Kömürcüler OSB’nin yerine TOKİ konutları yapılacak

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yerleşim alanlarının dışında bulunan Kömürcüler OSB’nin yerine TOKİ konutları yapılacak, alan yerleşime açılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kömürcüler OSB yönetimi ile görüşme yaptık. Bu alanda artık kömürcülük faaliyetlerini müsaade etmeyecek adımlarımızı atıyoruz. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle 97 bin metrekarelik alanda bu konutları yapacağız.” diye konuştu.

Kocaeli’de bir dizi görüşme gerçekleştiren Kurum, son olarak Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi yöneticileriyle görüştü. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Kurum, depremle ilgili Kocaeli’nin her ilçesinde çalışmalarda bulunduklarını vurgulayarak, “Bu noktada vatandaşımızın can ve mal güvenliğini emniyet altına alacak çalışmaları süratli bir şekilde yapacağız.” dedi. Dilovası Tavşancıl TOKİ projesi hakkında diğer detaylar ise aşağıdaki gibi açıklanıyor.

“Körfez ilçesinde yaklaşık 1300 rezerv konut üreteceğiz”

Körfez ilçesinde rezerv alanda yaklaşık 1300 rezerv konut üretecekleri söyleyen Kurum, “Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle 97 bin metrekarelik alanda bu konutları yapacağız. Burada üreteceğimiz rezerv konutları da Barbaros, Kabakoz dediğimiz Güney Mahallesi’nde yapacağız. Yine Derince Belediyemizin Deniz Mahallesi’ndeki vatandaşlarımıza teklif edeceğiz. Vatandaşlarımızın rızası olması kaydıyla da bu dönüşümü hızlı bir şekilde yapmak istiyoruz.” dedi.

“Kömürcüler OSB’de kömürcülük faaliyetlerine müsaade etmeyeceğiz”

Dilovası’nda bulunan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nin taşınacağını söyleyen Kurum, “Kömürcüler OSB yönetimi ile görüşme yaptık. Bu alanda artık kömürcülük faaliyetlerini müsaade etmeyecek adımlarımızı atıyoruz. Yeni bir planlama yaparak, Tavşancıl’ın üstünde hem kömürcüler OSB’nin olduğu alanda hem de diğer alanda kamulaştırma sürecini başlattık. İlk etapta 1500 konutun ihalesini bu yıl sonuna kadar yapacağız. İnşaatına da başlayacağız. ” dedi.