Freesync ve G-Sync arasındaki fark

En güzel oyunlar, ekran kartı ile monitör arasındaki senkronizasyonun başarısız gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkan ekran yırtılması sorunundan dolayı mahvolabilir.

Hem Nvidia hem de AMD, uygulama, avantajlar ve maliyetler açısından farklılıklar içeren uyarlanabilir yenileme teknolojisine dayalı çözümler sunar.

İki büyük ekran kartı teknolojisi satıcısı, GPU’lar ve monitörler arasındaki senkronizasyon sorunlarına kendi çözümlerini önermeden önce, ekran yırtılma sorununa tek cevap, performans ve gecikme sorunlarının yan etkisi olan üst düzey bir teknoloji olan V-Sync’ti.

G-Sync ve FreeSync, oyunu yumuşatmak, gecikmeyi azaltmak ve ekran yırtılmasını önlemek için tasarlanmıştır. Her iki çözüm de hedeflerine ulaşmak için farklı yöntemler uygular, ancak onları gerçekten ayıran şey, Nvidia’nın G-Sync’i tescilli bir teknoloji olarak sürdürmesi, AMD’nin ise FreeSync’i sektörle açık kaynaklı bir şekilde paylaşmasıdır.

Freesync ve G-Sync arasındaki genel farklar

G-Sync, monitörün içine özel bir modülün dahil edilmesini gerektirirken, FreeSync, standart DisplayPort spesifikasyonunda yerleşik olarak bulunan Adaptive Sync teknolojisini kullanarak monitörün yenileme hızını yönetmek için ekran kartının işlevselliğini kullanır.

Ekran yırtılması ve görüntülerin takılması, ekran kartı tarafından üretilen saniyedeki kare sayısı (FPS) ile monitörün yenileme hızı arasındaki yanlış hizalamanın bir etkisidir.

Monitör resim çizme görevinin yarısına gelmişse ve kısa süre sonra başka bir resim gelirse, görevi ikiye bölünür ve yeni resmi çizmeye başlar. Bu, görüntü yenilenene kadar takılmaya veya ekranda aynı anda farklı karelerin iki yarısının görüntülenmesine neden olan yatay bir yırtılmaya neden olur.

Sorunu fark edenler, sorunu hafifletmek için V-Sync’i etkinleştirmiş ve sonuç olarak performansta bir düşüş gözlemlemiş olabilir. Bunun nedeni, V-Sync’in kartın kare çıkışını monitörün beklenen yenileme hızına ayarlamasıdır. Bu da FPS değerine bir sınırlama uygulanmasına neden olur.

Freesync G-Sync 1

V-Sync bu şekilde çalışır çünkü monitörler genellikle ekran kartına bilgi iletmez. Saniyede size kaç kare gönderilirse gönderilsin yenileme hızınız her zaman aynıdır. Uyarlanabilir senkronizasyon teknolojisi, monitörün yenileme hızının ekran kartının çıkışına uyacak şekilde değişmesini mümkün kılar. Bu, kartın FPS’sine bir sınır koymadan ekran yırtılmasını önler.

Ne yazık ki, tüm uyarlanabilir senkronizasyon teknolojileri eşit yaratılmamıştır ve sizi bir taraf seçmeye zorlar: Nvidia veya AMD.

Uyarlanabilir yenileme teknolojisinden bahsederken ortaya çıkan ilk sorulardan biri, açık standart ile kapalı standart arasındaki farktır. G-Sync, Nvidia’nın tescilli teknolojisi olmasına ve onu kullanmak için şirketin iznini ve işbirliğini gerektirmesine rağmen, FreeSync serbest bir teknolojidir.

G-Sync daha uzun süredir piyasada ve kontrolü Nvidia’nın elinde. FreeSync, daha geniş diyafram açıklığı sayesinde hızla ilgi görüyor. İki teknoloji arasındaki uyumsuzluk, sizi bir tarafa karar vermeye ve FPS ile yenileme hızlarınızı senkronize etme konusunda etkileşime girebilecek bir monitör ve GPU seçmeye zorlar.

Freesync G-Sync 2

Fiyat farkı

FPS ve yenileme hızı senkronizasyonunu yönetmek için iki alternatifin maliyeti göz önüne alındığında, iki husus göz önünde bulundurulmalıdır: GPU ve monitör. Nvidia’nın alternatifiyle, monitörün içindeki modül, yenileme hızının ayarlanmasıyla ilgili ağır işleri halleder. Bu, üreticisinin G-Sync donanımı için Nvidia’ya ödeme yapması gerektiği göz önüne alındığında, monitör için ödenen fiyata yansır.

G-Sync’ten farklı olarak FreeSync, monitör üreticilerini teknolojiye uyarlamak için özel donanım satın almaya zorlamaz, bu nedenle FreeSync uyumlu monitörler, benzer özelliklere sahip G-Sync’lerden önemli ölçüde daha düşük fiyatlı olma eğilimindedir.

Performans farkı

FreeSync ve G-Sync arasında çeşitli şekillerde performans farklılıkları vardır. FreeSync ile ilgili olarak, yırtılma ve kekemelik problemlerinde azalma fark edilse de, başka bir sorun ortaya çıkıyor: gölgelenme. Nesneler ekranda hareket ettikçe, görüntünün bir kısmını bir iz gibi son konumunda bırakırlar. Bu, birçok insanın fark etmediği, ancak detay odaklı kullanıcıları rahatsız edebilecek bir etkidir.

Gölgelenmenin fiziksel nedeni güç yönetimi ile ilgilidir. Piksellere yeterince güç verilmezse, görüntü boşluklu görünebilirken, fazla güç sağlanırsa gölgelenme görünebilir. Uyarlanabilir balanslama teknolojisini uygun güç dağılımı ile dengelemek zordur.

Hem G-Sync hem de FreeSync, FPS monitörün yenileme hızı aralığıyla tutarlı olmadığında etkinliğini kaybeder. G-Sync, çok düşük kare hızlarında titreme sorunlarını gösterebilir ve teknoloji genellikle bu titremeleri telafi etmeyi başarsa da istisnalar vardır. FreeSync ise FPS’nin monitörün minimum yenileme hızının altına düşmesi durumunda kekemelik sorununu ortaya çıkarır.