Aydos Kent Ormanı projesinde son durum

Aydos Ayazma Kent Ormanı ile ilgili projede yeni gelişme var. Aydos Kent Ormanı için her iki belediye de proje çalışmalarını hızlandırdı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Aydos ormanlarını ziyaret ederek çalışmalar öncesi son incelemeleri tamamladı.

İstanbul’un en yüksel tepesi olan Yakacık’ta bulunan Aydos Ormanları ve 4 etaptan oluşan Aydos Ayazma Kent Ormanı projesi ile ilgili teknik ekiplerden bilgi alan her iki başkan, yaklaşık 1 saat boyunca arazide incelemelerde bulundu.

İmamoğlu’ndan Kartal’a Aydos müjdesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir TV kanalında gündeme ilişkin soruları cevapladı. İmamoğlu, yeşil alan başlığı altında Kartal’daki Aydos Ormanlarında yapılması planlanan orman parkı hakkında da konuştu. İmamoğlu, “Aydos’ta bir çalışma yapıyoruz. Kartal Belediyesi’ne tahsis edilmiş bir alan var. Kartal Belediyesi’yle güç birliği yapıp Aydos Ormanının içerisindeki, büyük bir alan orası da, orayı da kent parkı yapacağız. Burada hedefimiz toplamda 30 milyon metrekarelik bir yeşil alanı önümüzdeki 5 yılda İstanbulluya hediye edeceğiz.” dedi.

Aydos Orman Parkı projesi

Aydos Ormanı’nın İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, nimet olarak nitelediği alanın ve etrafının mutlaka koruma altına alınması gerektiğine dikkat çekti. İmamoğlu, tasarlanan uygun proje ile vatandaşın huzur içinde sporunu ve yürüyüşünü yapabileceği bir alan olmasını arzu ettiklerini söyledi. 1 milyon metrekareden büyük alanla ilgili Kartal Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ortak çalışma yapacağını kaydeden İmamoğlu, çevreyi bozmadan vatandaşın bu güzellikten mahrum kalmamasını sağlamak istediklerini söyledi.

Projenin 4 ayrı etap olarak hazırlandığını ve hem vatandaşların ateşsiz piknik yapabilecekleri hem de nefes alıp spor yapabilecekleri bir alan planladığı öğrenildi. Projeyi yaparken Orman Bakanlığı’nın telkinlerini de dikkate aldıklarını ve alanın doğal dokusunu korumayı ön planda tuttuklarını belirten Yüksel, Kartal Belediyesi ve İBB işbirliği ile bu alanı İstanbul’a ve Türkiye’ye kazandırmak istediklerini söyledi.