Başıbüyük – Samandıra otoyolunda çalışmalar sürüyor

İstanbul’un Maltepe ile Sancaktepe ilçelerini birbirine bağlayacak Başıbüyük – Samandıra Otoyolu Projesi ile ilgili inşaat çalışmaları devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından çalışmaları yürütülen proje tamamlandığında, Başıbüyük’ten Samandıra’ya ulaşım 10 dakikaya inecek. Otoyolun haziran ayında tamamlanması planlanıyor.

Başıbüyük ile Samandıra arasında ulaşımı 40 dakikadan 10 dakikaya indirecek projenin çalışmaları 2017 yılında başladı. Yıllar içinde projenin çalışmaları durma noktasına gelirken, İmamoğlu’nun İBB Başkanı olmasıyla beraber projede yeniden hareketlenme başladı. Son aylarda yoğun çalışmalar yapılan projenin haziran ayında tamamlanması planlanıyor.

Başıbüyük – Samandıra otoyolu ile 10 dakikada ulaşım

D100 ve TEM’den Başıbüyük ile Samandıra arasındaki ulaşım normalde trafik sıkışıkları nedeniyle 40 dakikaya kadar sürebiliyordu. Yolun tamamlanmasıyla birlikte D100 ve TEM’deki trafik yoğunluğu da azaltılacak. Güzergah ile Maltepe Üniversitesi’ne ulaşım da kolaylaşacak. Yolun toplam uzunluğu 5.6 kilometre olurken, geliş ve gidiş çift şerit olarak planlandı.

Yol güzergahında Maltepe Cezaevi, Maltepe Üniversitesi ve Narcity bulunuyor. Büyükyalı ile Samandıra Kavşakları arasında trafiğin yoğun olduğu saatlerde 1 saate çıkan ulaşım süreleri de 10 dakikaya inecek. Proje kapsamında Büyükbakkalköy Mahallesi Kemer Sokak (Çiftlik Yolu) bölgesinde yer alan derenin de ıslahı gerçekleştirildi.

Başıbüyük – Samandıra otoyolu son durum

Otoyolun yapım çalışmalarında, aydınlatmadan asfaltlamaya tüm eksiklerin haziran ayında tamamlanması planlanıyor. Eksiklerin tamamlanmasıyla otoyol kullanıma açılacak. Şimdiye kadar 200 bin metrekarelik yol, 3 kavşak, 18 bin metrekarelik toprak duvar, 4 bin metrekarelik taş duvar, 3 bin 750 metrelik dere ıslahı, 15 bin metrekarelik atık su ve yağmur suyu hattı, 10 alt ve üst geçit, 7 kapalı kesit dere geçişi, 10 adet yağmur suyu menfezi tamamlandı.

Kalan işler arasında asfaltlama, 23 bin ton binder, 22 bin ton aşınma imalatı, 15 bin mere oto korkuluk yapılması, 1 adet alt geçit, 50 bin metrekarelik yol, aydınlatma, trafik işaretleri ve levhalarının yerleştirilmesi bulunuyor.