Vs30 dağılımı nedir, yüksek mi olmalı?

Vs30 dağılımı, yerel zemin koşullarının sağlamlığı ve yerleşim yeri olarak kullanılabilecek durumda olup olmadığının belirlenmesi açısından önemli bir veri olarak biliniyor. Türkiye gibi deprem ülkelerinde Vs30 değeri ile zemin kaynaklı bir afette yaşanabilecek olası kayıpların tahmini yapılıyor.

Sismik uygulamalar sonrasında elde edilen sonuçlarda zemin yenilmesi riski (Heyelan, sıvılaşma, oturma, plastik Vb.) taşıyan zeminler Vp/Vs oranı 3 ten büyük veya Vs kayma dalga hızı 350m/s den daha düşük olduğu birçok araştırmacı tarafından belirlenmiştir.

Bu bilimsel açıklamalara göre, Vs30 değerinin daha yüksek veya daha düşük olması durumu neyi ifade ediyor? Vs30 değeri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Vs30 nedir?

Deprem ve zemin durumu üzerine yapılan çoğu araştırmada, yerel zemin koşulları Vs30 olarak adlandırılan en üst 30m’deki zemin tabakalarının ortalama kesme dalgası hızı parametresi cinsinden ifade ediliyor.

Bu parametre deprem tehlikesi belirleme kısmında kullanılan yer hareketi tahmin modellerinin bir girdisini teşkil eder ve bu parametre kullanılarak yer hareketi tahminleri doğrudan yüzeyde, yani zemin etkileri yansıtılmış olarak tahmin edilir.

Vs30 değerinin daha yüksek olması, zeminin daha sağlam olduğunu anlatır. Vs30 değerinin daha düşük olması, zeminin daha yumuşak olduğunu ve daha az sağlam olduğunun göstergesidir.

Genellikle bu tür haritalarda yüksek değerler (sağlam) daha koyu renkle veya mavi renkle, düşük değerler daha açık renkle (genelde sarı, turuncu ve kırmızı) gösterilir. Örnek olarak aşağıda Maltepe ilçesinin Vs30 zemin dağılımı haritasını bulabilirsiniz. Bu haritada, mavi renkli yerler daha sağlam, kırmızı ve sarı renkli yerler daha az sağlamdır.

vs30 zemin dağılımı