Mekanik klavye ile normal klavye farkı

80’lerin klasik IBM klavyelerinden günümüze, mekanik klavyeler çok gelişti. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmenize yardımcı olmak için bulabileceğiniz farklı türler hakkında size bazı bilgiler vereceğiz.

Çoğu klavye, tuşların altında esnek bir zar kullanır. Bu tür bir klavyeyle, dokunsal geri bildirim olmadan veya hiç dokunmadan tuşu tamamen aşağıya kadar gerekir. Dokunsal geri bildirim olmadan, dibe vurmadan yazmak çok zordur, bu da parmaklarda ve ellerde karpal tünel sendromu gibi durumlara yol açabilecek aşırı egzersiz ve yorgunluğa yol açar.

Ancak mekanik klavyeler, her tuşun altında bir anahtar kullanır. Anahtarın türüne bağlı olarak, farklı bir dokunma hissi, tepki hızı ve tıklama sesi elde edeceksiniz.

Membran (Normal) ve Mekanik klavye farkı

Mekanik klavyeler, tipik olarak 50-5 milyon tuş vuruşu arasında süren membran klavyelere kıyasla 10 milyon tuş vuruşuna kadar dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Mekanik klavyelerin bir başka özelliği de tüm tuşları bir kerede gölgelenme önleme olarak kaydedebilmeleridir. Bu, çok hızlı yazanlar veya tuş kombinasyonlarına hızlı bir şekilde basması gereken oyuncular için çok kullanışlıdır.

Piyasada bulabileceğiniz mekanik klavyeleri içeren anahtarlar arasındaki farkı size göstereceğiz. Cherry MX bu ayrımı renklere göre yapar: Siyah, Kahverengi, Mavi, Açık veya Kırmızı.

Cherry MX anahtarı bir yay ve iki metal kontaktan oluşur. Cherry MX’in altın kaplama anahtarları, kullanım ömürlerini uzatarak oksitlenmeyi önler. Anahtar türleri, tuş başlığının altındaki tabanın rengine göre ayırt edilebilir.

Mekanik klavyenizi baş aşağı tutmak için, baş aşağı yerleştirmeniz ve gevşek kalıntıların düşmesi için sallamanız gerekir. Basınçlı hava, kalan kalıntıları temizlemenize yardımcı olacaktır.