Hızlı kilo verdirecek 10 beslenme tavsiyesi

Fazla kilolardan hızlı ve kolayca kurtulmak istiyorsanız, beslenme üzerine tavsiyelerimiz tam size göre! Süper etkili zayıflama yöntemleriyle hem kilonuzu hem hayatınızı değiştirip daha mutlu olacaksınız!

Florida Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, diyet sürecine ara veren veya diyet sürecini uzatan kişilerin, diyeti belirlenen zamanda tamamlayan kişilere göre kilo koruma konusunda daha başarısız olduklarını ortaya koymuştur.

Uzun dönemli birçok araştırma, spor yapmanın zayıflamak için tek basına yeterli olmadığını göstermiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre, sporun zayıflama üzerindeki direk etkisinin yüzde 3 olduğu kanıtlanmıştır. Kiloyu sabit tutmak için kardiyo yapmak yeterli olmayabilir. Uzun süreli kardiyo egzersizler daha hızlı kalori yakılmasını sağlasa da, vücudun kendini dengede tutma isteği yakılan kalorinin karşılanması adına iştahı fazlaca açabilir.

1. YAĞI HAYATINIZDA TAMAMEN ÇIKARMAYIN

zeytin-yagi

Günlük beslenme düzeninde yetişkin bir kişinin aldığı enerjinin yaklaşık yüzde 30’unun yağdan karşılanması gerekmektedir. Tamamen yağsız beslenmek, vücutta yağ dokularının yakılmasına engel olur bu nedenle beslenmeden yağı tamamen çıkartarak fazla kilolardan tamamen kurtulmak mümkün olmayacaktır.

Sağlıklı yağlar olan zeytinyağı, fındık yağı ve balık yağı gibi yağlara belirli miktarlarda sofrada yer vermek gerekmektedir. Beslenmeye bazı yağların dahil edilmesi daha fit olmaya yardımcı olmaktadır. Balık ve kuru yemişlerde ayrıca bazı tohumlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA) düzenli olarak alınmasının, metabolizmayı daha hızlı çalıştırdığı Almanya’da yapılan bir bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır.

2. SOFRADA YENİLİK YAPIN, MEYVELERE YER AÇIN

Avokado, greyfurt gibi meyveler, kilo vermek için faydalıdır. Yüksek oranda içerdiği tekli doymamış yağ asitleri sayesinde, vücut yağlarının yanmasını kolaylaştırmaktadır. Özellikle de bel bölgesinde bulunan yağlar üzerinde etkili olduğu bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Avokadoyu pratik kullanmak için salatanıza ilave ederek ya da püre haline getirerek sos olarak yemeklerinize veya yine salatanıza ekleyebilirsiniz. İçerdiği resveratrol isimli antioksidanı, kilo almayı kolaylaştıran insülin direncinin oluşma riskini azaltır ve egzersize dayanıklılığı arttırır.

3. KAKAO VE AZ MİKTARDA ÇİKOLATA ÖMRÜ UZATIR

2011 yılında yapılan bilimsel bir araştırmada, obez ve diyabetik farelere verilen kakaonun toplam yasam sürelerini uzattığı ve kalp ile ilgili problemlere kakao tüketen farelerde daha az rastlandığı belirlenmiştir.

Kakaonun içerisinde bulunan antioksidanların kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Şekersiz kakaoları kahvelerinize, milk shakelerinize ekleyerek veya günde 3-4 tablet kadar bitter çikolata tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

4. SÜT VE ET ÜRÜNLERİ ZAYIFLAMAYA YARDIMCIDIR

Kalsiyum mineralinin yetersiz alımının, vücutta yağ depolanmasının tetiklenmesine sebep olduğu bilinmektedir. Süt ve süt ürünlerini yetersiz tüketen kişilerin iştahlarını kontrol etmeleri de daha zordur.

