yolu ekrandaki sonuçlara bakmaktır.
  • Fantom titreşimleri üretirler. Gölgelenme, bir kullanıcı tuşa bastığında meydana gelir, ancak karşılık gelen elektrik sinyalini göndermez. Üst düzey klavyelerde bu sorun, daha ucuz modellerde yaygın olmasına rağmen çok sık değildir.
  • Daha az dayanırlar. Mekanik klavye anahtarları, membran anahtarlardan daha dayanıklıdır.