Günlük beslenmeye 2 su bardağı kadar süt veya yoğurt eklemek yaşam kalitesine olumlu katkı sağlayacaktır. Proteinli yiyeceklerin sindirim süresi, diğer besinlere göre daha uzun olduğundan ötürü termik etki adı verilen enerji harcamasını arttırırlar. Her öğünde süt ürünleri veya et ürünleri gibi bir proteine az miktarda da olsa yer vermek fit kalmaya yardımcı olmaktadır.

İçeriğinde et, tavuk, balık, süt, yoğurt, yumurta gibi protein kaynaklarını bulunduran çorbaların diğer çorbalara göre daha uzun süre tok tuttuğu ve günlük kalori alımını azalttığı yapılan araştırmalar ile ispatlanmıştır.

5. ŞEKER İSTEĞİ YOĞUN DÜŞÜNME DURUMUNDAN KAYNAKLANABİLİR

Yoğunluğu yüksek olan ofis çalışanlarının daha fazla tatlı isteği duyduğu bilinmektedir. Bunun sebebi beynin temel yakıtının glikoz olmasıdır.

Fakat şekerli yiyeceklerin rutin tüketimi vücutta yağlanmaya sebep olur. Bilgisayar başında bir anda ortaya çıkan tatlı isteğini çiğ sebze, meyve ve süt ile yani bol lif ve bol kalsiyumla gidermek ofis çalışanlarının şeker kriziyle olan savaşında en büyük destekçisi olacaktır.

6. ŞEKER YERİNE BAL TÜKETİN

bal

Beyaz sekerden vazgeçemeyenler için bal en faydalı alternatif olarak tercih edebilir. Bazı bilimsel çalışmalarda; şeker yerine bal tüketildiğinde, bal tüketenlerin yağ depolanmasının daha az miktarda olduğu saptanmıştır. Balın şekere göre diğer avantajları antiseptik ve antiviral oluşudur.

Kan sekerini kontrollü yükseltmesi, kan kolesterol seviyelerini düşürmesi, özellikle kolon kanseri olmak üzere bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltması dışında, yulaf içerdiği lifler sayesinde hem zayıflama hem de kilo koruma döneminde el altında bulunması gereken baslıca besinlerden biridir.

7. EV İŞLERİNDEN VE KİŞİSEL TEMİZLİKTEN KAÇMAYIN

Balık etliler ile zayıf kişiler arasındaki bir farkın da rutin işlerin düzenli yapılıp yapılmaması olduğu bilinmektedir. Ev işleri ve kişisel temizlik yapılırken günlük 350 kalorinin yakılması mümkündür.

8. AĞIRLIK KALDIRIN, KAHKAHA ATIN

İştahın kontrolünü kaybetmemek için kardiyo seanslarını tadında bırakmak ve egzersiz programının sonuna esneme, germe ve hafif ağırlık çalışmaları eklemek kilonun korunmasına yardımcı olacaktır.

Günde bir saat içten atılan kahkaha, yarım saat yapılan orta düzeyde egzersiz kadar kalori yaktırmaktadır. Aynı zamanda salgılanan mutluluk hormonu da zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

9. TEMİZ HAVA ŞART

spor-yapmak

Kirli havanın insan sağlığına olan olumsuz etkisi sadece akciğerler üzerine değildir. Yapılan bilimsel araştırmalarda, kirli havanın gizli sekere (insülin direnci) yol açabileceği ortaya çıkmıştır.

Aynı zamanda vücut yeterli kalitede oksijen alamadığından ötürü yağ yakımı yavaşlamaktadır.

10. UYKU SÜRENİZE DİKKAT EDİN

Günde 5 saatten az uyumak zaman kazandırabilir anca aynı zamanda günde fazladan 300 kalori yiyecek alımına da sebep olmaktadır.

Günde 8 saat uyuyanların günde 5 saat uyuyanlara göre yüzde 56 oranında daha fazla yağ kaybettikleri yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.